Menu
TOPZINE.cz
Sport

Ochrana zraku při jízdě na kole

Jízda na kole, bez ohledu na cyklistickou disciplínu, kterou provozujeme, vyžaduje, abychom věnovali zvláštní pozornost své bezpečnosti. Jedním ze základních problémů je ochrana zraku. Naše oči jsou vystaveny nejen dlouhodobému působení ultrafialového a infračerveného záření, ale také mechanickému poškození. Proto bychom v žádném případě neměli jezdit na kole bez brýlí, ať už jedeme na rodinný výlet, závody v downhillu nebo několikasetkilometrovou trasu po silnici.

Ochrana očí by měla být svěřena pouze výrobcům brýlí, kteří poskytují ochranu proti UV záření potvrzenou příslušnými certifikáty. Při výběru brýlí se nevyplatí šetřit a je lepší sáhnout po osvědčeném a v náročných podmínkách vyzkoušeném vybavení. Široký výběr modelů cyklistických brýlí zajistí, že si každý vybere model, který dokonale odpovídá jeho osobním preferencím a rozpočtu.

Řešení poskytující maximální pohodlí

Cyklistické brýle by se však měly vyznačovat nejen vysokou úrovní ochrany proti slunci a mechanickému poškození. Vzhledem ke specifické povaze cyklistiky musejí dokonale sedět. Díky tomu si udrží stabilitu bez ohledu na intenzitu našeho tréninku i na místo, kde se budeme muset pohybovat. Na co bychom si tedy měli dávat pozor při výběru svých příštích brýlí?

Především je třeba přizpůsobit správnou velikost brýlí tvaru a velikosti našeho obličeje. Bohužel ne každý model, který se nám líbí, nám dobře „sedne“. Mnoho modelů vysoce kvalitních brýlí má možnost personalizace. Zateplené stranice, tvarově přizpůsobivé materiály nebo nastavitelná nosní sedýlka nejsou u cyklistických brýlí ničím neobvyklým. Za pozornost stojí také odvětrávání rámu, díky kterému minimalizujeme riziko mlžení brýlí při mimořádně intenzivní námaze.

Cyklistické brýle

Modely s konstantním a proměnlivým zabarvením

V závislosti na našich preferencích a cyklistickém sportu se můžeme rozhodnout pro modely vybavené čočkami s konstantním nebo proměnlivým zabarvením. Mnoho modelů kvalitních brýlí umožňuje také výměnu skel. Proč je síla zatemnění tak důležitá? Je to jednoduché, cyklistika je sport, který provozujeme za různých světelných podmínek, od zamračených až po extrémně slunečné dny. Proto stojí za to zvážit, co přesně od svých nových brýlí očekáváte.

Modely s konstantním odstínem (a vysokými hodnotami odstínu) si nejčastěji vybírají silniční cyklisté. Je to proto, že silnice nejsou většinou zastíněné a náš zrak je téměř neustále vystaven ostrému světlu, včetně světla odrážejícího se od vozovky. Na druhou stranu cyklisté na horských kolech v proměnlivém terénu často volí brýle s proměnlivým zabarvením, které se lidově nazývají fotochromy.

Fotochromatické brýle jsou ideální volbou pro fanoušky cyklistiky

Fotochromatické cyklistické brýle jsou vynikající volbou pro cyklisty na horských kolech (mohou být vhodné i pro silniční cyklistiku, ale pouze ve velmi specifických případech). Změnou odstínu čoček se brýle přizpůsobí aktuálním podmínkám. Nejpokročilejší modely dokáží změnit barvu během několika sekund. Je však třeba mít na paměti, že levnější skla potřebují mnohem více času na změnu propustnosti slunečních paprsků.

Proč se o tom zmiňujeme? Pomalá změna propustnosti světla nám totiž může přinést nebezpečí. Když vjedete do lesa rychlostí desítek kilometrů za hodinu, nesmíte čekat ani minutu, než se čočky přizpůsobí měnícímu se světlu. Při jízdě si musíte všimnout kořenů nebo kamenů vyčnívajících z vozovky. Podobná situace je i na silnici a i zde je třeba věnovat pozornost maximálnímu zabarvení, které daný model nabízí, protože některé fotochromatické brýle se mohou ukázat jako příliš „světlé“ pro použití na exponovaných silnicích.

Nejlepší modely brýlí dostupné v dobrých cyklistických obchodech

V nejlepších outdoorových obchodech najdete široký výběr brýlí pro cyklistiku. Jak jsme již zmínili, ochrana očí musí být nekompromisní! Proto se vyplatí vsadit na výrobky osvědčených výrobců, jejichž modely byly vytvořeny na základě nejmodernějších řešení. Vyplatí se podívat se na nabídku amerických výrobců cyklistických brýlí Oakley nebo Smith. Také evropské značky vyrábějí modely vynikající kvality. Pokud vám záleží na stylovém vzhledu a nejvyšší kvalitě optiky, vyplatí se sáhnout po brýlích POC, které vznikly ve spolupráci s kultovní značkou Carl Zeiss. V dobrých obchodech najdete i levnější nabídky, jejichž poměr ceny a kvality vás jednoduše strhne! Nevěříte tomu? Prohlédněte si modely značky GOG!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ochrana zraku při jízdě na kole