Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

O Feng Shui potřetí: Jak bydlet lépe podle pěti prvků

Redakce

Redakce

28. 11. 2010

Staří Číňané věřili, že se svět skládá z pěti základních prvků: z ohně, země, kovu, vody a dřeva. Každého člověka ovlivňuje jeden z těchto prvků, záleží na datu narození. Využijte znalost svého prvku nejen pro zařízení bytu, ale i při budování vašeho vztahu.

FOTO: Zdraví

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Pět základních prvků můžeme seřadit do pozitivního nebo destruktivního cyklu. V případě pozitivního cyklu pomáhá jeden prvek vytvářet další. Zapálením dřeva vznikne oheň – hořením vzniká země – ze země se získává kov – tavením kovu symbolicky vzniká voda – voda vyživuje dřevo – zapálením dřeva vzniká oheň atd. Měli byste se snažit mít doma předměty, které souvisejí nejen s vaším prvkem, ale i s prvkem předcházejícím, který váš osobní prvek posiluje, vyživuje.

Destruktivní cyklus působí opačně: Oheň taví kov – kov může rozsekat dřevo – dřevo odvodňuje zemi – země vsakuje vodu – voda uhasí oheň atd. Vyvarujte se použití předmětů vyrobených z prvku, který ničí váš osobní prvek.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Oheň (31. 1. 1976 – 6. 2. 1978, 9. 2. 1986 – 16. 2. 1988)

Tito lidé jsou přirození vůdci, mají schopnost zapalovat, motivovat ostatní. Hýří nápady a milují pestrost a změnu. Nadšeně započaté projekty ale mnohdy nedotáhnou do konce. Jsou pozitivní, čestní a vášniví.

Vhodné předměty: svíčky, červená barva.

Ideální partneři pro oheň: země, oheň, dřevo. Spojení ohně s kovem bývá obtížné, pomoci by mohl předmět související s prvkem země.

Země (7. 2. 1978 – 15. 2. 1980, 17. 2. 1988 – 26. 1. 1990)

Lidé s prvkem země jsou stálí, trpěliví a je na ně spolehnutí. Mají praktickou povahu, jejich silnou stránkou je logika a vytrvalost. Jednají s rozmyslem, mohou působit tvrdohlavě a nepřizpůsobivě, ale většinou mají velký smysl pro humor. Soustředí se jen na jednu věc, kterou obvykle dotáhnou do konce.

Vhodné předměty: keramika, sklo, žlutá barva.

Ideální partneři pro zemi: kov, země. Problematické spojení země s vodou vyváží něco z kovu, při spojení země se dřevem pomůže předmět související s ohněm.

FOTO: HORY

Zdroj: Hana Vaňková, Topzine.cz

Kov (16. 2. 1980 – 24. 1. 1982, 27. 1. 1990 – 3. 2. 1992)

Zrozenci kovu bývají sebevědomí, ctižádostiví a nekompromisní. Neochotně se svěřují se svými problémy druhým, jsou nezávislí a velmi neradi přijímají rady od ostatních. Obvykle jsou na tom dobře po finanční stránce.

Vhodné předměty: cokoliv z kovu, bílá barva

Ideální partneři pro kov: voda, kov. Problémy při spojení kovu a dřeva pramení z dominance obou partnerů, měli by se naučit v tomto soužití dělat kompromisy.

Voda (25. 1. 1982 – 1. 2. 1984, 4. 2. 1992 – 9. 2. 1994)

Voda je velmi tvořivá a emocionální. Může být tichá jako tůňka i ničivá jako moře. Tito lidé bývají často muzikální. I když nehrají na žádný hudební nástroj, většinou hudbu rádi poslouchají. Jen neradi zraňují city druhých, své názory prosazují jemným, rafinovaným způsobem. Jejich silnou stránkou je tvořivost, z důvodu všestranné talentovanosti se ale obtížně zaměřují na jedinou uměleckou oblast.

Vhodné předměty: cokoliv, co obsahuje vodu – např. akvárium, barva modrá a černá.

Ideální partneři pro vodu: dřevo, kov, voda.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Dřevo (2. 2. 1984 – 8. 2. 1986, 10. 2. 1994 – 18. 2. 1996)

Energie dřeva může být pružná jako vrbový proutek nebo nepoddajná jako dřevo dubu. Lidé tohoto prvku jsou společenští, velkorysí, dobrého srdce. Rádi plánují dopředu, mají několik dlouhodobých cílů, kterých díky své ctižádostivosti zpravidla dosáhnou. Opovrhují lidmi, kteří nemají takové pevné morální a etické zásady jako oni.

Vhodné předměty: živé rostliny, květiny, zelená barva.

Ideální partneři pro dřevo: dřevo, oheň, voda.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

O Feng Shui potřetí: Jak bydlet lépe podle pěti prvků