Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Obytný krystal shlíží na berounské údolí. Elektrizující geometrie v Čechách

Redakce

Redakce

21. 6. 2012

OBR: Rodinný dům v ČernošicíchV Černošicích před několika lety vyrostl architektonicky jedinečný objekt. Pro potřeby rodinného bydlení vznikla geometrická stavba zajímavě vetknutá do svahu s působivým panoramatem. Autory jsou Ján Studený a Martin Vojta.

OBR: Rodinný dům v Černošicích

Stavba stylem připomíná německé autory či japonskou školu. Zdroj: Ksa.

Stavba je situována ve svahu s výhledem na Prahu a údolí Berounky. Díky vyvýšení přehlíží střechy okolní zástavby. Citlivě reaguje na své okolí a plně využívá potenciál svahu. Tvar stavby zachovává co nejotevřenější původní terén.

Dům byl nominován do prestižní architektonické soutěže Mies van der Rohe Award 2009, kterou získala budova norské národní opery a baletu v Oslu. Ocenění stavba v Černošicích získala v kategorii rodinný dům v Grand Prix architektů.

OBR: Rodinný dům v Černošicích

Budova se tyčí nad údolím a nabízí tak poutavý výhled.

Netradiční rodinné bydlení

Hmotu stavby tvoří železobetonový krystal bílé barvy stažený obvodovým pláštěm. Nad čtvercovou základnou, kde se nachází technická místnost, je vstupní hala a obytná místnost. Na východě budova nabízí panoramatický výhled, na západě pak zahradní molo. Na střeše o rozloze 120 čtverečních metrů se nachází zahrada a kruhový bazén. Popínavé rostliny časem pohltí povrch domu.

OBR: Rodinný dům v Černošicích

Ložnice jsou orientovány na stranu s výhledem do údolí.

Tento typ stavby navazuje na modulární tvorbu autorů z ateliéru Ksa jako je stavba ve Stupavě, Košicích a Senci. Předložení této stavby vzbudilo na stavebním úřadě lehkou skepsi. Statik však projekt po menších úpravách podpořil. Stavba byla navržena v úzké spolupráci s klientem pro potřeby rodinného bydlení. Projekt vznikal mezi lety 2003 a 2005 a byl dokončen v roce 2008.

OBR: Rodinný dům v Černošicích

Obývací prostor je spojen s kuchyní.

Ještě před dokončením vyvolala stavba rozsáhlou diskusi. Nejčastěji je oceňován tvar stavby, využití nejlepšího výhledu z parcely a osvobození velkého prostoru zahrady.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obytný krystal shlíží na berounské údolí. Elektrizující geometrie v Čechách