×
TOPZINE.cz

Odkaz muminků v pražské Městské knihovně

Osm let od smrti úspěšné švédskofinské autorky Tove Janssonové přijíždí do České republiky slavná švédská literární vědkyně Boel Westin, aby o této výjimečné autorce nestárnoucích muminků vedla přednášku ve středu 10. června v Pražské městské knihovně.

„Vítejte v čarovném, imaginárním světě muminího údolí, kde se každý rychle zamiluje do jeho líbezných snílků, popudlivých intrikánů a tvořivých neumětelů hledajících lásku, slávu a bohatství. Ať už jde o muminkovu nechtěnou roli moderního umělce nebo o snahu fatální ženy Slečny Ferky nasoukat se do miniaturních bikin či Čenichovo vtíravé a zištné nabízení elixíru života, všechny tyto kouzelně meandrující příběhy Tove Janssonové určitě potěší její oddané čtenáře i ty, kdo se s jejím dílem dosud nesetkali,“ hlásá oficiální anotace ke knize Muminek I., kterou nedávno vydalo nakladatelství Argo. Tento knižní dům se chystá v blízké době vydat kompletní autorčino dílo v pěti svazcích originálních komiksových stripů přeložených do češtiny Lubošem a Libuší Trávníčkovými. V prvním díle se setkáváme s prvními čtyřmi řadami série – Muminek a loupežníci, Muminek a rodinný život, Muminek na Riviéře a Muminkův pustý ostrov.

Argo se rozhodlo vrátit se k tomuto severskému fenoménu, podle kterého byl natočen nespočet animovaných seriálů a jeden film, k příležitosti příjezdu Boel Westin, švédské naratoložky, profesorky literární vědy na Stockholmské univerzitě a recenzentky jednoho z největších švédských deníků Dagens Nyheter, do Prahy. Ta se dílu skandinávské autorky Tove Janssonové věnuje již nějakou tu dobu – na univerzitě napsala studii o krátkém románu pro dospělé Dcera sochaře, svou disertační práci zasvětila příběhům z muminího údolí a v roce 2007 vydala vůbec první bibliografii této švédskofinské autorky – Tove Janssonová. Slovo, obraz, život (Tove Jansson. Ord, bild, liv).

Právě tato literární vědkyně přijíždí tento týden do Prahy, aby zde ve středu 10. června vedla dvouhodinovou přednášku právě na téma muminího údolí. Akci pořádá od 18 hodin v klubovně Městské knihovny v Praze, Mariánské náměstí 1, Praha 1, občanské sdružení Skandinávský dům. Vstup je volný a přednáška bude probíhat v angličtině, samozřejmě tlumočená do češtiny. Příznivci muminků, ať už kreslených knižních či animovaných televizních, neváhejte a vyrazte tuto středu na neopakovatelnou sondu do díla vaší oblíbené autorky Tove Janssonové.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..