Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Od bolesti k narkotikům

Redakce

Redakce

25. 6. 2010

Užívání narkotik v medicíně je staré jako medicína sama. Jen si představte, jak vám trhají zub kleštěmi, většími než vaše ústa a jediný zážitek, který máte, než bolestí ztratíte vědomí, je spousta lidí, kteří se vás snaží udržet na místě a špinavý kovář s nářadím ve vaší puse. Trvalo to sice dlouho, ale nakonec se přišlo na to, jak pacientům od bolesti pomoci.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Nechtěla bych být pacientem v dávných dobách

Na počátku byly listy keře s obsahem kokainu, které lékaři žvýkali a sliny pak plivali do ran pacientů. Lékař měl radost ze své práce a pacient využíval tlumivých účinků těchto látek. Ale ta hygiena…

Ve staré Číně ve 3. tisíciletí před naším letopočtem používali rybí kosti, které píchali pacientům, aby tělo stimulovali a těšili bolest. Dali tak základ dnes hojně využívané akupunktuře. Čínská medicína má hold tradici.

Nechtěla bych být pacientem v dobách nedávných

Kdo by věřil tomu, že Maková panenka, která celý den flirtuje s motýlem Emanuelem, má pod sukýnkou drogy. Opium (jinde již dávno známé) se do Evropy dostalo až v období renesance. Z opia se později vyvinul morfin a heroin. Tenkrát to byl neskutečný objev v oblasti lékařství, kdy bylo možné pacienty zbavit silných a krutých bolestí. Dnes se opiové preparáty stále využívají a to bohužel nejen v medicíně.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Až v polovině 19. století se dostal do povědomí éter, který byl poprvé použit právě u zubaře. Bostonský lékař tenkrát vyřízl nádor z pacientova krku a položil tak základ anestezii jako oboru, který známe dnes. Éterovou narkózu u nás představil o přibližně sto dní později mnich Celestin Opitz, který ji nejprve zkoušel na zvířatech a později ji převedl do praxe. Svou práci ovšem nemohl publikovat, neboť v té době ještě nebyl studovaným lékařem, ale pouze ranhojičem.

Další příležitostí k pokroku byla 1. světová válka, kdy německým vojákům rychle docházel morfin, a proto němečtí vědci vynalezli syntetickou látku podobnou morfinu – methadon. Avšak její využití přišlo až mnohem později.

Po 2. světové válce začala v Čechách vznikat první anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) a pokrok v této oblasti se zdá být nezastavitelný.

A nechci být pacientem ani dnes

Dnes už se sice nepouští žilou až do bezvědomí ani se nestrká mezi zuby dřevěný klacek, přesto dostat se do situace, kdy potřebujeme lékařské ošetření, které by mohlo bolet, není nic příjemného. I s dnešním využitím anestezie, ať už místní, spinální nebo celkové, platí stále dávné pořekadlo: „Je lepší být zdravý a bohatý než chudý a nemocný“.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Od bolesti k narkotikům