Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nový rok za oceánem, chyťte své štěstí a zažeňte tajemné síly

Redakce

Redakce

1. 1. 2011

S příbuznými na chatě. S přáteli ve vyhlášených městských klubech. S rodinou doma u krbu. Alternativ je nespočet. Době, kdy lidé vítali Nový rok u televizních obrazovek a estrádních pořadů, už odzvonilo. Oslavy příchodu Nového roku se nesou ve znamení párty, alkoholu a grandiózních ohňostrojů. Zajímá vás, jak vítali Nový rok na opačné straně světa?

FOTO: ohňostroj

ohňostroj, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Jiný kraj, jiný mrav, říká jedno staré pořekadlo. Každý národ je typický svou jedinečnou mentalitou, svými unikátními zvyky a tradicemi, přesto se však oslavy příchodu Nového roku v jednotlivých státech někdy až nápadně podobají. Divoké večírky v klubech či pod širou oblohou a desítky ohňostrojů. Ano, přesně tak by se dal popsat typický scénář Silvestru ve velkoměstech po celém světě. Soustřeďme se ale raději na tradice, třeba vás právě některá z nich podnítí k novoročnímu předsevzetí oslavit ten příští Nový rok 2012 daleko za oceánem.

Kiribati:  První východ i západ slunce

Chtěli byste být prvními lidmi planety, kteří přivítají Nový rok? Zavítejte do Republiky Kiribati, země, kde vychází slunce Nového roku jako první.

Filipíny: Pečené prase a kruhové vzory

Filipínci tráví poslední den v roce v úzkém kruhu rodiny a blízkých přátel. Večer se nese ve znamení tradičních pokrmů: Pancit (nudlové talíře), Hamon, Lechon (pečené prase). Mimo jiné také věří pověrám, proto se na poslední den v roce zahalují do oblečení s kruhovými vzory. Ty by jim mělo přinést bohatství, protože kruhy podle všeho přitahují peníze. Stejně tak pro nás nesmyslné kroužení kolem domu, skákání do výšky či bušení do hrnců a pánví, nejen že odhání zlé duchy a nadpřirozené síly, ale také zapříčiňuje tělesný růst.

OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Venezuela: Červená láska, žluté štěstí

Chtěli byste mít v novém roce hodně štěstí nebo lásky? Ve Venezuele vám k tomu poskytnou návod. Ti, kteří si přejí hodně štěstí do nového roku, nosí na Silvestra žluté spodní prádlo. Ti, kteří by raději hodně lásky, si musí vzít na sebe červené spodní prádlo. Úspěšnost je prý zaručena. Oslavy jsou doprovázeny silvestrovským speciálem na rozhlasové stanici, která vysílá přímo z hlavního města Caracasu a odpočítává tak na sekundu přesně příchod nového roku.

Japonsko: Buddhistické chrámy vdechnou život svým zvonům

Přípravy na příchod Nového roku jsou ohromné. Velký úklid a výroba Kadomatsu (tradiční japonské výzdoby) předchází vítání novoročního boha. Očekávání jsou velká a Japonci si tohoto dne nesmírně váží. V Buddhistických chrámech se rozeznívají zvony, které o půlnoci uslyšíte hned 108 krát. Jde o symbol 108 znázornění pohrom, utrpení (v Sanskrtu zvaných Kilesa), které mají lidé v Japonsku stále ve své mysli.

FOTO: Ohňostroj

ohňostroj, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Nový Zéland: Pouliční karnevaly a ohňostroje

Města na Novém Zélandu se za podpory místní rady připravují na zakončení roku bujarými večírky, pouličními karnevaly a přepychovými ohňostroji. V posledních letech byl však na mnohých veřejných prostranstvích vyhlášen zákaz konzumace alkoholických nápojů, k čemuž došlo kvůli nezadržitelnému šíření vandalismu a jinému antisociálnímu chování. Zážitek vám přinese také ohňostroj z vrcholu nejvyšší věže na jižní polokouli Sky Tower.

Etiopie: Září je tady, nový rok přichází

Zajímá vás stará africká kultura? Nemůžete se dočkat silvestrovských oslav a úplně nejraději byste oslavovali celý rok? Máme pro vás další tip. Koptové neboli staří Egypťané a v dnešní době také etiopští či eritrejští křesťané představují domorodou formu křesťanství. Mají své vlastní zvyky a tradice. Své milénium, tedy pro nás rok 2000, oslavili teprve v září roku 2007. Kromě Silvestra, který pro ně nastává již v měsíci září, mají také Vánoce posunuty na 7. ledna. Pokud byste se do těchto končin vydali aleaž v prosinci, neutečou vám silvestrovské párty ani ohňostroje. A k tomu si můžete dopřát třeba silvestrovskou jízdu pouští na velbloudu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nový rok za oceánem, chyťte své štěstí a zažeňte tajemné síly