Menu
TOPZINE.cz
Apetit

O přibjehi: Ferko jako nový komiksový hrdina

Redakce

Redakce

15. 9. 2010

Nemá nadpřirozené schopnosti, rentgenové vidění ani vystajlovaný obleček z latexu. Chodí o berlích a jeho hrdinské činy jsou skutečné, stejně jako problémy se kterými musí bojovat. Staňme se voyery Ferkova života.

Tři příběhy, tři tvůrci a tři romští hrdinové, to je nová komiksová trilogie O přibjehi. Hrdinou první knihy se stal šedesátiletý olašský Róm Ferko. Putuje z místa na místo, stará se o svého bratra a nechává nás nakouknout do myšlení rómského muže. Ferko je fotbalista, dobrodruh, milovaný otec, vždy šlechetný člověk a co slíbí, to platí.

Grafické zpracování obálky komiksu zapadá do současného art trendu a funguje skvěle. Poděkujme a zatleskejme Janu Šillerovi. Nadšení stoupá a netrpělivě očekáváme vysokou kvalitu komiksu, který vytvořil Vojtěch Mašek. Vojtěch Mašek, scénárista a autor komiksových knih Sloni v Marienbadu (spoluautor Džian Baban), Za vším hledej doktora Ženu nebo Poslední Chobotango.

Ukázka z komiksu O pribjehi: Ferko

Komiks ztvárnil Vojtěch Mašek klasicky v tónech šedých, navíc tentokrát přibyla žlutá barva. Kanárková žluť dobře oživuje kresbu a někde pomáhá vypíchnout detaily a dialogy. Často je ale použita bezdůvodně jako dekor. Když prozkoumáme samotná políčka, jasně vidíme, že jde z valné většiny o překreslované fotografie a čistě vlastní kresbu najdeme jen minimálně. Upřednostnila bych opačný poměr. Komiksu to ubírá kvalitu a stává se tak jakýmsi pletencem stejně velkých a podobně barevných polí.

Ubijte diváka. Takový je celkový dojem z komiksu. Nečistý výrazový styl, stejně velká okna, příliš textu a mnoho detailního děje. Iritující je manýristická bílá linka, která je použita s naprostou bezúčelností téměř na každém obličeji. Když tento výtvarný přehmat promineme, nemůžeme prominout výtvarné zpracování postavy Boha na konci příběhu. Pane Mašku, co se stalo?

Ferko v komiksu Ferko Autor: Vojtěch Mašek

Stejně tak je to s dějem. Je ho prostě příliš. Zpočátku máme pocit, že nás Ferkovo vyprávění bude logicky provázet po časové linii jeho života. Snaha o to bezpochyby byla. Nejprve se dovídáme o jeho zážitcích z dětství, také o prarodičích a jejich osudech. Po chvíli se však ztrácíme ve spleti postav dědečků, pradědečků, otců, kamarádů, manželek a dalších příbuzných. Snad dát ještě každé postavě číslo a vytvořit jmenný rejstřík. Příběh je navíc prokládaný současným rozhovorem s Ferkem a autory komiksu. Výsledkem je, že nám časová i dějová linie proteče mezi prsty.

Celý komiks působí tak, jakoby autoři nevěděli, co vybrat a co je na příběhu o Ferkovi vlastně tak fascinujícího výtvarně i obsahově. Jak by řekli Sklepáci, je tu příliš mnoho postav. Abych však jen nehanila, musím zmínit povedenou postavu Žužiky na konci příběhu, která po nás rajcovně pokukuje ve svém králičího sexy oblečku. Také políčka kreslená bez fotografické předlohy mají dobrý start, ale je jich tu poskromnu. Nevím, proč tu nejsou třeba Ferkovy kresby, nebo proč se části výtvarného zpracování neujal i rómský výtvarník. Z komiksu je patrné, že autoři do něj chtěli vložit onu intimitu Fekova života, ale zároveň zůstali příliš opatrní.

Žužika v komiksu Ferko Autor: Vojtěch Mašek

Ano, na knize je mnoho, co vytknout, ale právě proto, že autoři mají bezpochyby na víc. Jak se potvrdí i na dalším dílu z trilogie Keva.

Název originálu: O přibjehi. Ferko
Kresba: Vojtěch Mašek
Scénář: Vojtěch Mašek, Markéta Hajská, Máša Bořkovcová
Obálka: Jan Šiller
Počet stran: 112
Rozměr: 165 x 230
Vazba: brožovaná
Vydal: Lipnik, Praha 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

O přibjehi: Ferko jako nový komiksový hrdina