Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Obliba růžového vína roste

Redakce

Redakce

10. 2. 2011

FOTO: VínoRůžové víno se u nás vyrábí od nepaměti, i když popularitě se těší až posledních několik let. Módní vlna v tomto případě přišla z Německa a Francie. Pro výrobu růžového vína jsou nejvhodnější modré hrozny odrůd Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe a Rulandské modré. Mají totiž výraznou barvu i chuť a pro výrobu růžového vína jsou jako stvořené.

FOTO: Víno

Zdroj: sxc.hu

Každý vinař má svůj vlastní postup výroby. Růžová vína se tak mohou od sebe navzájem velmi lišit, a to i v případě, že se jedná o stejnou odrůdu. Na rozdíl od červeného vína, kdy se modré hrozny pomelou a nechají i několik dnů kvasit na slupkách (což dodává vínu jeho nezaměnitelnou rudou barvu), se mošt z modrých hroznů určený pro výrobu růžového vína nechá na slupkách zkvasit jen několik hodin. Tím budoucí víno získá svoji narůžovělou až lososovou barvu, ale zůstává lehké a svěží jako víno bílé.

Jeho lehkost ho určuje i pro příležitosti, kdy se pije. Oceníte ho zvláště v teplých letních podvečerech, kdy po horkém dni příjemně osvěží. Růžové víno podávejte zchlazené na teplotu 8 stupňů, na rozdíl od bílých vín, která by měla mít při konzumaci teplotu 11 stupňů. Také jídla, ke kterým by se měla růžová vína podávat, jsou typicky letní. Nejvíce je totiž oceníte v kombinaci s lehkými letními dezerty, ovocem a ovocnými saláty, zmrzlinou apod.

FOTO: Víno

Foto: Gita Kalvodová, Topzine.cz

Při tradičních svatomartinských koštech nebo při jarním otevírání sklepů jsou růžová vína stále vyhledávanějším sortimentem nejen ze strany domácích konzumentů, ale i zahraničních hostů. Čím si tento zájem vysvětlit? I vinařství stejně jako jiné oblasti prostě podléhají módním trendům. Dobrým příkladem jsou třeba bariková vína. Pokud víno dostalo příchuť po sudu, ve kterém zrálo, považovalo se to za chybu a víno bylo označeno známkou zmenšené kvality. To, co bylo u nás považováno za vadu, povýšili ve Francii na přednost a barikové víno se stalo vyhledávaným hitem.

Pokud si chcete koupit kvalitní růžové víno, je dobré si nechat poradit od odborníka. Cena za láhev růžového vína se pohybuje na stejné úrovni jako u vína bílého. Rozhodně však i tady platí, že kvalitu si u tohoto druhu pořídíte od 120 korun výše.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obliba růžového vína roste