Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

O Feng Shui poprvé: Jak bydlet lépe a přivolat štěstí

Redakce

Redakce

9. 11. 2010

Už tisíce let věří Číňané tomu, že pokud uspořádají svá obydlí určitým způsobem, bude jejich život naplněn pozitivní energií, přátelstvím a láskou. Nyní si i vy můžete vyzkoušet, zda se vám po přemístění několika věcí v bytě začne dařit v práci nebo budete jen lépe spát a cítit se doma dobře.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Číňané si svůj ideální příbytek představují jako dům obrácený k jihu, kam po celý den dopadá sluneční světlo a který je ze severu chráněn horami před chladným větrem. Před domem by měla poklidně téct voda. V takovém obydlí by byla hojnost čchi – univerzální životní síly, která se tvoří ve všem krásném a dokonalém a přináší pozitivní energii. Negativní verzi této síly – šár čchi – způsobují přímé linie a úhly směřující k domovu.

Může to být přímá cestička od branky ke vstupním dveřím nebo roh a střecha sousední budovy, které vysílají k domu jedovaté šípy. To naštěstí můžeme podle učení Feng Shui napravit a takový šár nechat symbolicky zmizet. Cestičku můžeme udělat klikatou, nebo použít zrcadlo, od kterého se jedovatý šíp odrazí.

Ukliďte nepořádek

Hladký tok pozitivní síly čchi je narušován nepořádkem, proto jej ukliďte. A můžete začít rovnou ve svém šatníku. Až vyhodíte staré nepoužívané oblečení, uvidíte, jak se vám uleví. Oprostíte se tak od minulosti a začnete se těšit na budoucnost. Navíc si ve skříni uděláte místo na nové ošacení, a to není nikdy k zahození. Především se snažte uchovávat místnost, ve které spíte, v uklizeném stavu, bude se vám v ní odpočívat mnohem lépe.

Vyhoďte nepoužívané oblečení a nakupte nové, Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Přilákejte více pozitivní energie

Proudění čchi můžete podpořit, pokud v domě nebo i na zahradě použijete tyto předměty:

 • Jasné předměty: zrcadla, lampy, krystaly
 • Živé objekty: živé i umělé květiny, akvária, sošky zvířat nebo obrázky rostlin a živočichů
 • Zvuky: skvělé jsou větrné píšťaly nebo zvonky
 • Těžké předměty: valouny, velké sochy
 • Duté předměty: flétny, větrné píšťaly – vzniká v nich čchi
 • Jednoduché tipy a triky podle Feng Shui

  Celý obývací prostor v ideálním případě tvoří čtverec, který můžeme rozdělit na různé oblasti, např. oblast kariéry, rodiny, slávy, bohatství, manželství atd. Pokud váš byt nemá pravidelný čtvercový půdorys, pravděpodobně vám nějaká oblast schází. To lze vyřešit zavěšením zrcadla na stěnu, za kterou se chybějící oblast nachází, i kdyby mělo být schováno za skříní. Malá zrcadla symbolicky usekávají hlavy a končetiny, lepší jsou velká zrcadla.

  Nikdy nestavte zrcadlo proti posteli, měli byste neklidný spánek a pocit, že je v místnosti někdo další. Nohy postele by neměly směřovat ke dveřím, trámy nad postelí nesmí křížit tělo.

  Ukliďte nepořádek na stole, Zdroj: Petra Prokopová, Topzine.cz

  Jak od kuchyňské linky, tak i od pracovního stolu byste měli dobře vidět na dveře, nesedejte si zády ke dveřím. Před započetím práce si na stole ukliďte. Toto dodržujte nejen doma, ale i na pracovišti.

  Plná lednička přivolává bohatství a hojnost, podobně působí mísa s čerstvým ovocem na jídelním stole.

  Dveře od koupelny a toalety vždy zavírejte, vytváří se zde negativní čchi. Pozor na kapající kohoutky, utíkají jimi peníze.

  Někdy nás něco nutí umístit určitou věc na určité místo, aniž bychom znali důvod. Většinou se vyplácí dát na svou intuici.

  V dalším díle o Feng Shui se dozvíte, jak přivolat do svého příbytku lásku a oživit stávající vztah.

  Ohodnoťte tento článek:
  0
  Právě čtete

  O Feng Shui poprvé: Jak bydlet lépe a přivolat štěstí