Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Objevte účinky čaje maté. Povzbudí a zažene pocit hladu

Redakce

Redakce

12. 6. 2012

FOTO: Pití čajeZelené zlato indiánů, jak je také čaj maté často nazýván, je jedním z tradičních jihoamerických nápojů. Proslulý je svými silnými povzbuzujícími účinky a blahodárným vlivem na lidský organismus.

FOTO: Pití čaje

Šálek denně má blahodárné účinky. Zdroj: sxc.hu

Čaj maté pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie. Tamní obyvatelé ho připravují z listů cesmíny paraguayské a popíjí ho společně z jedné velké nádoby pro stmelení rodiny.

Maté se správně pije z vydlabané tykve, takzvané kalabasy, bambusovým brčkem nebo speciálním kovovým brčkem, nazývaným bombilla, které má na konci dírky a slouží tak jako sítko.

Většinou se pije neslazený, ale pokud trváme na sladkém, můžeme přidat třtinový cukr nebo med. Na vaší volbě je také, zda maté budete pít teplé či studené.

Foto: Maté

Čaj maté. Zdroj: sxc.hu

Připravit ho zvládne každý

A že stále nevíte, jak tento nápoj připravit? Zásadním krokem je sehnat si sypané maté, kterým naplníme již zmiňovanou kalabasu (nebo jinou nádobu) asi do poloviny, poté otvor nádoby přikryjeme rukou, obrátíme a zatřepeme, aby nám prach z čaje zůstal na rukou. Poté vrátíme nádobu do původní polohy, ale čaj by měl zůstat na jedné straně.

Do částí, kde čaj není, vložíme brčko a čaj zalijeme trochou vlažné až studené vody a necháme, dokud se voda nevsákne do čaje. Pak už jen stačí kalabasu doplnit teplou vodou (asi 80 °C) a můžeme začít popíjet.

Díky obsahu kofeinu na nás maté může působit povzbudivě. Kromě toho obsahuje množství vitamínů, posiluje imunitu, zahání pocit hladu, což jistě ocení ti, kteří se snaží zhubnout. A podle výzkumů také zabíjí nádorové buňky, které způsobují nádor tlustého střeva.

Ať už čaj pijete denně nebo mu příliš neholdujete, není na škodu čas od času zkusit něco nového a rozšířit si obzory.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Objevte účinky čaje maté. Povzbudí a zažene pocit hladu