Menu
TOPZINE.cz
Sport

Nudíte se? Zkuste tandemový seskok padákem! Víme, co vás čeká

Dejte sbohem stereotypu a vyplavte si pořádnou dávku adrenalinu a endorfinů! Tandemový seskok padákem je k tomu jako dělaný. O pořádné dobrodružství tu není nouze, zároveň se ale jedná o jeden z nejbezpečnějších adrenalinových sportů.

Láká vás zkoušení nových věcí? Máme pro vás tip na zážitek, který by si měl vyzkoušet každý, kdo rád posouvá své hranice. Během tandemového seskoku to kolem vás bude fičet rychlostí až 200 km/h a to dobrou minutu, než bude čas otevřít padák. Pocit euforie vás ale bude provázet ještě dlouho po přistání. Ale pěkně popořadě.

Od záchranného prostředku až po zábavu pro každého

Chuť létat měli lidé odjakživa. Padák byl jedním z nástrojů, který pobyt ve vzduchu umožnil aspoň na chvíli. Přestože se o jeho sestavení pokoušeli různí dobrodruzi napříč historií, první zdokumentovaný, a hlavně tedy i úspěšný, seskok padákem proběhl až v roce 1783.

To vedlo k vylepšování padáků a následnému využití jako záchranného prostředku při vzduchoplavbách a později i v letadlech, hlavně během války. V 80. letech minulého století proběhly první tandemové seskoky padákem a brzy se z této disciplíny stala zábava pro širokou veřejnost. Skočit si můžete prakticky kdekoli – od Prahy přes Ostravu a až po Liberec.

Tandemový seskok

Jeden formulář a jde se na věc

Než naskočíte do letadla, seznámí vás instruktor se všemi záludnostmi a dá vám podepsat formulář, že jste se vším srozuměni. Ničeho se bát nemusíte, v tandemu s vámi na všech letištích skáčou profíci se stovkami naskákaných hodin.

Jakmile budete připravení, oblečete si slušivou kombinézu a vyfasujete ochranné brýle, protože to přece jen bude pořádně fučet. Pokud nosíte dioptrické brýle, ničemu to nevadí, ochranné brýle v pohodě dáte na ně.

Nahoru letadlem, dolů volným pádem

Jakmile sedíte v letadle, není cesty zpět. Tedy kromě minutového volného pádu a následného 10minutového doletu s otevřeným padákem. Na rozmyšlení je prostě pozdě. Ale panika netřeba, instruktor je na trochu plašení zvyklý a pár trefnými poznámkami si poradí i s tím největším nervákem. Navíc cesta do výšky 4 km, ze kterých se běžně skáče, trvá okolo 20 minut. Času na uklidnění je tedy dost, stejně jako na obdivování krajiny pod vámi.

Mezitím si vás k sobě instruktor naváže a jakmile zazní signál, společně vykročíte do prázdna a vydáte se na pospas gravitaci. Až ve výšce okolo 1500 metrů se otvírá padák a okolo vás se rozhostí dokonalé ticho.

Tandemový seskok

Seskoky i pro fajnšmekry

Pro ty, kterým volný pád ze 4 000 metrů přijde jako slabý čajíček, tu máme i seskok ze 6 000 metrů. V takové výšce je vzduch natolik řídký, že je potřeba doplnit kyslík přístrojem. Ale zato vám výška přidá dobrých 30 sekund volného pádu k dobru. Zkusit si můžete i seskok padákem, při kterém vás do seskokové výšky vynese vrtulník Mi-8 místo klasického letadla nebo rovnou zvolit parašutistický výcvik, kdyby vás to chytlo a nepustilo.

Je tandem pro všechny?

K absolvování potřebujete kromě odvahy také dobré zdraví. Přeci jen tělo napumpované adrenalinem reaguje jinak. Pokud netrpíte žádnou vážnou nemocí, nic ve skoku nebrání.

Nezáleží, jestli je vám 10 nebo 100 let. Jediný rozdíl je, že do 15 let potřebujete souhlas zákonného zástupce. A kupodivu k absolvování skoku nejsou překážkou ani závratě, díky tomu, že se skáče z výšky 4 km, nemáte přímý optický kontakt s předměty na zemi, což ve většině případů závrať naprosto odstraní.

Tak co, máte odvahu?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nudíte se? Zkuste tandemový seskok padákem! Víme, co vás čeká