Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Objevte ostrov svobody, objevte Kubu

Šárka Braumová

Šárka Braumová

4. 9. 2010

FOTO: Havana,hlavní město KubyOstrov, který je právem nazýván perlou Antil, je největším, ale také nejméně komercionalizovaným ostrovem v Karibiku. Právě proto tu najdete panenskou přírodu a usměvavé obyvatele plné optimismu. Kuba má osobitou atmosféru doplněnou koloniálními stavbami, revolučními památkami a hospůdkami, kde vám rádi namíchají lahodné mojito nebo daiquiri, které učarovaly i slavnému Ernestu Hemingwayi.

FOTO: Havana,hlavní město Kuby

Havana, hlavní město Kuby, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Kuba se rozprostírá při ústí mexického zálivu, 170km jihozápadně od Floridy. Její severní část omývá Atlantský oceán, jižní Karibské moře. Délka ostrova je 1250  km a šířka se pohybuje od 31 km do 191 km. Je to 15. největší ostrov na světě, panuje zde subtropické prostředí s deštivými měsíci od května do září.

Průměrná teplota v letních měsících je 28̊ C, v zimních 23̊ C. Vlhkost vzduchu je 80%, a proto jsou především dámy hned po příletu na Kubu upozorněny, že účesy na Kubě opravdu nemají smysl. Naopak, vlasy se vám vlhkem krásně zvlní.

FOTO: kubánský Capitol

kubánský Capitol, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Hlavní město Havana s téměř 2,3 milióny obyvatel tvoří také jednu ze 14 kubánských provincií. V části Staré Havany, která byla v roce 1982 vyhlášena součástí kulturního dědictví UNESCO, najdete úzké uličky, staré klasicistní budovy a paláce kdysi panské šlechty.  Palácové dvory s arkády a palmami, mahagonový nábytek, mramorová podlaha i český porcelán a broušené sklo. To je výbava historických budov a paláců.

Při prohlídce staré Havany navštivte i pevnostní komplex Castillo El Morro. Vypovídá o četných nájezdech pirátů, kteří přepadávali obchodní lodě s poklady z Jižní a Střední Ameriky. Na jednom z nejkrásnějších náměstí Havany, Plaza de la Catedral, dominuje katedrála z lasturového mramoru. Do roku 1898 tu byly uloženy ostatky Kryštofa Kolumba. Pozoruhodnou stavbou je i kopie amerického Capitolu, v budově se nachází Kubánská akademie věd.

Samotnou epizodou tvoří tři nejznámější restaurace: La Bodeguita Del Medio, La Terraza a La Floridita. Všechny tři jsou neodmyslitelně spjaty se spisovatelem Ernestem Hemingwayem, který strávil na Kubě několik let. Jeho oblíbeným nápojem v La Terraza bylo daiquiri, které roku 1896 vzniklo vlastně pouhou náhodou. Inženýr Jennings Cox chtěl pohostit své přátele a došel mu gin. Rozhodl se zamaskovat v té době ještě ne příliš oblíbený kubánský rum, přidal do něj citrónovou šťávu, cukr a led a slavný nápoj byl na světě.

V restauraci La Bodeguita si zase rád dopřával mojito – směs třtinového cukru, bílého rumu, minerálky a snítkami máty peprné. Na stěnách jsou fotografie nejen spisovatele samotného, ale i s osobnostmi, jako byli Spencer Tracy, Errol Flynn a nechybí ani Fidel Castro.

FOTO: La Bodeguita Del Medio

La Bodeguita Del Medio, Foto: Šárka Braumová, Topzine.cz

Osud a revoluci Fidela Castra, současné hlavy Kuby a stejně tak jeho společníka Che Guevary můžete shlédnout v nejrozsáhlejším muzeu revoluce na Kubě. Museo de la Revolucion se nachází v bývalém prezidentském paláci. Najdete tu dokonce voskové figuríny Che Guevary a Camila Cienfuehose. Za palácem je postavena skleněná vitrína s vystavenou jachtou, se kterou roku 1956 přistál Fidel Castro na Kubě a svrhl Batistův režim. K vidění jsou i zbraně, vojenská auta a letadla z dob revoluce.

Vzpomínkou na tyto časy jsou i knížky, které kubánci nabízejí na každém kroku. Někdy je až neuvěřitelné, jaké poklady se zde objevují. Proslulý trh s knihami najdete na Plaza de Armas. Je libo spisy od Karla Marxe či originální vydání Cartelera?
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/kuba_muzeum/]

Po svržení Batistova režimu, který inklinoval ke spoluprácí s USA, museli američané Kubu opustit. Jedna vzpomínka tu po nich ale přeci jenom zůstala – krásné a naleštěné bouráky. Chevrolet, pontiac, cadillac, buick a ford. To jsou značky, které jsou vidět po celé Kubě. Jsou ve velmi dobrém stavu a jejich majitelé si je hýčkají nevídaným způsobem.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/kuba_auta/]

V příštím článku se s Topzine.cz vypravíme do fabriky na doutníky, navštívíme krokodýlí farmu a objevíme další poklady tohoto panenského ostrova.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Objevte ostrov svobody, objevte Kubu