Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Nový herní plán Městského divadla Brno přitáhne každého

Redakce

Redakce

28. 3. 2011

FOTO: Inscenace Betlém,   Zdroj: Městské divadlo BrnoMěstské divadlo Brno dokončilo výběr pro novou divadelní sezónu 2011/2012 a na světle světa se objevil dramaturgický plán her, který diváky do divadla dozajisté přitáhne.

FOTO: Inscenace Betlém, Zdroj: Městské divadlo Brno

Městské divadlo má stále co objevovat Zdroj: Městské divadlo Brno

Je patrné, že městské divadlo hodně sází na svoji ještě novou a pěkně vypadající Hudební scénu, a tudíž se diváci mohou těšit na několik zajímavých muzikálů. Nutno říci, že Městské divadlo Brno rovněž oplývá výbornými herco-zpěváko-tanečníky, a tak další muzikály jsou nasnadě a je možné tušit, že se dočkají diváckého ohlasu.

Pohádka, horor a poté Očistec

Konkrétněji se 24. září 2011 setkáme s legendární zhudebněnou pohádkou Kráska a zvíře v režii Stanislava Moši a Stano Slováka. Hlavní inovací příběhu o kupci, který upadne do spárů obávaného, zrůdně vyhlížejícího vládce opuštěného zámku a musí mu přislíbit za vysvobození jednu ze svých tří dcer, je jeho lokalizace – původně francouzská pohádka je zařazena do ospalého prostředí typicky německé vesničky. Právě tam sní Kráska, nejmladší z trojice dcer, svůj sen o vytržení z provinční nudy – proto je ochotna vstoupit i do služby ke Zvířeti. Strach postupně vystřídá soucit a následně (ale však to všichni víme) upřímná a vroucí láska.

Hororový muzikál Jekyll a Hyde uvede Městské divadlo Brno v režii Petra Gazdíka na světlo jeviště 12. listopadu tohoto roku a jistě je se na co těšit. Hra postihuje v geniální metafoře odvěké tíhnutí lidstva k dobru i zlu a zápas, který mezi těmito dvěma póly v každém z nás probíhá. Dokáží-li však společně existovat, co se stane, jsou-li odděleny od sebe? A má doktor Jekyll šanci zvítězit nad svým druhým já, výlupkem všeho zla Edwardem Hydem, který s ním naneštěstí sdílí totéž tělo? A co teprve když Jekyll pochopí, že sérii tajemných vražd v jeho okolí má na svědomí právě jeho druhé já? Odpověď na otázky vám dá strhující muzikálový příběh Jekyll a Hyde.

FOTO: Brněnská inscenace Balada o lásce

Pohár divadelních her se musí vypít až do dna!

Na konci ledna 2012 se objeví prostřední část hudební trilogie Osudová komedie Stanislava Moši a Zdenka Merty. Očistec, tj. druhý díl, nás tentokrát zavede do ženského kláštera, který se stane útočištěm tří kamarádů, členů známé rockové kapely skrývajícími se tam v převlečení před zločinci usilujícími o jejich život. Každá minuta jejich pobytu v tomto prostředí se jim stává čirým očistcem! Klášter zde však není pouze místem služby a odříkání, je to i místo, ve kterém je po staletí pěstována hudba… Hra o tom, jak lze nabourat zažité životní mechanismy, a že to opravdu jde.

Ženy (nejen) pro ženy

Konec března patří původnímu historickému muzikálu Papežka Jana v režii Stanislava Moši. Hra podle světoznámého bestselleru uvádí na jeviště legendu o ženě, která v polovině 9. století usedla na papežský stolec. Mladinká Jana je dívkou, která se zcela vymyká svému okolí i zažitým představám o ženách, jejich možnostech i poslání. Ačkoli se katolická církev ve středověku snažila všechny důkazy o tomto příběhu zničit a snažila se onu historku prezentovat pouze jako středověkou fantazii, není dosud zřejmé, zda skutečně nešlo o historickou postavu. Papežka Jana je nebývalý příběh plný tajemství, vášní, touhy po vzdělání i obětování se.

