Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nový Star Wars Omnibus představuje Boba Fetta

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

4. 4. 2011

Boba Fett byl ve filmových Hvězdných válkách vždy oblíbenou postavou, ačkoli nikdy nedostal dost prostoru. Snad i proto se komiksoví tvůrci rozhodli rozvíjet příběhy této postavy. A pustili se do toho s pořádnou vervou.

Ilustrace na obálce omnibusu Boba Fett, autor: Ruiz Velasco

Zatímco v době vydání prvního omnibusu se o jejich úspěchu spekulovalo, časem si vydobyly obrovskou prestiž. Tudíž se zrychlilo tempo vydávání na jeden měsíčně, což je pro člověka s průměrným platem vzhledem k jejich ceně, jež se pohybuje mezi devíti sty a tisíci korunami, vcelku zabijácké. Většina čtenářů je tak nucena vybírat si svou oblíbenou řadu, kterou bude kupovat. Star Wars mají tu výhodu, že na sebe jednotlivé knihy nenavazují, jsou pouze zasazené do stejného univerza. Tentokráte vyšel omnibus zaměřený na nájemného lovce Boba Fetta.

K čemu je Boba Fettovi obličej?

Sbírka skýtá devět povídek, tři dlouhé a šest kratších. My si zde představíme ty delší, které tvoří téměř tři čtvrtiny knihy. Scénář první, pojmenované Boba Fett: Nepřítel Impéria, má na svědomí Brit John Wagner, který v Hvězdných válkách není nováčkem. Vytvořil i příběh v omnibusu Star Wars: Stíny Impéria. Navíc mu tento svět sedí, protože s totalitními režimy má zkušenosti již ze Soudce Dredda, jehož vytvořil. V tomto segmentu se však bohužel zřejmě nemohl pořádně odvázat, takže se jedná jen o suchou detektivku.

Seznam povídek:

  • Boba Fett: Nepřítel Impéria (scénář: John Wagner, kresba: Ian Gibson a John Nadeau)
  • Podsvětí: Yavinská vasilika (scénář: Mike Kennedy, kresba: Carlos Meglia)
  • Impérium č. 7: Oběť (scénář: John Wagner, kresba: Cam Kennedy)
  • Impérium č. 28: Vrak (scénář: Ron Marz, kresba: Adriana Melová)
  • Boba Fett: Jatka (scénář: Thomas Andrews, kresba: Francisco Ruiz Velasco)
  • Boba Fett: Záchrana (scénář: John Wagner, kresba: Carlos Ezquerra)
  • Boba Fett: Dva pohony zkázy (scénář: Andy Mangels, kresba: John Nadeau)
  • Boba Fett: Smrt, lži a zrada (scénář: John Wagner, kresba: Cam Kennedy)
  • Boba Fett: Agent zkázy (scénář: John Ostrander, kresba: Cam Kennedy)

Nicméně má příběh taky svá světlá místa. Patří mezi ně například Kult pesimistů, který svou absurdností čtenáře pobaví. Naprosto opačnou, zato však také dobře vytvořenou, atmosféru mají části s Darth Vaderem, jehož zvládl Wagner vykreslit tak, že kolem něj temná aura jen sálá.

Bohužel ho však nevykreslili dobře Ian Gibson a John Nadeau, kteří obstarali výtvarnou stránku. Zatímco detailní záběry zvládají na výbornou, kdykoli se na stránce objevuje snímek z větší dálky či větší obrázek, postavy se najednou deformují. Nejhůře dopadají obličejové části, protože postavy mívají najednou znetvořené tváře, na nichž jim občas dokonce něco chybí. Nemluvě o podivné anatomii.

Ale jak počítám tak je tady někdo navíc

Druhý příběh Podsvětí: Yavinská vasilika působí nedomyšleně. Zatímco v první polovině vytváří scénárista Mike Kennedy detektivní příběh, v druhé polovině následuje děj, jenž se zdá být čistě komediální. První příběhová linie pokulhává, druhá by sama o sobě fungovala. Ale opravdu jen sama o sobě, v tomto schizofrenním prostředí se však účinek ztrácí. Navíc je zde Boba Fett spíše jen tak do počtu a moc se neobjevuje. Bez něj by příběh obstál mnohem lépe, takže zařazení do jeho omnibusu působí trochu pochybně.

Roztodivná je i kresba Carlose Meglii. Primitivní, lehce minimalistická (bůhví jestli to byl záměr, nebo jen neumětelství), přesně ten typ kresby, jenž sedí k dětským humorným komiksům. I k tomuto příběhu by se docela hodila, bohužel jen k oné druhé komediální části.

Každého čtenáře však musí na kresbě iritovat zpracování postav, které se objevovaly i ve filmu. Takový Han Solo nebo Lando Carn si nejsou vůbec podobní, což by se ještě dalo přežít, ale to, že Chewbacca vypadá jako nějaký Pokémon je opravdu hrůzné. Navíc je velmi originální (naneštěstí) i zpracování Hanových chlupatých rukou a hrudi. Chlupy nejsou jen nevýrazné čárečky, ale něco, co vypadá jako malé rovnoběžné klacíky, mezi nimiž jsou rovnoměrné mezery.

Vesmírný britský humor

Z celého sborníku se nejvíce vyvedla ta úplně nejdelší povídka, Boba Fett: Smrt, lži a zrada. O scénář se opět postaral John Wagner, jenž se ale tentokrát mnohem více odvázal. Wagner se rozjel a do děje vsadil spoustu svých typicky britských vtipů, černého humoru, podivných postav, násilí a absurdit. Ačkoli příběhy postrádají pointu a většinou i napětí, čtenář se u nich královsky pobaví.

Dokonce i výtvarná stránka je naprosto britská, jako by vypadla z počátků magazínu 2000 AD. Aby ne, Cam Kennedy také pracoval s Wagnerem na Dreddovi. Kresba je navíc kolorovaná snad pastelkami, což skvěle doplňuje atmosféru a vytváří pocit nostalgie. Sice se víc hodí do světa 2000 AD, Wagner si však prostředí uzpůsobil k obrazu svých futuristicko-kyberpunkových vizí (dokonce by se v jedné chvíli dalo spekulovat o inspiraci Johnnym Mnemonicem), takže skvěle sedí. Neodvádí čtenářovu pozornost od děje, neobjevují se v ní žádné paskvily, nepostrádá nadsázku a hlavně v ní všechna Wagnerova ujetá vidění působí realisticky.

Kdo čeká kvalitu stejnou jako u předešlého Star Warsového omnibusu bude překvapen. Boba Fett je totiž lepší a o necelých sto stran delší. Navíc díky tomu, že příběhy přímo nenavazují, může přečíst jen část a odložit knihu na později.

Název originálu: Star Wars Omnibus: Boba Fett
Český název: Star Wars Omnibus: Boba Fett
Scénář: John Wagner, Mike Kennedy, Ron Marz, Thomas Andrews, Andy Mangels, John Ostrander
Kresba: Ian Gibson, John Nadeau, Carlos Meglia, Cam Kennedy, Adriana Melová, Francisco Ruiz Velasco, Carlos Ezquerra
Překlad: Vlastimil Šprta
Obálka: Francisco Ruiz Velasco
Počet stran: 496
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydal: BBart – Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 990 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nový Star Wars Omnibus představuje Boba Fetta