Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Ohlédnutí za Měsícem autorského čtení 2010

Redakce

Redakce

1. 8. 2010

FOTO: Otto Jägersberg a Arnošt Goldflam!SPECIÁL! Červenec uplynul jako voda, a tak končí i Měsíc autorského čtení. Rozmanitý program, vysoká úroveň, vysoká návštěvnost, spokojení autoři, diváci i pořadatelé. Každý čtenář si mohl objevit „svého“ autora a měl jedinečnou příležitost se s ním seznámit a vyfotit.

FOTO: Otto Jägersberg a Arnošt Goldflam

Stuttgartský autor Otto Jägersberg a Arnošt Goldflam při společném čtení; Měsíc autorského čtení 2009; Foto: David Konečný

S velikým ohlasem se setkal rodák z Ostravy, spisovatel Ota Filip. Vtipně popisovaná Ostrava třicátých let dvacátého století pobavila publikum a autor si právem vysloužil dlouhý potlesk. Jeho poznámky a příběhy můžete také naleznout v knize Bílá Ostrava, která veřejnosti představuje Ostravu z mnoha směrů a slouží k prezentaci města v rámci kandidatury na Evropské město kultury pro rok 2015.

Neméně oblíbení byli i Arnošt Goldflam či J. H. Krchovský. Arnošt Goldflam pobavil povídkou Tak to bylo úplně přesně, která popisovala jeho dětství a mládí, svérázné postoje jeho otce a strýce a vůbec celé rozpoložení té doby. Své duševní rozpoložení představil
i J.H.Krchovský, jenž svým neodekadentním pohledem na svět zmrazil nejednoho posluchače. Vulgarita a hořký humor ve verších udělaly dojem a nejeden divák si šel pro autogram.

Bylas moc velké sousto pro mě? Možná. Čas to smázne…
vždyť to byl jenom předkrm, dietářská svačina!
„Vždyť cosi krásného tu končí…“ (Ptáka vzhůru, blázne!)
…a vždycky cosi ještě strašnějšího začíná
(JHK: Brno, prosinec 2003)

Nejlepší francouzští autoři?

FOTO: Veronique Ovaldé, Jiří Dědeček

Veronique Ovaldé, Jiří Dědeček, Foto: Honza Baka

Véronique Ovaldé, Sylvie Germain a Jacques-Pierre Amette svými romány a povídkami reprezentovali francouzskou literaturu. Elegantní francouzština se nesla brněnským divadlem Husa na provázku a ostravskou Starou Arénou, kde těm, kteří francouzštinu neovládají, tlumočil následné besedy s autory Jiří Dědeček. Překlady samotných čtených textů se promítaly na plátno.

Tak jsem se na Měsíc autorského čtení nakonec také dostala. Do Brna, 28. července. A byla jsem nadšená! Poslouchala jsem rytmický, téměř divadelní přednes Christina Prigenta, jako francouzštinář-začátečník jsem měla radost z každého slova, kterému jsem rozuměla. Víte, instituce sdružující spisovatele by měly na MAČ vypravovat speciální zájezdy, aby se čeští autoři něco přiučili. V zahraničí mají totiž autorská čtení delší tradici než v Čechách – a jsou tam daleko oblíbenější než u nás. Že by to opravdu bylo v tom, že mnozí autoři neumí číst a tak raději trávíme čas s jejich knihou doma u čaje? Možná…

Takový Petr Váša už se ale nic učit nemusí. Svým přednesem uhranul publikum, svou roli určitě hrály i texty o jeho prazvláštních cvičeních, které by ale (odtušeno ze šibalských úsměvů posluchačů) mnozí chtěli vyzkoušet, jen se bojí pustit ven to dítě, které v nich dřímá.

Mou glosu se mi chce skončit pateticky: choďte na autorská čtení! A nemusíte kvůli tomu až do Ostravy či Brna – mnohá se konají i v knihovnách menších měst. Oni jsou totiž i spisovatelé jenom lidi a rozhodně nepatří jen na sterilní stránky slovníků, ale i do divadel a knihoven. Vždyť dříve se příběhy šířily jen jako orální vyprávění…

(Eva Marková)

Trocha statistiky

FOTO: Petr Váša

Petr Váša, Foto: Yvette Stránská, petrvasa.cz

Na Měsíci autorského čtení 2010 se představilo okolo 60 autorů, jak francouzských tak českých. MAČ 2010 čtenářům rozšířil obzory jak v próze i poezii. Francouzští autoři, v Čechách pro některé posluchače cizí, se rázem stali známými. Přínosné byly i besedy po čteních, kde se diváci mohli zeptat na nejrůznější otázky. Mnohdy se dozvěděli pikantnosti ze spisovatelského života, ale i jejich zájmy a názory. Třeba v Brně s Petrem Vášou diskutovali o tom, jakým způsobem létají ve snech.

Jaký bude MAČ 2011?

Rozhodně bude plný zajímavých literárních sešlostí (či chcete-li oduševnělých hrátek, jak říká Jiří Dědeček). Opět bude probíhat v Brně i Ostravě, zaměřen bude na polskou literaturu. A samozřejmostí budou čeští autoři! Kdo letos zaváhal, rozhodně si nesmí nechat ujít příští ročník, v pořadí již dvanáctý.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ohlédnutí za Měsícem autorského čtení 2010