Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Oidipús vladař: Příběh o lidské velikosti a pádu

Samcová Jana

Samcová Jana

1. 3. 2010

Oidipus vladař600x338V pražském divadle Pod Palmovkou patří Sofoklův Oidipús vladař mezi programové stálice. Bezmála osm let v repertoáru divadla je toho jasným důkazem a ve vnímání veřejnosti se tak dlouhý časový údaj zákonitě projeví. Řekne-li se dnes Oidipús vladař, většině zasvěcených divadelních fanoušků se vybaví Jiří Langmajer.

Oidipus vladař, Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Oidipus vladař, Zdroj: divadlopodpalmovkou.cz

Jak název hry napovídá, odehrává se děj v antických Thébách, jež jsou zmítány postupujícím morem. Přeživší se zoufale obracejí na svého vládce Oidipa, který už dříve dokázal město zachránit. Oidipús vyhledá radu u delfské věštkyně, podle níž je osud města zpečetěn, nebude-li potrestán vrah zodpovědný za smrt předchozího vladaře Laia. Oidipús proto vezme pátrání na svá bedra, ale stále více odkrývá i svou vlastní minulost. Z oslavovaného vladaře se postupným odhalováním nových skutečností stává krvesmilník souložící s vlastní matkou, a nakonec i Laiův vrah sám. Příběh končí nezvratnou tragedií, pádem vysokého státníka i bezpáteřního zločince zároveň.

Příběh je vystavěn na ústřední postavě Oidipa, ztvárněného osvědčeným Jiřím Langmajerem, který po celou hodinu a dvacet minut prakticky neopustí jeviště. Obsah jeho monologů je natolik mohutný, až diváka skoro nemůže překvapit, že herec musí jednou či dvakrát využít pomoc divadelní nápovědy. Hutnost textu je však leckdy na úkor herního přednesu. Langmajer místy působí, jako by text odříkával monotónně, bez dramatizujících prvků, aby se vyvaroval kontextuálních přehmatů. Opačným extrémem je pak přednes monologů s nepřehlédnutelným patosem. Vypadá to, jako by představitel Oidipa záměrně prodlužoval samohlásky a pokoušel se o dramatizaci již tak obsahově závažných textů. Celkový dojem z hlavní postavy je však veskrze kladný. Typově se Jiří Langmajer na interpretaci vladaře Oidipa velmi hodí a osm let v kůži vladaře vypovídá o režisérově dobré volbě.

Ve hře nechybí několik nečekaných prvků, jako například televizor, skrze nějž Oidipus na počátku představení promlouvá k morem zkroušeným Thébanům. Hra se ostatně nezvykle otevírá celá. Všechny postavy jsou oděny do moderních společenských obleků a děj se postupně odvíjí ze současnosti k minulosti. Děj má pulzující tempo, rychlý spád a je plný nečekaných zvratů. Závěr inscenace nabízí pro mnohé šokující obraz Oidipa v rouše Adamově, kterým je znázorněna Oidipova na kost odhalená niternost, pocit viny a potřeba zatracení. Oidipus vladař je dokonalou souhrou všech participujících herců, čítající vynikající Zuzanu Slavíkovou v roli Iokasté, přesvědčivého Miloše Kopečného v roli Teiresiáse/Korinťana nebo charizmatického Ivana Jiříka v roli Kreona. Hra rozhodně stojí za zhlédnutí a neměla by uniknout žádnému divadelnímu nadšenci.

Oidipús vladař

Divadlo Pod Palmovkou

Režie: Lucie Bělohradská

Obsazení: Jiří Langmajer, Zuzana Slavíková, Ivan Jiřík, Jitka Sedláčková, Jan Teplý, Miloš Kopečný, Karel Hlušička, Marcela Nohýnková

Hodnocení: 4****


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oidipús vladař: Příběh o lidské velikosti a pádu