×
TOPZINE.cz

Odborníci doporučují stáhnout z trhu léčivý přípravek Bioparox např. na angíny. Je rizikový

Léčivý přípravek na angínu Bioparox
Léčivý přípravek na angínu Bioparox

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nedoporučuje pacientům používat volně prodejný přípravek Bioparox, který je určený k léčbě zánětu horních dýchacích cest či angíny. Obsahuje totiž antibiotikum fusafungin, u něhož podle Evropské agentury pro léčivé přípravky převažují rizika nad léčebnými účinky. „Rizika přípravku Bioparox jsou však malá, proto pacienti, kteří se právě začali tímto přípravkem léčit, nejsou zvýšeně ohroženi,“ uvedl SÚKL na svém webu.

Léčivý přípravek na angínu Bioparox
Léčivý přípravek na angínu Bioparox

„Doporučujeme, aby již léčba tímto přípravkem nebyla zahajována, aby lékárníci ani lékaři tento přípravek nepředepisovali ani nevydávali,“ řekla dnes televizi Prima mluvčí úřadu Lucie Šustková. Přehodnocení přínosů a rizik fusafunginu iniciovala italská léková agentura, která zaznamenala po užívání přípravků obsahující tuto látku závažné alergické reakce.

Výrobce Bioparoxu, francouzská farmaceutická společnost Servier, nechtěla případ zatím komentovat, uvedla Prima. Proces ke zrušení registrace léčivých přípravků s obsahem fusafunginu v Evropské unii totiž zatím není definitivně uzavřen. Výbor pro posuzování rizik léčivých přípravků sice konstatoval, že prokázaná účinnost fusafunginu není natolik významná, aby převážila riziko závažných nežádoucích reakcí, jeho doporučení ale ještě musí potvrdit Evropská komise.

Bioparox se používá k místní léčbě zánětů a infekcí sliznice hltanu a dýchacích cest, jako je například rýma, zánět vedlejších nosních dutin, angína, zánět hltanu, zánět hrtanu, zánět průdušnice a průdušek. I když obsahuje antibiotikum, není na lékařský předpis. Loni v létě lékový ústav u Bioparoxu změnil užívání přípravku – od této doby ho neměly používat děti mladší 12 let a také pacienti s alergiemi a bronchospasmem, což je stažení a zúžení průdušek.

Autor ČTK

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


1 Komentář Odborníci doporučují stáhnout z trhu léčivý přípravek Bioparox např. na angíny. Je rizikový

  1. „Jistě“ Je to jeden z mála léků, díky kterým nepotřebujete lékaře a proto bylo na čase jej stáhnout z trhu, že?
    Když se např. člověk s alergií na alkohol napije a pak má problém, zavede se zákaz prodeje alkoholu? Nikoliv. Jeho prodej je přeci daňově zajímavý a tak je všude dostupný. Zde se předpokládá vlastní uvážlivost spotřebitele. Ale super lék, díky němuž lidé mnoho let vůbec nemají potřebu využít „nevyhnutelných“ odborných služeb zdravotnického systému již tak zajímavý není… Je za tím opravdu názor „odborníků“ nebo jde spíše o zcela jiný záměr?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..