Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Odešel jeden z nejlepších romských spisovatelů Vlado Oláh

Redakce

Redakce

31. 1. 2012

FOTO: Vlado OláhaV sobotu 28. ledna odešel romský básník a lidový vypravěč, zakladatel a předseda romského sdružení Matice romská a první Rom v Obci spisovatelů Vlado Oláh. Po dlouhodobé nemoci zemřel ve věku 64 let.

FOTO: Vlado Oláha

Snahy Vlado Oláha byly oceněny Literární cenou Mileny Hübschmannové, Zdroj: romea.cz

Vlado Oláh se narodil 22. května 1947 ve východoslovenském Stropkově u Svidníku, kde ho v romské osadě vychovávali negramotní prarodiče. I přes svou vlastní nevzdělanost vzbudili v Oláhovi touhu po vědění a zájem o školu a literaturu. Nejprve se živil jako horník v šachtě, po roce se však rozhodl pro vzdělání.

Vzdělání bylo pro Oláha základ

Vystudoval střední vojenskou školu a poté se stal vojákem z povolání. Na Filozofické fakultě Univerzity P. J. Šafaříka v Košicích dálkově studoval obor výchova a vzdělávání dospělých a věnoval se také teologii.

Spisovatelskou kariéru odstartoval v roce 1990 třemi kratšími povídkami psanými v rytmizované próze ve sborníku Kale ruži (v překladu Černé růže). Průběžně publikoval v časopisech a vycházely mu básnické sbírky. Poslední jeho sbírkou se stala v roce 2006 kniha s názvem Amaro drom pal o Udut (Naše cesta za světlem). Za další dva roky se jeho básně dočkaly zařazení do knihy Devla, devla!, která představovala literární vyjádření na téma Romové – Cikáni ke 200. výročí narození Karla Hynka Máchy.

Děkuji ti, Bože,
za život,
za to, že jsem Rom,
že jdu tvou cestou se všemi Romy.
Že pro ně hledám
pravdu velikou,
pravdu uzdravující.
Děkuji ti
za ženu, za děti,
co jsi mi seslal.

Úryvek z Oláhovy básně Dík

„Ve svém díle se vyznával zejména z lásky k Bohu, ženě, dětem, romskému národu. Boha hledal v srdcích lidí i v přírodě a všech živých bytostech. Opěvoval hodnoty domova, rodiny, jak je zažil v dětství na Slovensku v romských osadách,“ dodal server Romea.cz.

Vlado Oláh byl velice aktivní osobou v kulturní i společenské sféře. Účastnil se například Helsinského výboru, byl členem Společnosti odborníků a přátel Muzea romské kultury nebo pedagogické komise ministerstva školství. Překládal do romštiny části Bible a v roce 2006 bylo jeho literární snažení oceněno Literární cenou Mileny Hübschmannové za přínos romské literatuře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Odešel jeden z nejlepších romských spisovatelů Vlado Oláh