Menu
TOPZINE.cz
Cestování

O víkendu končí letní čas – aktuální změny v dopravě a historie změny času

Redakce

Redakce

30. 10. 2010

FOTO: Pendolino V noci ze soboty 30. října na neděli 31. října končí letní čas. Tato změna, kdy se hodinové ručičky posunou o hodinu nazpět, se dotkne železniční dopravy. Proč vlastně ke změně dochází a jak tomu bylo v historii?

FOTO: Ilustrační foto - Pendolino

Ilustrační foto - Pendolino, Foto: Martin Blaťák, Topzine.cz

Změna času se dotkne 16 dálkových vlaků Českých drah

Celkem šestnáct dálkových vlaků Českých drah se zastaví ve vybraných stanicích v noci ze soboty 30. října na neděli 31. října. Ty budou uprostřed noci čekat na odjezd podle středoevropského času (SEČ). Kdyby vlaky v noci nečekaly, jely by po změně času ve své další trase o hodinu dříve. Regionálních spojů se změna nedotkne, protože v tuto dobu žádné nejezdí.

Všem, kteří budou cestovat v noci ze soboty na neděli, doporučuje dopravce ověření aktuálního času odjezdu nočních vlaků přes Kontaktní centrum Českých drah na telefonním čísle 840 112 113. Linka je k dispozici 24 hodin denně ve 4 jazycích.

Seznam vlaků, kterých se dotkne změna času na území ČR

R 400 „Silesia“ (Krakov – Praha) – čeká ve stanici Bohumín, odjezd 2:07 SEČ

R 401 „Silesia“ (Praha – Krakov) – čeká ve stanici Ostrava-Svinov, odjezd 2:02 SEČ

R 406 „Chopin“ (Vídeň – Varšava) – čeká ve stanici Bohumín, odjezd 2:54 SEČ

R 407 „Chopin“ (Varšava – Vídeň) – čeká ve stanici Bohumín, odjezd 2:18 SEČ

R 408 „Vltava“ (Moskva – Praha) – čeká ve stanici Olomouc hl.n. – odjezd 2:05 SEČ

R 409 „Vltava“ (Praha – Moskva) – čeká ve stanici Ostrava-Svinov, odjezd 2:53 SEČ

EN 424 „Slovakia“ (Košice – Praha) – čeká ve stanici Horní Lideč, odjezdy ze stanic mezi Olomoucí hl.n. a Prahou hl.n. jsou již podle SEČ

EN 425 „Slovakia“ (Praha – Košice) – čeká ve stanici Horní Lideč, odjezdy na území Slovenska jsou již podle SEČ

R 440 „Excelsior“ (Košice – Cheb) – čeká ve stanici Pardubice hl.n., odjezd 2:27 SEČ

R 441 „Excelsior“ (Cheb – Košice) – čeká ve stanici Česká Třebová, odjezd 2:16 SEČ

R 442 „Šírava“ (Humenné – Praha) – čeká ve stanici Čadca, odjezdy na území České republiky již podle SEČ

R 443 „Šírava“ (Praha – Humenné) – čeká ve stanici Český Těšín, odjezd 2:11 SEČ

R 470 „Amicus“ (Břeclav – Praha) – odjezd z Břeclavi ve 2:00 SEČ

R 471 „Amicus“ (Praha – Břeclav) – čeká ve stanici Brno hl.n., odjezd 2:44 SEČ

EN 476 „Metropol“ (Budapešť – Praha – Děčín) – čeká ve stanici Poříčany, odjezdy vlaku jsou počínaje stanicí Praha – Holešovice již podle SEČ

EN 477 „Metropol“ (Berlín – Praha – Budapešť) – čeká ve stanici Brno hl.n., odjezd 3:24 SEČ

Kdy se začal měnit čas a proč tomu tak je?

První vážně míněný návrh na zavedení letního času učinil londýnský stavitel William Willett roku 1907. Jeho návrh ale nebyl přijat. V praxi byl letní čas poprvé zaveden za první světové války v roce 1916, a to hned v řadě evropských zemí. Tehdy to bylo i na našem území, jelikož české země byly součástí Rakouska-Uherska, ve kterém byl letní čas taktéž zaveden. V Československu se pravidelná každoroční změna času zavedla v roce 1979.

Hlavním důvodem změny času je vyrovnání délky dne a noci. Cílem zavedení letního času je úspora elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení. Důvodem je, že většina lidí je v létě aktivnější večer po západu slunce, než ráno před jeho východem.

Změna času

Změna času bude ze 3:00 na 2:00

Kde dochází ke změně času?

Časový posun se provádí hlavně v zemích mírného podnebného pásu. Týká se tak celé Evropy kromě Islandu, části Grónska a norských ostrovů Jan Mayen a Špicberky. Zaveden jej má také severní Amerika a Rusko. I když se letní čas používá ve všech těchto vyspělých zemích, většina světové populace letní čas nevyužívá.  V rovníkových oblastech by tato změna neměla díky relativní vyrovnanosti délky dne a noci význam. Taktéž se nezavádí ani v polárních oblastech.

Během kalendářního roku dochází ke dvěma změnám času. Poslední neděli v březnu je to přechod na čas letní (Středoevropský letní čas, SEČ), kdy se hodinky přesouvají o hodinu napřed – ze 2:00 na 3:00. Naopak poslední neděli v říjnu se posouvají o hodinu zpět, tedy ze 3:00 na 2:00 SEČ (Středoevropský čas, čas daný příslušným časovým pásmem). Do roku 1996 se přechod z letního času na zimní (pásmový) prováděl poslední víkend v září. Dnes je tomu o měsíc déle a tak je letní čas platný po delší dobu kalendářního roku než čas pásmový.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

O víkendu končí letní čas – aktuální změny v dopravě a historie změny času