Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Objev nejstaršího zařízení na výrobu vína na světě. Nálezy z pozdní doby kamenné

Tomáš Miška

Tomáš Miška

12. 2. 2011

Čím starší víno, tím lepší. Tuto skutečnost potvrzuje analýza týmu vědců z Kalifornské univerzity, kteří objevili nejstarší kompletní sady nástrojů na výrobu vína, zbytky semínek, vinný lis a torza pohárů na víno.

FOTO: Réva vinná, ilustrační foto

Réva vinná, ilustrační foto, Zdroj: youtube.com

Vinařské nádobíčko, které je o tisíc let starší než všechny dřívější podobné nálezy, bylo odkryto týmem archeologů z Arménie, Spojených států a Irska. Významnou pravěkou lokalitu objevili v  jeskynním komplexu v Arménii, který je již znám dřívějšími slavnými objevy.

Vše začalo u semínka, jako vždy

První archeologické práce započaly v roce 2007 a přinesly světu nález semínek vinné révy a inspirovaly tým k pokračování v odkrývání nánosů bahna a hlíny. Lokalita Areni-1 je jeskynní komplex v kaňonu, v místě, kde přechází Malý Kavkaz do severního konce pohoří Zagros, poblíž hranice Arménie s Íránem. Jeskyně se nachází poblíž malých arménských vesnic s dosavadní tradicí výroby vína.

„Poprvé máme kompletní obraz o produkci vína starý 6100 let,“ řekl Gregory Areshian, vedoucí vykopávek a náměstek ředitele Archeologického institutu Kalifornské univerzity.

Radiokarbonová data a analýza vědců z Oxfordské a Kalifornské univerzity určila stáří výrobního zařízení a souvisejících předmětů na začátek pozdní doby kamenné – eneolitu (chalkolit v oblasti Předního východu), mezi léta 4100 a 4000 let př. n. letopočtem. Archeologové našli jednu mělkou mísu vysokou zhruba metr, která pravděpodobně sloužila jako vinný lis. Bobule byly samozřejmě nejdříve rozšlapávány a rozdrceny chodidly. Podobná technika byla používána na Kavkaze ještě v 19. století.

FOTO: Vykopávky nejstarší vinice

Vykopávky nejstarší vinice

Důkazy mluví z hroznů

Do zmiňované mísy se podle odhadů vešlo až 15 galonů vinné šťávy. Díky zaschlé tmavě šedé tekutině nalezené na střepech,vyvstává po rozboru skutečnost, že obsahovala rostlinné barvivo malvidin, které se, kromě vinných hroznů, vyskytuje pouze v jednom dalším známém druhu ovoce, v granátovém jablku. Ale zbytky tohoto ovoce nebyly nalezeny, a proto je téměř jisté, že v nádobě se zpracovávala skutečně vinná réva.

V blízkosti lisu archeologové posbírali zbytky vylisovaných šlupek, sušenou révu a semínka hroznů. Paleobotanici ze tří různých institutů potvrdili původ druhů, Vitis vinifera vinifera, odrůda původní červené vinné révy.

Druhý nejstarší nález zbytků vinných lisů se datuje do období egyptského krále Hor Sereq (král Štír), vládnoucího kolem roku 3150 př. n. letopočtem.

Není všem vykopávkám konec

Tým vědců také objevil jednu picí nádobu, vyrobenou ze zvířecího rohu, kompletní misku na pití z hlíny a mnoho malých fragmentů rozbitých nádob.

Jakékoli důkazy o výrobě vína tak jako mnoho jiných lidských činností nám poskytují další střípky ke skládance lidské civilizace. Také úmyslné kvašení sacharidů na alkohol je možným faktorem domestikace volně rostoucích rostlin a konzumace těchto produktů je vodítkem pro vývoj keramické výroby. Tohle všechno je příčinou, proč by archeologické práce měly, podle hlavních archeologů, pokračovat v září tohoto roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Objev nejstaršího zařízení na výrobu vína na světě. Nálezy z pozdní doby kamenné