Menu
TOPZINE.cz
Literární klub

Obci spisovatelů došly peníze. Pravděpodobně je to její konečná

FOTO: knihyObec spisovatelů je na pokraji zkázy. Finanční situace literární organizace je na tom tak špatně, že údajně nemá ani na svou likvidaci.

FOTO: Vladimír Křivánek

Předseda Vladimír Křivánek se k současné situaci Obce zatím nevyjadřoval, Zdroj: obecspisovatelu.cz

Obec spisovatelů vznikla v roce 1989 jako dobrovolná profesní organizace českých a moravských spisovatelů. Chrání zájmy a práva svých členů, kterých čítá kolem sedmi set. Pravidelně pořádá besedy, semináře, konference a autorská čtení. Každým rokem také organizuje setkání zahraničních překladatelů do češtiny s českými spisovateli, nakladateli a knihkupci.

Peníze vládnou světem

Nyní, po dvaadvaceti letech, s největší pravděpodobností ukončí svou činnost. Z jednoho prostého důvodu – peníze. Těch Obec spisovatelů nikdy neměla moc na rozdávání. Vaz jí ale zlomilo Ministerstvo kultury, které finančně nepodpořilo žádnou akci, kterou Obec pro letošek přichystala.

Na otázku proč ministerstvo Obci nedalo žádný grant, odpověděl časopisu Host rezignující místopředseda Lubomír Brožek: „Vláda České republiky vydala usnesení, podle něhož nesmí dostat dotaci žádná organizace, která nevyúčtovala uplynulý rok zcela precizně. A Obec spisovatelů například omylem nesprávně vyúčtovala pohoštění pro zahraniční bohemisty. Pohoštění totiž nepatřilo mezi účtovatelné položky.“

FOTO: knihy

Ilustrační obrázek, Zdroj: sxc.hu

V blízké době tak musí zasednout valná hromada Obce spisovatelů, která jediná může rozhodnout o zániku organizace. Oficiální internetové stránky o krizi nic neříkají, ale jsou na první pohled neaktualizované. Poslední zpráva pochází z února tohoto roku a poslední čtvrtletník Dokořán, který Obec vydává, je datován k roku 2010.

Mezi členy Obce patří téměř všichni přední čeští spisovatelé, literární kritici a vědci, kteří pravidelně zasedají v porotách Státní ceny za literaturu, Ceny Jaroslava Seiferta, E. E. Kische, Knižního klubu nebo Jiřího Ortena. Pro zahraniční překladatele každoročně udílí Cenu Premia Bohemica.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obci spisovatelů došly peníze. Pravděpodobně je to její konečná