Menu
TOPZINE.cz
Sport

Objevte kouzlo cyklistických zájezdů do zahraničí

Redakce

Redakce

27. 6. 2023

Aktivní dovolená v podobě cyklistického zájezdu do zahraničí rozhodně stojí za zvážení. Cyklistické zájezdy spojují lásku k jízdě na kole s touhou poznávat nová místa. Tento unikátní způsob trávení dovolené vám nabízí možnost projíždět se v krajině, na kterou nejste ze svých běžných vyjížděk v okolí domova zvyklí.

Cyklistické zájezdy do měst i do hor

Abyste si organizovaný cyklistický zájezd do zahraničí pořádně užili, musíte si vybrat takový, který bude nejvíce vyhovovat vašim představám z hlediska fyzické náročnosti a toho, co chcete během něj vidět.

Při výběru cyklistického zájezdu vezměte v úvahu preferovaný typ terénu. Zatímco na některé zájezdech budete křižovat jednu cyklostezku za druhou, na jiných vás čeká horský terén. Zájezdy do horských oblastí bývají vzhledem k profilům tras náročnější, často však za to jsou odměnou úchvatnější výhledy a větší dobrodružství.

Dalším důležitým aspektem při výběru cyklistického zájezdu je jeho zaměření. Některé zájezdy se zaměřují například na jízdu přes historické lokality a kulturní památky a umožní vám poznat místní gastronomii, další vás zavedou do méně známých koutů v přírodě mimo turistický ruch.

Seznamte se s trasou předem

Ačkoliv na vás v případě organizovaného cyklozájezdu nestojí plánování trasy, je dobré se s ní předem seznámit. Když budete znát terén, kudy vaše cesta povede, můžete odhadnout, jak dlouho bude cesta trvat a podle toho se zásobit jídlem a pitím. Podle oblasti navíc můžete předvídat počasí v určitém termínu a podle toho si sbalit, případně dokoupit potřebné oblečení.

Každopádně ať už budete jezdit po upravených cyklostezkách, nebo po horách, bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Proto si vždy vezměte helmu, rukavice a brýle. Hodit se mohou také světla na kolo a reflexní prvky na oblečení pro případ, že byste někde jeli po silnici za snížené viditelnosti.

Zájezd si užijete jen na dobře fungujícím kole

Na cyklistický zájezdy byste se neměli vydat s neudržovaným kolem, na kterém se vám špatně jezdí. Pokud plánujete jet na zájezd, tak buď s předstihem dejte své stávající kolo do pořádku (vlastními silami či v cykloservisu), nebo si včas pořiďte nové a trochu ho zajeďte. Pokud byste přípravu kola podcenili, minimálně se vám na něm hůře pojede. V horším případě se může stát až nepojízdné a jeho opravu na cestě či přepravu na ubytování v zahraničí určitě řešit nechcete.

Tip: Vyberete-li si zájezd, kde se očekává jízda v náročnějším terénu, budete potřebovat horské kolo. V případě, že si plánujete pořizovat nové, doporučujeme přečíst si recenze horských kol, abyste si vybrali ten nejlepší model pro vaše využití.

Vše potřebné dáte do batohu na kolo

Na cyklistickém zájezdu se pravděpodobně neobejdete bez cyklistického batohu. Batoh na kolo musí být dostatečně velký na to, abyste v něm mohli mít vše potřebné od pití a svačiny přes nářadí až po bundu proti větru a dešti, ale zároveň by neměl být zbytečně moc velký, aby vás nezatěžoval víc, než je nutné.

Kromě kapacity si při výběru batohu na kolo ověřte, jak pohodlně se vám nosí, samozřejmě při jízdě na kole. Je důležité, aby vám batoh dobře seděl na zádech a nevadil vám ani při celodenním nošení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Objevte kouzlo cyklistických zájezdů do zahraničí