Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Obraz, nebo fotka? Umělkyně fotí impresionistická zátiší s živými modely

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

20. 5. 2013

Není pochyb, že tyhle obrázky jsou namalované? Omyl. Podívejte se ještě jednou a pořádně: Alexa Meade místo na plátno maluje po lidech a okolí. Výsledkem jsou tyto unikátní fotografie.

Výtvarnice z Washingtonu D. C. pojímá malbu a fotografii zcela netradičním způsobem; ukazuje, že tato dvě umělecká média lze originálně a velmi působivě propojit. K malování využívá akrylové barvy, které aplikuje na tělo i tvář svých modelů a jejich nejbližší okolí, takže na fotografii vše připomíná impresionistickou malbu.

„Dlouhou dobu jsem pracovala v politice a public relations. Tenhle svět mi ukázal, jak promyšlená modifikace zdrojového materiálu dokáže zapůsobit na publikum. Změna nemusí být zvlášť velká, a lidé přesto často vnímají věci úplně jinak,“ vysvětluje Alexa Meade. „V mých malbách jen přidávám lidem masku z barev, a přitom jsem prakticky změnila celý zažitý malířský kodex.“

Alexa Meade se narodila v roce 1986 a kromě dvojrozměrných impresionistických fotografií se proslavila i řadou instalací a plastik. V současné tvorbě experimentuje s kontrastní malbou a svoje modely stylizuje do komiksových postav.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obraz, nebo fotka? Umělkyně fotí impresionistická zátiší s živými modely