Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Odstartoval Měsíc autorského čtení. Už 15. ročník láká bohatým programem

Odstartoval v pořadí už 15. ročník Měsíce autorského čtení. Od 1. července do 3. srpna se na něm představí čeští a slovenští spisovatelé (v Brně, Ostravě a Košicích) a polští spisovatelé (ve Wroclavi). Doplní je také zahraniční hosté. Letošním čestným hostem je Skotsko.

FOTO: Knihy - ilustrační

Začíná Měsíc autorského čtení. Foto: Šárka Prágrová, TOPZINE.cz

Literární festival Měsíc autorského čtení začal 1. července v Brně a potrvá až do 3. srpna v dalších třech městech. Jednotliví autoři budou prezentovat své knihy minimálně ve třech pořadatelských městech, a letos se opravdu máme na co těšit.

Praktiky sexuálního průmyslu

Čestným hostem je tentokrát Skotsko, proto návštěvníci mohou čekat výrazné a uznávané skotské spisovatele, ale i mladé a nadějné autory.

Jako první se představí Kirstin Innes, spisovatelka a novinářka žijící v Glasgow. Do románové tvorby teprve vstoupí, a to s knihou Fishnet popisující praktiky sexuálního průmyslu. Dále vystoupí třeba Hal Duncan, který se hlásí k literárnímu hnutí New Weird. Tento směr kombinuje více žánrů (např. science fiction a fantasy) a dotýká se současných kontroverzních témat jako homosexualita, náboženství, fašismus. Čtenáře a čtenářky určitě přiláká také jméno Ron Butlin, jehož román The Sound of My Voice dvakrát vyhrál cenu za nejlepší zahraniční román a The Guardian ho zařadil do seznamu „1000 románů, které si musíte přečíst“.

Kromě zahraničních spisovatelů uvidí návštěvníci a návštěvnice také hodně českých a slovenských autorů a autorek. V Brně, Košicích i v Ostravě se mohou těšit na dramatika Milana Uhdeho, nakladatele Jiřího Padevěta, básníka Petra Vášu, povídkáře a romanopisce Ondreje Štefánika či esejistu a prozaika Ivana Štrpka.

Měsíc autorského čtení vznikl v roce 2000 v Brně a postupně se rozrostl i do dalších měst. Skládá se ze dvou programových linií – jedna prezentuje domácí literaturu (českou, slovenskou, případně polskou), druhá zase literaturu jiné země. Festival navíc doplňuje doprovodný program jako je projekce filmů, výstavy atd.

Na závěr vám přinášíme upoutávku na letošní ročník festivalu. Ať žije literatura!

 

 Místa konání:

Brno: Divadlo Husa na provázku, Zelný trh 9;

Košice: Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2;

Ostrava: Klub Atlantik, Československých legií 7;

Wrocław: Mediateka, pl. Teatralny 5.

Veškeré informace o festivalu a podrobný program naleznete na adrese: http://www.autorskecteni.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odstartoval Měsíc autorského čtení. Už 15. ročník láká bohatým programem