Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Objevte Srdce světa. Tematický týden s Jayem Lakeem

Jan Nohovec

Jan Nohovec

20. 1. 2010

Ani v lednu jsme nezapomněli na své fanoušky a uspořádali tematický týden, tentokrát na téma Jay Lake, jemuž u nás příští týden vychází nová kniha, steampunkové Srdce světa.

jay-lake-srdce-sveta

Jay Lake je u nás známý hlavně jako autor mnoha tváří. Po několika povídkách se u nás objevil román Květinová zkouška v laserovské edici New Weird a teď, po dvou letech, přichází kniha nová. Na rozdíl od té předchozí nás však zavádí do úplně jiného prostředí, v němž starého známého autora ani nepoznáme.

Její Veličenstvo královna Viktorie stále vládne Nové Anglii a americkým državám, obrovské vzducholodi Královského námořnictva křižují nebesy a Země se dál otáčí na ohromném mosazném soukolí, které Bůh vsadil na nebesa, a spořádaně, půlnoc za půlnocí a rok za rokem, putuje kolem Slunce. Ve městě New Havenu žije jistý mladík jménem Hethor, který se pod dohledem svého mistra učí řemeslu a umění, za nějž vděčíme Bohu stejným dílem jako člověku: hodinářství. Jedné podivné noci získá jeho život nový směr. (anotace)

Přestože se jedná o román steampunkový, bylo mu připnuto i výstižné označení clockpunk – tedy steampunk, který se nesoustředí ve viktoriánské Anglii na páru a kulturu s ní spojenou, ale na hodinové stroje všech velikostí. Sám autor přiznává, že Srdce světa nemá s u nás už vydanou Květinovou zkouškou nic společného, přesto by to však měl být stejný originální, nápaditý a čtivý Lake. Přestože se jedná o první díl série, následující romány Escapement (2008) a Pinion (přip. 2010) mají svůj vlastní, se Srdcem světa jen lehce propojený příběh, takže nemusíte zoufat, že byste si na krk pořídili novou nekonečnou sérii.

Po probuzení spatří živoucího mosazného anděla, jenž se obrovskými křídly dotýká nízkého trámoví podkrovního pokoje. Anděl mu oznámí, že byl vyvolen. Srdce světa dotikává a je třeba ho natáhnout. Hethor musí získat Klíč nebezpečenství, objevit způsob, jak stroj seřídit a zachránit tak Zemi. Na důkaz své návštěvy mu nebeská bytost zanechá stříbrné peříčko ze svého křídla. Krev ulpělá na jeho ostrém okraji je dostatečným důkazem, že Hethor nesnil. Aby splnil příkaz svého Boha, podnikne nevinný a nezkušený mladík dlouhou a nebezpečnou cestu k jižnímu pólu. Na konci strastiplné pouti nalezne sílu a pozná sám sebe. (anotace)

V souvislosti s novým románem Jaye Lakea jsme si pro vás připravili tematický týden, který se sestává ze včera vyhlášené soutěže, zítřejšího rozsáhlého profilu, páteční recenze na Květinovou zkoušku a nedělního exkluzivního rozhovoru s autorem.

Články tematického týdne:

Spisovatel, který vybojoval větší bitvu než jeho vlastní hrdinové. Plodný vtipálek Jay Lake
(Jakub Ehrenberger)

Opulentní, new weirdová Květinová Zkouška Jaye Lakea není pro každého (Jan Nohovec)

Ukázka ze Srdce světa Jaye Lakea (1)
Ukázka ze Srdce světa Jaye Lakea (2)

Jay Lake: Jsem obyčejný chlápek, kterého těžko přehlédnete v davu (Jakub Ehrenberger)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Objevte Srdce světa. Tematický týden s Jayem Lakeem