Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Odtajnění Tajných válek superhrdinů Marvelu

Redakce

Redakce

15. 11. 2010

Spider-Man, Avengers, X-Men a další bojují v slavném příběhu, který zaceluje jednu z nejvýraznějších mezer na česko-slovenském komiksovém trhu. Přicházejí dvě dekády očekávané Tajné války.

Ilustrace na obálce komiksu Tajné války superhrdinů Marvelu

Každý, kdo na začátku devadesátých let minulého století vyrůstal, ať už doslova, nebo jen z hlediska komiksové gramotnosti, na marvelovských sešitech vydavatelství Semic-Slovart, si s sebou nese šrám na duši. V často celkem nahodile vybíraných příbězích série Záhadný Spider-Man se totiž skví nepřekonatelná díra mezi čísly 19 a 20. Na konci prvního zmíněného skočil pavoučí hrdina do podivného objektu v Central Parku a zmizel bůhví kam. Strohý dovětek pravil, že to, co následuje, popisují Tajné války, událost, jakou ještě svět neviděl.

Když se ale v následujícím sešitu Spider-Man objevil v novém kostýmu se spoustou narážek na neuvěřitelné prožitky, nejedno čtenářské srdce na okamžik vynechalo. A tuto arytmii si sebou nese napořád. Tedy, až to podzimu 2010, kdy se Tajné války po dlouholetých diskusích, dotazech, žádostech a výhrůžkách všem možným vydavatelům, konečně objevují v českém překladu.

Tajné války, v originálu Marvel Super Heroes Secret Wars, začaly vycházet jako dvanáctidílná série v květnu 1984, tedy v době, kdy podobný druh komiksu, megacrossover, ještě nebyl tak obvyklý jako později. Na stránkách kreslených příběhů se sice potkávali hrdinové napříč řadami už předtím (např. Spider-Man a Daredevil), existovala týmovka sestavená z borců se slavnými sólo sériemi – Avengers, ale v Tajných válkách se objevili skutečně všichni, kdo ve vydavatelství Marvel v první polovině osmdesátých let něco znamenali.

A to nejen desítky superhrdinů, ale také super padouchů. Jsou tady už zmíněný Spider-Man a Avengers (Captain America, Thor, Iron Man, She-Hulk…), ale také mužské osazenstvo Fantastic Four, X-Meni, a také trochu nejednoznačně začlenění Magneto a Galactus. Za jednoznačné padouchy pak kope lehce oslabený marvelovský výběr spoléhající zejména na dva doktory – Dooma a Octopuse, Lizarda a stádo druhořadých zlořádů.

Příběh pojednává o tom, jak nesmírně mocná mimozemská bytost Beyonder přenese na vzdálenou planetu věčně bojující nadlidi a chce, aby se servali opět. Odměnou pro vítěze je splnění těch nejtajnějších přání. Jako záminka pro masivní bitvy každého s každým to postačí. Tajné války totiž vznikly jako součást marketingové kampaně nové linie figurek, které se měly dostat na trh, ale potřebovaly postrčit do centra pozornosti. A tak se vymyslel projekt, který naštěstí později potvrdil svou opodstatněnost také jako komiksový milník. Nejen, že v něm scenárista a tehdejší hlavní editor vydavatelství Jim Shooter shromáždil kvantum slavných borců, ale třeba Spider-Manův nový kostým dal později vzniknout jednomu z nejlegendárnějších záporáků Marvelu, Venomovi.

Odhalení dalších souvislostí už je na čtenářích, kteří kromě klasických dvanácti sešitů dostanou v masivním českém vydání také bonusy z dalších spřízněných sérií, a dohromady to vydá na špalek se 448 stranami. Vyšlo v říjnu u nakladatelství BB/art a Crew.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odtajnění Tajných válek superhrdinů Marvelu