Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nový kanál ČT art nabídne kulturu v kostce a v odpovídající kvalitě

Redakce

Redakce

18. 7. 2013

Už žádné zdlouhavé hledání toho nejlepšího na poli kultury na různých programech, žádné čekání na pozdní noční hodinu. To jsou jen jedny z mnoha myšlenek tvůrců dalšího lákadla České televize.

FOTO: Tisková konference k představení programové koncepce ČT art

Snídaňová tisková konference proběhla v Grand Café Orient.
Autor: Jaroslav Matyáš, Zdroj: ČT24

Na počátku všeho stojí na září plánované spuštění kanálu s cílovou skupinou dětského publika ČT :D. Malé hlavičky tak budou moci v kteroukoli denní hodinu sledovat program, který jim přinese nejen zábavu, ale také jejich mladé mozky trochu vyšlechtí.

Vyvstává ovšem otázka, co s hodinou noční, kdy už dítka musí do postelí. Česká televize tedy provedla audit ČT2, nalezla nemalé množství materiálu nevysílaného a vysílání hodného a výsledkem bylo rozhodnutí, že v prime time na ČT :D naváže ČT art.

Kulturní eventy pěkně pohromadě budeme nalézat od soboty 31. srpna 2013 plus mínus od osmé hodiny večerní do druhé hodiny ranní. Program bude tradičně zahájen Událostmi, které se ovšem tentokrát budou týkat jen příjemných záležitostí, jakou jsou divadelní premiéry, hudba, filmy, vernisáže či festivaly, se kterými ČT art také plánuje spolupracovat.

Událostem v kultuře bude věnováno dvacet pět minut, které výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl označil za dostatek prostoru, vedoucí redaktor Petr Vizina naopak za tíseň, jelikož je kumšt toto množství času naplnit tak, aby se jednalo o náplň záživnou, ale také věcnou.

FOTO: Artefakta: Jan Rejžel a Lucie Klímová

Moderátoři pořadu Artefakta Jan Rejžek a Lucie Klímová.
Autor: Jaroslav Matyáš, Zdroj: ČT24

Druhým dominantním tahákem ČT art potom bude talk show Artefakta, kterou budeme moci sledovat od pondělí do čtvrtka vždy čtvrt hodiny před jedenáctou a která za svým názvem skrývá vysokou míru kritičnosti. Tvůrci slibují, že ačkoli v pořadu nedojde k tabuizování žádného tématu, moderátoři se vyhnou dohadování se svými hosty a zaměří se na důkladné zobrazení jednotlivých témat.

Samotný výběr tváří, které budeme v Artefaktech vídat, Česká televize nepodcenila a ve jménu kvality pro talk show nevybrala postavičky s hezky nalakovanými nehty, kterým se informace nasypou do hlavy, nýbrž opravdové odborníky, kteří se v oblasti kultury a umění již pohybují a dokáží tudíž objektivně hodnotit a adekvátně reagovat. Jsou jimi Jan Burian, Jan Rejžek, Lucie Klímová a Miroslav Balaštík.

FOTO: Miroslav Balaštík, Jiří Svoboda a Petr Vizina

Moderátor pořadu Artefakta Miroslav Balaštík, moderátor Událostí v kultuře Jiří Svoboda a vedoucí redaktor Petr Vizina.
Autor: Jaroslav Matyáš, Zdroj: ČT24

Zbylý čas potom bude vyplněn pořady s kulturní tematikou. Jedná se o pořady na první pohled lákavé, například úterní série portrétů významných osobností kultury Klobouk dolů či sobotní týdeník Film 2013 přinášející aktuální informace o dění ve světě filmu.

Také zde ale najdeme pořady, které by na jiných kanálech na uvedení čekaly poměrně dlouhou dobu a musely by se spokojit s nelichotivou, spíše ranní než noční, vysílací hodinou. Sem patří zejména Studentské okno, kde se dočkáme prezentace té nejlepší tvorby z řad studenstva či Perly českého dokumentu.

Prime time, v němž ČT art vysílá, je koneckonců jedním z hlavních motivačních prvků, kterými chce Tomáš Motl podnítit tvůrce ke snaze a neusínání na vavřínech, protože vědomí, že se váš pořad bude vysílat až s kohoutím kokrháním, tak nač potit krev, vás k velkým výkonům nenabudí.

Součástí vysílání budou také zahraniční filmy v originálním znění s titulky v rámci programu Kino art a těšit se můžete i na hudební zábavu s Večerním rockováním a Hudebním klubem.

FOTO: Jiří Svoboda, Petr Vizina, Alena Müllerová a Alžběta Plívová

Moderátor Událostí v kultuře Jiří Svoboda, vedoucí redaktor Petr Vizina, dramaturgyně Alena Müllerová a tisková mluvčí Alžběta Plívová.
Autor: Jaroslav Matyáš, Zdroj: ČT24

Co ale stojí v hledáčku ČT art na úplně prvním místě, je divák. Ne divák v čísle pomnožném, ale divák jako člověk. Tvůrci se při plánování programu budou na práci dívat nikoli svýma, ale divákovýma očima a zařadí do něj, co chce vidět on. V dnešním komerčním světě ani nepředpokládají, že by dosahovali na první příčky žebříčků sledovanosti.

Divák, který se zajímá o kulturu, je inteligentní divák a takový vyžaduje vysoký standard, a pokud jej to, co najde, uspokojí, nebude mít důvod odcházet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nový kanál ČT art nabídne kulturu v kostce a v odpovídající kvalitě