Menu
TOPZINE.cz
Literatura

O vícejazyčnosti v české literatuře na půdě Akademie věd

Redakce

Redakce

25. 1. 2011

FOTO: KnihaÚstav pro českou literaturu Akademie věd ČR pořádá cyklus přednášek Vícejazyčnost v české literatuře. Přednášky jsou určené jak znalcům oboru, tak i laické veřejnosti.

FOTO: Kniha

Přiučte se od jazykovědců, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Cílem přednáškového cyklu je představit na historicky a typologicky volených příkladech z období od 17. století po současnost podoby vícejazyčnosti v literatuře Českých zemí. Přednášet budou čeští i zahraniční vědci.  Odlišné badatelské přístupy k problematice mohou vést k lepšímu porozumění dnešnímu komunikačně se propojujícímu světu.

Kdo má k vícejazyčnosti české literatury co říci?

Některé přednášky se uskutečnily už vloni na podzim, program ale pokračuje až do června tohoto roku. V zasedací síní Ústavu pro českou literaturu se představí například Martin Svatoš (Vícejazyčnost v literatuře Českých zemí 17. a 18. století), Petr Mareš (Vícejazyčnost v próze Vladimíra Körnera a Ladislava Fukse) nebo Václav Petrbok (Čeští spisovatelé 19. století mezi češtinou a němčinou).

Ze zahraničí přijede Petra James, která se zaměří na přechod z češtiny do francouzštiny v románech Milana Kundery, Marek Nekula z Regensburgu nebo Miloslav Vojtech z Bratislavy, který zájemcům přiblíží česky psanou literaturu v 19. století na Slovensku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

O vícejazyčnosti v české literatuře na půdě Akademie věd