Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Ohňostrojem odstartují Nový rok v Brně, Praha zůstane pozadu

Tomáš Miška

Tomáš Miška

31. 12. 2010

Bujaré oslavy příchodu Nového roku a s tím spojené bizardní ohňostroje svou vznešeností křičí do oblak Nový rok 2011. Velká ohňová show propukne v Brně 1. ledna ve večerních hodinách, Praha zůstává pozadu. Avšak pamatujme také na přírodu s vědomím, že zábavní pyrotechnika je pro všechna zvířata rušivým a silně stresujícím faktorem.

FOTO: ohňostroj

ohňostroj, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Brněnská tradice ohňostrojů

O silvestrovské půlnoci je nad městy i tak dost ohňostrojů a světel, a proto se v Brně uchýlili k variantě posunout ohňostroje na podvečer Nového roku, aby i nejmenší diváci měli možnost shlédnout nákladnou nebeskou přehlídku výbuchů a barev.

V jihomoravské metropoli je naplánován novoroční ohňostroj Theatrum Pyroboli pod záštitou akce Novoroční Brno – PF 2011. První rakety světelné show se objeví již v 18:00 hodin nad hradem Špilberk. Tradičně jako při květnové přehlídce ohňostrojů Ignis Brunensis podtrhne krásu na obloze doprovodná hudba, kterou je možno naladit na vlnách rádia. Přehlídku bude možné pozorovat z mnoha krásných a přístupných míst po celém Brně.

Nový rok v Praze bude bez ohňostrojů

Magistrát hlavního města sdělil, že se nebude pořádat tradiční novoroční ohňostroj z důvodu úsporných ekonomických opatření. Na pozdní vánoční překvapení asi již čekat nemůžeme, protože nové vedení města by již schválení dotčenými institucemi i tak nestihlo zařídit.

Myslete na zvířata, šetřete petardami

Správa Krkonošského národního parku učinila opatření a už před několika měsíci vyzvala krkonošské obce k přijetí místních vyhlášek, které by používání zábavní pyrotechniky omezovaly.

„Návštěvníci hor by si měli uvědomit, že to, co jim činí potěšení, tedy různé petardy a rachejtle, je pro zvířata silně rušivým prvkem,“ říká ředitel Správy Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. „Mnohá střediska jsou vysoko v horách a nadměrný hluk, osvětlení ze zábavní pyrotechniky a další světelné efekty na noční obloze bezprostředně ovlivňují krkonošskou faunu,“ dodal.

„Proto prosíme návštěvníky hor, kteří přijeli do Krkonoš oslavit Vánoce a Nový rok, aby jak ve městech, tak především na horských boudách se zábavní pyrotechnikou v zájmu divokých zvířat opravdu šetřili,“ apeluje ředitel Hřebačka.

Dosud tak učinily pouze Pec pod Sněžkou a nově i Horní Maršov.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ohňostrojem odstartují Nový rok v Brně, Praha zůstane pozadu