Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Obří deštník může zachránit ledovce. Zvítězil v konceptuální soutěži

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

24. 3. 2013

FOTO: polarni_destnik3Záchranu ledovců před globálním oteplováním by mohlo zajistit polární paraple. Optimistický koncept Američana Dereka Pirozziho obsadil první místo v každoroční soutěži serveru eVolo.

Obří deštníkovitá struktura by měla zvládnout zmrazit mořskou vodu v místech, jež jsou globálním oteplováním nejvíce zasažena. Fungovala by s pomocí solární energie, kterou by současně odfiltrovala od chráněných ledovců; návrh počítá i se zabudováním soustavy potrubí k nasávání vody a systému na její odsolování. K dispozici by bylo také ubytování pro obsluhu a zázemí pro výzkum, vše samozřejmě zcela ekologické.

Druhé místo v soutěži obsadil nápad se shluky prefabrikovaných obytných modulů, jež by měly pomoci s obnovou průmyslových čtvrtí v Paříži. Třetí místo porota přisoudila městské přístavbě, která se vznáší zavěšená pod obřím balónem.

Soutěž architektonických návrhů vyhlašuje každoročně server eVolo. Je určena především pro návrhy mrakodrapů a futuristických staveb a další nekonvenční nápady. V minulých letech zvítězila například věž z nevyužitého odpadu, navržená pro Sao Paulo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obří deštník může zachránit ledovce. Zvítězil v konceptuální soutěži