Menu
TOPZINE.cz
Literatura

O čem je skutečný život? Podle Kadlecové to chce pobavit se!

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

7. 9. 2010

V nakladatelství Eroika vyšla letos Evě Kadlecové kniha deseti příběhů pod optimistickým názvem – Chce to jen pobavit se. Pakliže od této knihy očekáváte romantické zamilované příběhy, pak čekáte zbytečně. Jde totiž o příběhy o mezilidských vztazích většinou s tragickým, místy jen smutným, koncem.

KOLÁŽ: Láska je láska

Láska je láska…, Autor: Marián Luha, Topzine.cz

Eva Kadlecová je dvounásobná matka nyní už dospělých dcer. Žije v Praze. Vystudovala oděvní průmyslovku, avšak živila se výrobou ruční keramiky a jednu dobu také jako rozvážečka pošty. Nyní pracuje v Centru péče o seniory. Mimo jiné zvítězila v literární soutěži knihovny Karlovy Vary v roce 2009 se svou povídkou Sestry. Na její povídky můžeme také narazit v magazínu Lidových novin.

Skutečně jde o pobavení se?

Jde o to, pobavit se – jeden z deseti příběhů, který vypráví o spolužačkách ze základní školy Gabriele a Evě, jež spolu pokračovaly i na učilišti. Časem se obě vdají, mají děti. Gabriela jednou vytáhne Evu na projížďku na kolo. Ta se na to nejdříve moc netváří, ale souhlasí. Dojedou až k zahradní restauraci, kde si objednají pivo na zchlazení. Gabriela si odskočí na toaletu a Eva při jejím příchodu nestačí zírat. Přivedla s sebou totiž i mužskou společnost (Petra a Jiřího). Popíjeli šampaňské a Gabriela se náramně bavila. Eva z toho moc nadšená nebyla. Odskočila si, a jakmile se vrátila nikde nikdo. Zeptala se číšníka, zda neví, kam se ostatní poděli, a ten jí odvětil, že šli směrem k parkovišti. Eva se vydala tím směrem.

Když kapela přestala hrát, uslyšela Eva tlukot vlastního srdce. Čeho se bojí? Zvedla hlavu k nočnímu nebi; vtom uslyšela ty zvuky. Přicházely zblízka, stačilo ujít pár metrů a uviděla je: culíkatého, jak se opírá o strom, v ruce drží lahev a pije. – Přitom nespouští oči z těch dvou. Když Eva začala ječet, ten, co se jmenoval Jiří, se ohlédl přes rameno a utrousil něco oplzlého. Gabriela pootevřela hlavu a odhrnula si vlasy z tváře. Ležela na vlahém plechu nějakého auta a bylo jasné, že se jí to líbí, že to chtěla.

Jak je možné, že Gábina neměla problém pobavit se, ale naopak Evě to problém dělalo? To potom neměla Gabriela žádné výčitky svědomí? Těžko říct. Záleží nejspíše na povaze člověka. Někomu to problém nedělá, jiný by toho schopný nebyl. Dvě rozdílné osoby, každá je úplně jiná a má jinou povahu, a přece jsou kamarádkami. A tak to v životě už chodí. Příběh, jenž nám ukazuje, jak se dvě odlišné ženy dokážou zachovat v téže situaci.

Život píše naše příběhy

A o tomto je vlastně celá kniha nazvaná Chce to jen pobavit se. O životních příbězích, jež nás dnes a denně potkávají, aniž bychom o to stáli, aniž bychom si to přáli. V životě nemůžeme nikdy vědět, co a jak dopadne, a proto je život možná tolik úžasný a nevyzpytatelný, neboť právě v okamžiku tragédie musí nastat změna, jež nám ukáže další cestu a ta nás znovu postaví na nohy. A nastane něco, co už jsme skutečně neočekávali a jsme znovu a opět šťastní. Ovšem těchto deset příběhů je spojeno většinou tragickým koncem, takže už nevidíme, jak žijí, pokud tedy zrovna přežijí, hlavní hrdinové dál.

FOTO: Eva Kadlecová - Chce to jen pobavit se

Přečíst si můžeme o nešťastné lásce či prožívat s hlavní hrdinkou lásku neopětovanou. Také povídku – V zubech – která vypráví o ženě žádající o rozvod a jejím muži, který ji za to vystěhuje z bytu všechen nábytek a spotřebiče včetně koberce.

Nechybí ani příběhy o nevěře. Anna – název povídky a současně hlavní postava cikánské dívky, která se zapletla s Emilem nastupujícím u nich na vojnu, jenž nechal doma svoji Milenu…

Nebo snad povídka – Já myslela, že se ti líbím – vyprávějící o učitelce Ireně, která pronásleduje Ivana…

V povídkách vystupují lidé z různých společenských skupin, trpící různými nemocemi, zastiženi různými tragédiemi. Ať už jde o zločin, rozvod, nenaplněnou lásku, ženy i muže s různým věkovým rozdílem, osoby silné vyrovnané nebo naopak slabochy, kteří se neumějí se svým světabolem vyrovnat a hroutí se jim život jako hromádka karet.

Pár slov závěrem…

Závěrem musím konstatovat, že titul stojí za přečtení. V každé knize najdeme alespoň něco pozitivního. Po přečtení možná někteří zjistí, že se někdy dějí horší věci, než-li jsou ty, které prožívají zrovna oni a považují je za skutečné pohromy, přitom jsou ti, kteří jsou na tom mnohem hůře. Ať už jste v sebehorší situaci, nezoufejte, ono nějak bude, a to by bylo, kdyby to nakonec nedopadlo.

Kniha je psána srozumitelným jazykem, svěže. Přečtenou ji budete mít za chvíli, jde o oddechové počtení, při kterém však stojí za to popřemýšlet o mnoha věcech, které jinak bereme jako samozřejmost.

Název: Chce to jen pobavit se
Autorka: Eva Kadlecová
Počet stran: 144
Vazba: vázaná s přebalem
Rok vydání: 2010
Odpovědná redaktorka: Mirka Slámová.
Grafická úprava: Aleš Lederer.
Vydalo: nakladatelství Eroika, s. r. o.
Doporučená cena: 200,- Kč.

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

O čem je skutečný život? Podle Kadlecové to chce pobavit se!