Menu
TOPZINE.cz
Přijímací zkoušky na VŠ

Nultý ročník nabízí novou šanci realizovat svoje studium na VŠ

Redakce

Redakce

20. 5. 2011

Pro ty, kdo ještě neslyšeli o takzvaném nultém ročníku, přináší Topzine.cz krátké zasvěcení do této problematiky. Pokud jste se nedostali na svou vysněnou vysokou školu nebo jste právě ve čtvrťáku a chcete zvýšit svoje šance před ostatními uchazeči, je tady právě pro vás nultý ročník, který vám pomůže připravit se na přijímačky. Ale nebude to samozřejmě zadarmo.

FOTO: Studium

FOTO: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Nultý ročník je jakási přípravka na přijímací zkoušky na vysokou školu. Kurzy pořádají buď soukromé vzdělávací agentury nebo přímo vysoké školy. Ať už si vyberete jakýkoli kurz, budete za něj muset zaplatit. A ne zrovna málo. Cena se samozřejmě liší podle jeho časové náročnosti. Některé kurzy probíhají jako denní studium na vysoké škole, jiné budete navštěvovat jednou týdně na pár hodin.

Kurzy na obory, které frčí

Kurzy jsou vypisovány především na ty obory, o které je velký zájem. To znamená, že se například můžete předem připravit na přijímačky na právnické, lékařské či ekonomické fakulty. Některé soukromé agentury, například AZ smart, přijímají své studenty pouze na základě přihlášky, to znamená, že uchazeč nemusí vykonávat žádné zkoušky. Jiné ovšem, například Právnická fakulta v Praze, pořádají regulérní přijímací zkoušky. Kapacita kurzů je omezená.

Nic není zadarmo

Snaha zvýšit svoje šance u přijímaček je jistě chvályhodná, nicméně vedle studijního nadšení musíte oplývat také docela velkými finančními prostředky. Jedna z největších soukromých vzdělávacích agentur Amos nabízí kurz, který vám zabere čtyři hodiny týdně a spolkne 7490 Kč. Vysoké školy garantují odbornou úroveň výuky, která se ovšem musí zaplatit. Ekonomickosprávní fakulta Masarykovy univerzity v Brně poskytuje šestihodinové kurzy, které vás připraví na testy studijních předpokladů, za 950 Kč. Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze nabízí ucelený přípravný kurz na dva semestry. Vyučuje se tři dny v týdnu a platí se 40 000 Kč.

Školným to ale nekončí. Účastí v přípravném kurzu totiž nezískáváte status studenta. Nebudete-li ke studiu pracovat, máte povinnost platit si sociální a zdravotní pojištění. K tomu nemáte žádné studentské výhody, od slev na hromadnou dopravu počínaje a kartou ISIC konče. K tomu všemu je nutné ještě podotknout, že účast v nějakém takovém kurzu úspěch u přijímacích zkoušek nezaručuje.

Tímto hororovým výčtem vás samozřejmě nechceme zrazovat ve vaší snaze zvýšit svůj studijní kredit. Věříme, že pilnou přípravou dosáhnete kýženého úspěchu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nultý ročník nabízí novou šanci realizovat svoje studium na VŠ