Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Obchodník s deštěm v Divadle Na prádle. Svých peněz nebudete litovat

Redakce

Redakce

3. 3. 2011

Pražské Divadlo Na prádle uvádí představení Obchodník s deštěm z pera Nathaniela Richarda Nashe a žádnému milovníku divadla by toto představení nemělo uniknout. Hru režíroval Petr Hruška a premiéru měla v roce 2004.

FOTO: Kateřina Březinová

Nathaniel R. Nash napsal svou nadčasovou hru Obchodník s deštěm již v padesátých letech minulého století (1954) a roku 1957 byl podle této inscenace natočen film s Katharine Hepburnovou a Burtem Lancasterem. Ústředním motivem je střet reality a fantazie, ale ve hře lze nalézt až podivuhodnou hloubku, která je však ztvárněna lehce a s humorem.

Co můžu udělat já pro vás?

V kraji řádí sucho, které hubí dobytek a ničí farmy. To je ten správný moment pro vychytralého obchodníka, který dokáže každého přesvědčit o čemkoli. Právě takový člověk přichází, představí se jako Sturbuck, obchodník s deštěm. Nechá si zaplatit sto dolarů a slíbí dodat déšť – jak říká: Neptejte se, co můžete udělat vy pro mne, ale co můžu udělat já pro vás. Spolu se zjevnou dějovou linkou týkající se sucha a deště Sturbuck ovlivní osudy celé rodiny, jež ho přijme na chvíli mezi sebe.

FOTO: obchodník s deštěm - Petr křiváček a Kateřina Březinová

Petr Křiváček a Kateřina Březinová

Mladý Jim je snílek a člověk s bujnou fantazií, který ani na okamžik nezapochybuje o pravdivosti Sturbuckova tvrzení, žije život snadno a naplno a má mysl otevřenou jako malé děti. Přesným opakem je mu bratr Jonáš, který žije ve světě čísel, pragmatického přemýšlení a stojí nohama pevně na zemi. Někde mezi nimi se ocitá jejich sestra Líza, která sice není žádná idealistka, ale ještě nezapomněla na to, jak se sní a jak krásný může svět fantazie být. Otec spojuje všechny tři nesourodé sourozence dohromady a všem rozumí.

Do takového prostředí tedy přichází Sturbuck, jemuž fantazie splývá se skutečností. Svět je pro něj nádherný a nekonečný a takový se ho snaží nabídnout i ostatním. Během svého pobytu na farmě pomůže Jimovi, aby si více věřil a neposlouchal otrocky svého staršího bratra. Nejdůležitější jsou však jeho chvíle s Lízou, které ukáže, jak si má vážit sama sebe, jak poznat skutečnou krásu. Sturbuck je šejdíř a podvodník, ale je kladnou postavou, a jak říká po svém příchodu, peněz, které mu dáte, nebudete litovat.

FOTO: Obhodník s deštěm - Igor Bareš

Igor Bareš

„Vy nevěříte ničemu, ani sama sobě ne, a když nevěříte, tak nejste.“

Celá hra je pojata velmi jednoduše a staví na hereckých výkonech, které jsou skvělé a plné prožitku. Výborně svou postavu otce rodiny ztvárňuje Petr Křiváček, u něhož si diváci nemohou být jisti, jestli náhodou nehraje sám sebe. Jeho postava je naprosto lidská, upřímná a opravdová.

Naproti tomu Starbuck Igora Bareše nutně vzbuzuje otázku, zdali alespoň něco z toho, co říká, je pravda. Igor Bareš je naprosto dokonalým představitelem této role. Zabírá prostor a dokáže si pro sebe získat celé pódium, je živý, energický a skutečný.

Krásně svou roli podává také představitel Jima Jan Cina, který je kouzelně naivní a dobře ví, kde jsou hranice, za nimiž už by mohl působit příliš směšně. Ty nikdy nepřekročí. Představitel Jonáše Lukáš Král pojímá svou postavu velmi přesvědčivě a reálně. Je těžké uvěřit, že původně hrál Jima. Obdivuhodně a niterně je nám Kateřinou Březinovou předvedena role Lízy. Některé její výstupy dojímají k pláči.

Obchodník je úžasný!

Při příchodu do divadla vás možná překvapí neobvyklý prostor hlediště, který je koncipován do tvaru arény. Diváci jsou tedy blíže hercům a tento koncept velmi dobře funguje a představení se stává dosažitelnějším, přímějším. Režijní pojetí je velmi účinné a dokázalo hru vytáhnout z možného sklouznutí k určitému patosu sentimentálních citových výlevů. Je použit původní překlad Milana Lukeše, který je výstižný a ve správnou chvíli úderný, až mrazí.

Jedná se o skvěle zahrané představení, jehož ústředním motivem je víra, snění, sebedůvěra, láska a život sám. Tyto fráze se mohou zdát kýčovité, ale opak je pravdou. Obchodník s deštěm se nijak nepřetvařuje a nesnaží se parafrázovat mnohokrát omleté motivy, je sám sebou a je úžasný!

Obchodník s deštěm

Divadlo Na prádle

Režie: Petr Hruška

Hrají: Igor Bareš, Jan Cina, Lukáš Král, Petr Křiváček, Kateřina Březinová, Jakub Saic a Zdeněk Košata

Hodnocení: 5*****

Tento týden exkluzivně  na Topzine.cz rozhovor s Janem Cinou!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Obchodník s deštěm v Divadle Na prádle. Svých peněz nebudete litovat