FOTO: Muzikál Mary Poppins

Všichni to chtějí vidět

Muzikálovou nálož uzavírá klasická romance Divá Bára v režii Juraje Nvoty. Nestoři (nejen) brněnského muzikálu Milan Uhde a Miloš Štědroň (Balada pro banditu, Nana) si společně s dalším hudebním skladatelem Leošem Kubou vybrali námět z české literatury – Divou Báru od Boženy Němcové. Výsledkem jejich práce je velké drama, ve kterém Bára bojuje za právo na svobodnou existenci a na štěstí a potýká se s nedůvěrou a nepřátelstvím celé obce. Bohatý příběh logicky korunuje i nenápadný, ale o to silnější milostný motiv vztahu Báry k myslivci.  Hra bude mít premiéru 12. května 2012 na Hudební scéně.

Zmatení

Ruch na Činoherní scéně ovšem také bude značný, ani činoherní jeviště Městského divadla Brno rozhodně nezakrní a přinese svým divákům pořádnou dávku nových premiér.

FOTO: Dobře rozehraná partie

Před divadlem se člověk neschová

V září se dočkáme lidové hry Mojžíš od Františka Vodseďálka, Hany Burešové (režie) a Štěpána Otčenáška. Půjde o jeden z nejpůsobivějších biblických příběhů. Konotace i přesah představení by měly společně evokovat i naši současnou touhu po nalezení harmonické společnosti. V roli Mojžíše se diváci mohou těšit na Igora Ondříčka.

Psychologický thriller o sexu, lžích a tajnostech, to je Zmatení jazyků v režii Stanislava Moši. Vzrušující hra postupně skládá portréty a vzájemně jen domněle nesouvisející výseky ze života devíti postav v mozaiku plnou překvapivých zvratů. Zmatení jazyků, to je hra jdoucí až na dřeň vztahů mezi pohlavími, drama lidí, mužů a žen, pevně lapených do sítě vášní, tajností, lží, sexu a smrti. Vypráví o chybách, které děláme, a o následcích, které si za ně odnášíme. Důrazem na absenci důvěry a lásky poukazuje právě na jejich nezbytnost a potřebnost v našich životech.

Zkrocení Kateřiny a Cida, přičemž tři jsou bezpochyby v tom

Premiéru 17. a 31. prosince 2011 bude mít snad už legendární komedie Williama Shakespeara Zkrocení zlé ženy. Hru v režii Stano Slováka přeložil Jiří Josek, který také prohlásil: „Legendární úspěšnost této komedie je z velké části dána tím, že si zde autor zvolil téma stejně tak věčné jako i vděčné – vztah mezi mužem a ženou, boj mezi pohlavími, a vtělil ho do atraktivní podoby divadelní frašky.“

FOTO: Inscenace Blbec k večeři

Sedět doma je někdy trochu moc jednoduché

Premiéra Cid od klasika Pierre Corneille uvede Městské divadlo Brno v režii Romana Poláka 11. února 2012. Jedná se o španělskou rytířskou romanci o konfliktu lásky a cti. Zvítězí povinnost, rodová a osobní čest spolu s vyššími a nadosobními zájmy nad individuálním citem, který nazýváme láskou? Na to se budete muset přijít podívat.

A konečně: Na konci dubna nám Městské divadlo přinese Tři v tom od Jaroslava Vostrého v režii Antonína Procházky. Půjde o klasickou italskou komedii dell´arte založené na improvizaci, nadsázce a různých ztřeštěnostech. Divák se může těšit na rozkošný příběh, na jehož začátku se setkáváme se třemi mladými dámami, které se vinou svých nápadníků dostaly do prekérní situace, prostě jsou v tom. Bláznivé situace nabalující na sebe ještě bláznivější, což pro diváka znamená jediné – báječnou zábavu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nový herní plán Městského divadla Brno přitáhne každého