Menu
TOPZINE.cz
Sport

Nový sportovní fenomén: Florbal

Redakce

Redakce

7. 6. 2009

Hokejka, hala, sálovky, děrovaný míček, či třetí nejrychleji se rozvíjející sport na světě, tak přesně tato slova mohou asociovat hru zvanou florbal.

Odkud se vzal, jaká jsou pravidla nebo jaké má ve světě, či u nás zázemí?

Florbal je bezkontaktní sport, a tím pádem má i velice jednoduchá pravidla. Stačí sehnat hrací plochu o rozměrech 36 x 18  metrů (pro představu je to velikost  basketbalové hřiště), 5 hráčů a jednoho brankáře a vaše florbalová kariéra může začít.

Ale co by to bylo za hru bez pravidel. Základem je plastová hokejka, děravý míček a trochu nadšení. Běžný tým čítá 10 až 20 hráčů. Hrací plocha je buď z gumy, nebo parket. Hřiště ohraničují plastové mantinely o výšce 50 cm se zakulacenými rohy. Jako ke každému sportu i k florbalu patří rozhodčí, v tomto případě dva. Pravidla zakazují jakékoli vrážení, držení, sekání, hákování a jiné zákroky běžné v hokeji či hokejbale. Proto se během hry málokdy vyskytne zranění. Hodně pravidel bylo převzato z jiných sportů. Dalo by se říci, že se vzalo vždy to nejlepší a spojilo se vše dohromady. Výsledkem je florbal.

Jistě se vám bude zdát, že tento sport něco připomíná, ano hokej. Ale vyskytují se rozdíly. Jeden z nejdůležitějších je zmíněný povrch hřiště, ale je to třeba i gólmanská výstroj. Brankář ve florbalu má jen lehkou výstroj bez betonů a hokejky, spoléhá se jen na své rychlé ruce a bystrý zrak. Styl hry se od hokeje rovněž liší. Ve florbalu se používá speciální způsob driblingu, při kterém je míček stále na forhendové straně hole, proto je hráč připraven kdykoliv střílet nebo přihrávat. Často se uplatní individuální technika hráče a jeho schopnost přejít v souboj jeden na jednoho. Důležité je zrychlení, vedení míče, přehled a periferní vidění. A tak se mohou ve  florbale vyvíjet jak malí žáčci i dospělí, tak něžné pohlaví, kterému se ve florbale dostává velké popularity.

Mnoho národů si dnes dělá nárok na to, že florbal vynalezli. Pravdou je, že kořeny lze hledat v USA na konci padesátých let 20. století. Mladíci hráli v halách s lehkým plastikovým pukem a hokejkami. Hra byla nazývána floorhockey. První turnaj se hrál v Michiganu v roce 1962. Když přišel tento sport do Evropy, byl puk brzy nahrazen míčkem z umělé hmoty, který je svým provedením téměř totožný s tréninkovým míčkem baseballistů. Mezi první počátky florbalu patří 70. léta ve Švédsku, kde se hrálo ve školách, či po práci. Brzy se hra stala velmi populární a koncem 70. let začaly vznikat jednotlivé kluby po celé Evropě.

Sport se rozvíjel a rozvíjí velmi bouřlivě. První mezinárodní turnaj, mistrovství Evropy 1994, se uskutečnil v Helsinkách za účasti osmi týmů. Premiérové mistrovství světa v roce 1996 mělo ohromující úspěch, jehož zlatým hřebem byl finálový zápas, kterému přihlíželo zcela zaplněné hlediště haly Globe ve Stockholmu. Od té doby florbal stále roste. Nyní se hraje na různých úrovních na čtyřech z pěti obydlených kontinentů. Členy IFF se už staly státy jako USA, Kanada, Brazílie, Austrálie, či Nový Zéland. Na mezinárodní úrovni dominuje Evropa. Zlaté Švédsko zůstává vpředu, Finsko hájí pozici hlavního vyzyvatele. Švýcarsko stále odolává českému ataku na světové medaile.

Včetně neoficiálních lig na školách i jinde hraje dnes florbal celosvětově více než milion lidí. Například na Skandinávském poloostrově počet registrovaných hráčů překonal i hokejové hranice. V České republice je nyní 762 týmů a stále vznikají nové.

Zkrátka florbal je sport pro mladé. Jednoduchý, zábavný a velmi dynamický. Hráči při zápase mohou předvést nejen taktiku svého mužstva, ale každý z nich i svoji techniku s řadou divácky atraktivních kousků. Proto je oblíbený nejen mezi hráči, ale i mezi fanoušky v hledišti.

Je to také jeden z mála sportů, který mohou hrát stejně dobře muži i ženy. Pokud se chcete dozvědět o tomto sportu více nebo uvažujete, že se mu začnete věnovat můžeze navštívit stránky cfbu.cz, florbal.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nový sportovní fenomén: Florbal