Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Odhalte různé tváře nestárnoucího barda Boba Dylana

Petra Duhajská

Petra Duhajská

16. 11. 2010

bob_dylanV roce 2007 vznikl životopisný film Beze mě: Šest tváří Boba Dylana. Slavného písničkáře v něm ztvárnilo pět herců a jedna herečka, každý stvořil část Dylanovy osobnosti. Byl to originální pokus, jak zachytit umělce, člověka, muže. Kolik různých osob v sobě tato ikona populární hudby skrývá?

Bob Dylan

Bob Dylan, Zdroj: archiv

Robert Allen Zimmerman se narodil v roce 1941 jako potomek ruských Židů. Vyrůstal v hornickém městečku Hibbing, kde podle jeho slov chcípl pes. Nebyl zrovna vzorným studentem, mnohem radši přemýšlel o věcech, které považoval za skutečně důležité. O těch ale neslyšel mluvit své učitele, alespoň ne ty ve škole.

Mnohem víc ho naučily jeho hudební vzory, mezi něž patřili bluesmani, folkaři i rockeři. Jeho největšími idoly byli Muddy Waters, Woody Guthrie nebo Hank Williams, ale sám Dylan uvádí i spoustu zpěváků, které u nás zná málokterý hudební fanoušek.

Folkový básník

První profesionální vystoupení (tehdy osmnáctiletého) Boba Dylana proběhlo ve striptýzu v coloradském Central City. V lednu 1961 se zpěvák sebral a odjel do New Yorku, jako to udělalo už tolik začínajících amerických umělců předtím i potom. Začal vystupovat v hudebních klubech, například v proslulém Gerde’s Folk City. Už v tom samém roce zažil své první úspěchy – pochvalně o něm psali novináři a vyšlo mu jeho první album.

Jeho první vydaný počin se jmenuje prostě Bob Dylan a obsahuje většinou tradicionály a přejaté skladby jiných písničkářů. Ale stále častěji si Dylan začíná psát texty i hudbu sám. I přes nepříliš nadšené přijetí prvních nahrávek se postupně propracovává až ke slávě. Jeho písně vznikají v mnoha různých verzích v podání Joan Baezové, Jimiho Hendrixe, The Byrds a řady dalších.

Od protestního zpěváka k rockerovi

Tak jako jemu podobní se i Dylan zajímal o lidská práva a různá politická hnutí 60. let. I ve svých textech se zabývá politickými tématy. Sám se ale označení protestní zpěvák vždy velmi bránil. Tak jako jeho oblíbení básníci Dylan Thomas nebo Allen Ginsberg se prostě snaží vyjádřit své niterné myšlenky a pocity, nevydává politická prohlášení. „Pokouším se načrtnout obraz toho, co se skutečně stává, třebaže já sám tomu příliš nerozumím.“

A stejně jako pasování se do role spasitele a politického vůdce se vytrvale bránil i hudebnímu (i jinému) zaškatulkování. „Snažím se ze všech sil být takový, jaký jsem, ale všichni chtějí, abych byl jako oni.“ Jeho hlas je sám o sobě dostatečnou zárukou originality. Ale Dylan si nedělal těžkou hlavu ani s hudebními směry. Přišel rok 1965 a album Highway 61 Revisited. A s nimi elektrická kytara, varhany a kapela za zpěvákovými zády. A folkoví fanoušci se bouřili. Na koncertech na Dylana křičí a občas po něm i něčím hodí.

Už padesát let svítí Dylanova hvězda

A takto by se dalo pokračovat dekádu za dekádou, album za albem. Přes těžkou havárii na motorce v srpnu 1966, čestný doktorát z Princetonu z roku 1970, dvě manželství, konvertování ke křesťanství až k dnešnímu, téměř sedmdesátiletému Dylanovi. Dylanovi, který stále vyprodává koncerty po celém světě a jehož alba stále dobývají vrcholky hitparád a sklízejí pochvalné kritiky.

S alby Love and Theft a Modern Times úspěšně vstoupil do nového tisíciletí a svým vánočním počinem Christmas in the Heart opět pobouřil některé své příznivce a zamotal hlavy recenzentům. Padesát let jeho kariéry se stalo látkou mnoha knih a filmů. Jeho zpěv sice mnohým zní spíš jako krákorání, ale svými texty, melodiemi a zejména tím, jak se za každou cenu snaží být svůj, si už půl století udržuje početné řady fanoušků. Bob Dylan není folkař, protestní zpěvák, rocker, Žid, křesťan, Bob Dylan je prostě Bob Dylan.

Zajímavosti

Robert Allen Zimmerman, známý také jako Bob Dylan, Elston Gunn, Tedham Porterhouse, Blind Boy Grunt, Lucky Wilbury/Boo Wilbury, Elmer Johnson, Sergei Petrov, Jack Frost, Jack Fate, Robert Milkwood Thomas, se narodil 24. května 1941 v Duluthu v Minnesotě.

Kromě zpěvu ovládá kytaru, baskytaru, foukací harmoniku, klávesy a klavír.

Vydal už 34 řadových alb, z toho se 5 umístilo na prvním místě americké albové hitparády a 7 dobylo čelo britského žebříčku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odhalte různé tváře nestárnoucího barda Boba Dylana