Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Oasis: Stop Crying Your Heart Out a další videoklipy

Hana Dittrichová

Hana Dittrichová

19. 9. 2010

Modla britské rockové scény, desítky tisíc jásajících fanoušků při koncertech, miliony posluchačů z celého světa. To všechno je už dávno minulostí. Po rozpadu obdivované kapely Oasis v srpnu loňského roku z popela jako bájný pták fénix povstala skupina zcela nová. Nová formace Beady Eye sice převzala štafetu na jedničku, ale Oasis jsou stále nesmrtelní.

Písničky, které znají všichni a budou je znát ještě dlouho. To jsou nejlepší songy kytarové perly z Manchesteru. Snad ani není třeba připomínat, jak promyšlené, hudebně propracované a skvěle odehrané byly všechny skladby nezapomenutelných Oasis. Stejně vysoko svou laťku měli i v oblasti videoklipů. Připomeňme si ty nejlepší z nich.

Wonderwall

První celosvětový hit, při předávání Brit Awards v roce 1996 oceněn dvěma soškami z pěti. To je Wonderwall – mimochodem, jedna ze sošek byla právě za nejlepší videoklip. Mnoha coververzí od jiných kapel a vliv na tvorbu desítek začínajícíh umělců v tomto oboru, přesně takovou vlnu nadšení song vyvolal. Vybavil se vám černobíle laděný klip s občasnými barevnými prvky a zajímavými detaily? Bingo!

The Masterplan

Tenhle zpočátku podceňovaný song z roku 1995 je často i samotným lídrem kapely označován za jednu z nejlepších písniček, jakou kdy napsal. Při skládání výběrového alba Stop The Cloks se kapela k této skladbě vrátila a nejenže ji na desku přidala, ale zároveň ji oblékla do zářivějšího kabátu. Oasis k ní nechali vytvořit animovaný videoklip.

Jeho původcem byl malíř Lawrence Stephen Lowry, jehož kouzelně krásné, harmonické obrázky v polovině dvacátého století mapovaly malé britské městečko. Ač je The Masterplan poskládán z romanticky vypadajících obrázků, na pravdivosti to songu rozhodně neubralo. Naopak!

All Around The World

Další pestré obrázky a animace, to je i tento song z alba Be Here Now. Videoklip doplňují pohádkově laděné nákresy ve stylu Terryho Gilliama (jeho skicy jsou známé ze seriálu i filmů Monty Pythonův létající cirkus). Celý sedmiminutový klip si vyžádal půlroční úsilí 24 animátorů.

D’You Know What I Mean?

Singl startující desku Be Here Now (1997), pecka, kterou Oasis opět ukázali všem, že tu stále ještě jsou, v plné síle a se vším respektem. A to s dovolením i u britské armády, která jim na tento videoklip propůjčila své dva vrtulníky. Z těch dokonalí tvůrci celého klipu dokázali vytvořit monstrózní podívanou, která jen doplňuje téměř depresivně naladěnou atmosféru – betonové, rozbořené domy a desítky lidí zpívajících D’You Know What I Mean?

V rozhovoru pro BBC Noel Gallagher řekl: „Nemůžu uvěřit tomu, že jsem to napsal, lidi to odfoukne!“ Obrovskou sílu skladby dokazuje i fakt, že skoro osmiminutový song nebyl zkrácen ani pro rádiovou verzi. Mimochodem, zastavte si klip v čase 1:15 a užijte si tu chvilku hrdosti při pohledu na český nápis ve videu, které obletělo svět.

Stop Crying Your Heart Out.

Singl, který si nemůžu odpustit. Vynikající slova, melancholická melodie, úžasný videoklip, a to vše dohromady tvoří perfektní celek. Písnička si získala srdce stovek tisíců posluchačů a perličkou je fakt, že při MS ve Fotbale v roce 2002 před čtvrtfinálovým zápasem Anglie s Brazílií bylo předem oznámeno, že tato skladba zazní po zápase v agnlické televizi. A to aby udělala odpovídající kulisu zklamaným anglickým fotbalistům, kteří si ve své zemi moc důvěry nezískali. A tak to také nakonec dopadlo. Anglie prohrála, za to Oasis si připsali další úspěch.

Možná si při této písničce vybavíte film The Butterfly Effect, kde zazněla. Klip kombinuje záběry na kapelu s vyprávěním příběhu nešťasné, mladé dívky. Srdce romantika puká už při zaslechnutí názvu písničky, srdce pravého posluchače a fanouška Oasis v prvních taktech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oasis: Stop Crying Your Heart Out a další videoklipy