Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Od Reduty po Burany: TOPZINE.cz představuje brněnskou divadelní scénu

Redakce

Redakce

18. 1. 2013

Brno žije divadlem. Mimo tří hlavních scén disponuje také menšími s originální tvorbou. Kromě Mahenova nebo Janáčkova divadla představuje TOPZINE.cz také Redutu nebo HaDivadlo.

FOTO: Mahenovo divadlo v Brně

Mahenovo divadlo patří převážně činohře. Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

Divadelní scéna evropského významu Mahenovo divadlo započala svoji historii v roce 1882 jako stavba Městského divadla Na hradbách. Jako první divadlo v Evropě bylo vybaveno elektřinou ze své vlastní malé elektrárny. Původně se do sálu divadla vešlo přes 1000 diváků, avšak dnes se počet snížil na 572 míst.

Premiéra se konala 14. října 1882 a divadelní scénu otevřela hra Egmont od Johanna Wolfganga Goetha. Prvním dramaturgem po roce 1918 se stal Jiří Mahen, jehož jméno nese scéna už čtyřicet sedm let.

Jiří Mahen (1882–1939) vlastním jménem Antonín Vančura. Byl dramaturgem, novinářem, básníkem a v neposlední řadě divadelním kritikem. Do Brna se přistěhoval roku 1910 a svůj život ukončil sebevraždou. Z jeho tvorby je znám například Jánošík nebo Nasredin čili Nedokonalá pomsta.

Na velké scéně se hraje denně a prostor patří především činohře.  Mahenovo divadlo se pyšní i malou scénou, kde se hraje hlavně pro dětské diváky.

Janáček má divadlo

Budova Janáčkova divadla se stavěla po čtyři roky ve druhé polovině 20. století. Ještě před první světovou válkou byla uspořádaná architektonická soutěž, avšak kvůli válce se stavět nezačalo. Ani druhé kolo soutěže roku 1936 neskončilo stavbou budovy. Soutěž sice vyhrál Jan Víšek, jehož návrh současné podoby divadla se nakonec realizoval, práce ale opět přerušila válka.

Opera Příběhy Lišky Bystroušky od mistra, po němž je divadlo pojmenováno, jako první vykročila na scénu 2. října 1965. Ač divadlo stojí poměrně krátce, má za sebou na dvacet světových premiér baletu a opery.

FOTO: Janáčkovo divadlo

V budově Janáčkova divadla se prohání balet a opera. Zdroj: ndbrno.cz

Roku 1767 se v Redutě odehrálo první české představení v Brně nazvané Zamilovaný ponocný. Divadlo roku 1870 vyhořelo a řadu let nebylo obnoveno. Do roku 1919 využívala divadlo také německá scéna, která se střídala s českým Národním divadlem.

Slovo reduta znamená pevnost, která sloužila k ochraně vojáků.

Současný architektonický vzhled má na svědomí ateliér D. N. R. H. V letech 2002–2005 byla provedena rekonstrukce, která propojila prvky moderní doby s tehdejší původní architekturou.

FOTO: Divadlo Reduta Brno

Nejstarší divadlo ve střední Evropě, Reduta. Foto: Martin Peška, TOPZINE.cz

Mezi další divadla, která hrají v brněnském kulturním životě velkou roli, neodmyslitelně patří Husa na provázku, HaDivadlo a Městské divadlo.

Pestrý program nabízí i Městské divadlo

Městské divadlo je mezi diváky velice oblíbené. Jeho herecké uskupení hraje okolo 150 her v zahraničí ročně a činoherní soubor tvoří poměrně mladí herci a herečky. Divadlo prošlo rekonstrukcí v roce 1995 a činoherní scéna se může pyšnit 365 místy.

Ředitelem divadla je Stanislav Moša, který zároveň zastává post uměleckého šéfa činohry. Šéfem muzikálové scény je Petr Gazdík. Nesmíme opomenout ani zpěvohru Igora Ondříčka, který mimo jiné vystupuje i na menší divadelní scéně, v Buranteatru.

FOTO: Divadlo Husa na provázku v Brně

Uměckým šéfem Divadla Husa na provázku je režisér Vladimír Morávek.

HaDivadlo patří alternativnějším brněnským scénám. Bylo původně založeno v Prostějově v 70. letech. Charakter divadla dal scéně Svatopluk Vála ve spolupráci s Josefem Kovalčukem. S Kovalčukem spolupracoval na inscenacích například Arnošt Goldflam. Divadlo se později přesunulo do Brna a stalo se součástí Centra experimentálního divadla.

Menší neznamená méně významná

Divadelní skupina Buranteatr patří k těm mladým. Vznikla v roce 2003 a můžete ji najít ve Stadci (ulice Kounicova). Zakladateli Buranteatru byli Zetel a Šotkovský (studenti pražské DAMU). Z řady herců uvidíte například Igora Ondříčka, Jitku Šotkovskou nebo Michala Isteníka. Poslední jmenovaný je držitelem Ceny Alfréda Radoka 2011 v kategorii Talent.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Od Reduty po Burany: TOPZINE.cz představuje brněnskou divadelní scénu