Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Odhalte tajemství, které ukrývají Babočky Milady Rezkové

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

21. 1. 2011

V nakladatelství Labyrint vychází kniha Babočky od Milady Rezkové. Je obohacena o ilustrace Lukáše Urbánka a jistě potěší nejedno dítě. Knížka pro malé i velké čtenáře vás vtáhne do světa Baboček a prožijete s nimi řadu dobrodružství, ale i legrace. A kdo to Babočky vlastně jsou? Neuvěříte!

FOTO: Babočky od Milady Rezkové

Babočky od Milady Rezkové Zdroj: Ilustrace z knihy, Autor: Lukáš Urbánek

Co jsou Babočky zač? Nejde o obyčejné motýly, jak vás může v první chvíli napadnout. Babočky jsou kouzelné bytosti. Jde o druh zázračných motýlů (latinsky: Lepidoptera) z čeledi babočkovitých (latinsky: Nymphalidae). Lidé o nich však moc nevědí, protože jsou tajemné. Nedočtete se o nich v žádné naučné ani zábavné publikaci a ani ten nejbystřejší vědec je nespatří a neodhalí jejich tajemství, které však vám bude prozrazeno.

Odhalte největší baboččí tajemství

Příběh začíná u jednoho parádního koupaliště Plivátka, kde pracuje jako správce a zároveň i jako plavčík pan Pytel. Jeho snem bylo stát se námořníkem a lovit žraloky na rozbouřeném moři. Jelikož se však nikdy nenaučil vázat lodní smyčku, tento dětský sen se mu nevyplnil. Zato se oženil. Jeho žena prodává v malém altánku hned vedle koupaliště limonádu, pivo, párky, zmrzlinu a další dobrůtky.

FOTO: Babočky od Milady Rezkové

Sen paní Růženky: tanec na pláži v objetí šarmantního šviháka, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autor: Lukáš Urbánek

Paní Pytlová se jmenuje Růženka a je opakem svého muže, moc milá a nenapravitelná romantička. Její zmrzlině nikdo neodolá, dokonce letos nastala u jejího stánku zmrzlinová kalamita! Pak se stala ale jedna nepříjemná věc. Všude v jídle se začaly objevovat myši. Růženka málem propadla panice, že je její práci konec, ale v tom zasáhly Babočky! Vyvěsily na stánek plakát, na němž stálo, že právě probíhá nábor nových členů do myšího cirkusu Ementalíno. Protože byla za tuto zábavnou práci odměna v podobě sýrů, všechny myši se přihlásily. Tím byl Růženčin altánek zachráněn.

A kde takové Babočky vlastně žijí?

Ovšem někteří vůbec nevědí, že Babočky existují. Žijí převážně v lese a každé ráno se udržují v kondici tím, že cvičí dřepy. Rády si také přečtou dobrodružný román, ale to už v pohodlí houpacího křesla. Přespávají v malinkatých chatkách, jež vypadají jako díry ve stromě. Vedle těchto lesních existují i městské Babočky. Ty jsou oproti lesním trochu modernější, neboť si vydávají vlastní noviny s názvem Večerníček Očka.

Babočky od Milady Rezkové

Babočky od Milady Rezkové Zdroj: Ilustrace z knihy, Autor: Lukáš Urbánek

Městské Babočky chodí také do kina, učí se cizím jazykům a ví o všem, co se přihodí. Žijí v semaforech u přechodů pro chodce. Za červeným sklem semaforu mají ložnici, za zeleným jídelnu a za oranžovým klubovnu, kde hrají ping-pong. Babočky jí jen modré věci, většinou si ukousnou trochu z nebe nebo se občerství květy chrpy. Pijí švestkové či borůvkové pivo. A co dělají celý den? Vylepšují prázdniny úplně všem!

Nejtajnější baboččí tajemství odhaleno aneb pozor SPOILER

To, že jedny z nejkrásnějších prázdnin bývají u babičky a u dědečka, není žádná novinka. Prarodiče jsou hodní a skoro vše dětem dovolí. A babička peče ty nejsladší koláče na světě přece! S dědou bývá zase pro změnu o zábavu postaráno, protože i on vyvádí někdy takové lumpárny, že se babička zlobí kolikrát i na něho. Legrační, přitom však zajímavé, bývá vypracování babičky a dědečka před spaním, když povídají o tzv. stalostech. Jsou to příběhy o tom, co se doopravdy stalo, když byli oba mladí, zažívali jedno velké dobrodružství za druhým.

FOTO: Babočky od Milady Rezkové

Z dědečka a babičky se stanou Babočky Zdroj: Ilustrace z knihy, Foto: Lukáš Urbánek

Jednoho dne prý musí odejít babička a dědeček do nebe. Ale tak to není ani náhodou! Když přijde jejich čas, promění se babičky a dědové v kouzelné motýly. Říká se jim Babočky. Původně se měly dělit na Babočky a Dědočky, podle toho, kdo má vousy a kdo ne. Aby se to ale nepletlo, Dědočky se oholily a zůstaly jenom Babočky. A o nich už jste něco zaslechli.

Tato nádherná publikace nadchne nejen ty nejmenší, ale jistě i vás – dospělé. Děti si přijdou na své díky pestrým příběhům, které je zavedou do zoologické zahrady, umožní jim setkat se s ufony, potkat myšího principála, kapry v houpacích sítích, ale i poznat nutrie u šicího stroje. Dospělí zase ocení nápaditost celého příběhu a především ideu knihy. Kniha je psána vybranou češtinou, avšak nesložitě, aby jí rozuměli i ti nejmenší.

Kdo nemá rád třešně, je bambula! Třešně dozrávají začátkem prázdnin. Mají překrásnou barvu, výtečnou chuť a hlavně, pecky z třešní slouží jako dokonalá zbraň proti jakémukoli nepříteli. Na stromech rostou třešně s jednou stopkou. Těm se říká jednotřešně a jsou určeny k jídlu. Na stromech ale rostou také třešně, které visí na dvou spojených stopkách, takzvané dvoutřešně. Ty jsou pro parádu slečnám. V létě se to v korunách stromů Babočkami jenom hemží. Vyrábějí z jednotřešně dvoutřešně. Nití půjčenou od pavouka Cyrila Křižáka k sobě přivazují konce stopek. Jde jim to neuvěřitelně rychle a hlavně naprosto nenápadně. Kdybyste si vzali lupu a měli trochu štěstí, možná byste na stopkách zahlédli prťavý uzlík. Babočky to dělají, aby si holky mohly na uši věšet třešňové náušnice.

Název: Babočky
Autorka: Milada Rezková
Nakreslil: Lukáš Urbánek
Graficky upravil: Jakub Kaše
K vydání připravil: Jaochim Dvořák
Vytiskly: Tiskárny Havlíčkův Brod, a. s.
Vazba: pevná
Počet stran: 70
Rok vydání: 2010 Praha
Vydalo: nakladatelství Labyrint v edici pro děti Raketa
Doporučená cena: 245,- Kč

Hodnocení: *** (100 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odhalte tajemství, které ukrývají Babočky Milady Rezkové