Menu
TOPZINE.cz
Studentský život

Odhalte tajemství Wall Streetu v investiční hře pro studenty VŠ!

Zajímají vás pohyby akciových kurzů na amerických či jiných burzách? Chtěli byste si vyzkoušet, jestli se dá na kapitálových trzích lehce zbohatnout, ale nemáte potřebný startovní kapitál? Potom nezoufejte a vyzkoušejte investiční hru The EuroCampus Stock Market Challenge-Czech Republic pro studenty vysokých škol. Startuje už 1. března.

OBR: Vývoj burzovního indexu DJIA 2006-2011

Od finanční krize stoupají akciové indexy již od března 2009. Zkuste také štěstí na burze! Zdroj: Kamila Hamalčíková, Topzine.cz

Celá hra probíhá online. Založíte si vlastní účet, na který dostanete slibný počáteční kapitál v hodnotě sto tisíc eur. Bohužel, jedná se pouze o fiktivní peníze, ale ostatní ceny akcií i makléřských poplatků odpovídají reálné situaci na trhu. S touto částkou můžete nakládat, jak je vám libo. Můžete vložit všechny peníze na jeden akciový titul nebo nakoupit více cenných papírů, a tak rozložit riziko neboli diverzifikovat své portfolio.

Hrajete proti ostatním zaregistrovaným hráčům, kteří obchodují za stejných podmínek jako vy. V žebříčku všech hráčů najdete své umístění podle procentuálního zhodnocení vašeho portfolia. Zjistíte také, jestli propadat panice, když jste z vašich rozjezdových sta tisíc přišli o deset, anebo se uklidníte, že ostatní jsou na tom ještě mnohem hůř. Přestože se hraje s fiktivními penězi, nejlepší hráči na konci hry získají již skutečný notebook nebo další ceny.

Jak na to?

Nejdřív si zadáte do vyhledávače (symbol lookup) jméno firmy. Vyhledávač vám zobrazí symbol dané akcie. Můžete chtít obchodovat třeba s akciemi společnosti Yahoo. Z vyhledávače se dozvíte že tato firma má symbol YAHOO. Ve hře stejně jako v realitě na burze můžete provést čtyři základní typy burzovních obchodů. Záleží na tom, jestli předpokládáte vzestup nebo pokles ceny akcie.

Pokud očekáváte růst ceny, můžete si koupit akcii přes menu Make a Trade a potom Trade Stocks za své fiktivní zdroje příkazem Buy a později ji prodat se ziskem, pokud se prognóza ukáže jako správná. Když očekáváte pokles, můžete prodat příkazem Sell akcii, kterou již vlastníte. Lze ovšem prodat i cizí akcie, které ještě nevlastníte příkazem Short Sell. V budoucnu při nízké ceně akcii koupíte a vyděláte na rozdílu mezi cenami. Zpětný nákup provedeme příkazem Short Cover.

Jak se bránit proti závislosti na obchodování?

OBR: dolarový vír

Ilustrační foto, zdroj: sxc.hu

Ceny akcií se sice s drobným zpožděním, zato skoro neustále mění podle změn reálných kurzů na skutečných burzách. To znamená, že slabší jedinci si mohou vypěstovat závislost na pozorování probíhajících změn cen při čekání na ten správný okamžik k prodeji nebo nákupu. Proto můžete do systému zadat limitní nebo stop příkazy.

Při limitním příkazu (limit order) určíte limitní cenu, která nesmí být u nákupu překročena, nebo naopak u prodeje nesmí cena klesnout pod hranici stanovenou limitním příkazem. Stop příkaz (stop loss order) použijete, pokud chcete, aby se při poklesu akcie na určitou cenu zaktivoval prodejní příkaz. Vlastně si tak zajišťujete, že nedojde k větší ztrátě, než jste ochotni přijmout.

Investiční hra probíhá od 1. března do 22. dubna 2011. Pokud zrovna nevyhrajete žádné hmotné ceny, hraním získáte neocenitelnou zkušenost, jak doopravdy fungují kapitálové trhy, aniž byste riskovali ztrátu vlastních těžce nastřádaných úspor. Zaregistrovat se můžete již dnes nebo i v průběhu soutěže na stránkách Stock Market Challenge.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odhalte tajemství Wall Streetu v investiční hře pro studenty VŠ!