Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Novoroční předsevzetí: Chci zhubnout

S novým rokem něco končí a něco nového začíná. Pokud chceme, aby pro nás byl rok 2011 tím šťastným, měli bychom si už teď stanovit cíle, kterých chceme v novém roce dosáhnout. Jaká předsevzetí bychom si měli dávat?

Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Dávejte si taková předsevzetí, kterých opravdu chcete dosáhnout, ale která nejsou moc náročná na splnění. Příliš obtížné plnění cílů by vás jen stresovalo a pravděpodobně byste to dříve vzdali, než abyste je plnili.

Chcete zhubnout?

Zvolte si takovou dietu, která je pro vás přirozená. Hladovění a pojídání jednostranné stravy jen způsobí to, že budete neustále myslet na to, co jíst nesmíte, místo abyste si vychutnávali jídla, která máte rádi. Jezte všechno, co jste jedli předtím, jen omezte velikost porcí.

Dospělý člověk už nepotřebuje tolik stravy jako v období puberty a jeho výživová hodnota se postupem let snižuje. Přestože bychom mohli mít tendenci na zimu kila nabírat podobně jako to dělají zvířata, je lepší se zahřát v horké vaně nebo si zacvičit.

Navíc jednostranná strava a hladovění pouze způsobí to, že až se vrátíte ke své původní stravě, kila půjdou zase nahoru. Jediná účinná metoda je změnit jídelníček dlouhodobě.

Snídaně je základ

Protože ráno po probuzení máme sníženou hladinu cukru v krvi, snídaně by měla být nejvydatnější a dokonce je vhodné doplnit cukr v krvi i ovocem nebo sladkým. Ovocné šťávy navíc nastartují váš metabolismus a dodají vám potřebné množství cukrů, které tělo přes noc zpracovávalo.

Foto: Blanka Kudrnová, Topzine.cz

I kdybyste celý den nic nedělali, vaše tělo zpracovává živiny potřebné na správné fungování srdce, mozku a dalších orgánů. Tuto energii nazýváme bazální. Každý má svůj výdej bazální energie jiný a závisí na poměru tuků, svaloviny, cukrů, váze kostí a vody v těle.

Čím více svaloviny máme, tím větší je výdaj naší energie. Více svaloviny navíc pomáhá spalovat tuky. Ve snídani by nemělo chybět celozrnné pečivo, šunka, sýry, ovoce a ovocné šťávy.

Jezte častěji menší porce

Neměli bychom zapomínat na svačinu, i kdybychom měli sníst pouze jogurt nebo jablko. Pokud nebudeme tělu vysílat signály, že dostane další dávku vitamínů a živin až za dlouho, tělo nebude mít tendenci si stravu ukládat  na horší časy.

Oběd by měl být výživný, ale ne těžký. Přestože se může zdát, že guláš se šesti knedlíky vás může zasytit na celé odpoledne, není tomu tak. Ve stravě plné knedlíků a omáček je sice velké množství převážně sacharidů. Potřebné vitamíny a živiny v něm nejsou obsažené skoro žádné. Proto má tělo tendenci přebytečné sacharidy ukládat.

Bohužel v našich restauracích se vaří hodně sacharidů a masa a zelenina v jídle chybí. Využijte proto jídelen, kde si můžete vybrat „od všeho trochu,“ anebo si udělejte ještě navíc salát. Pokud si v restauraci objednáte samotný salát, nezasytí vás na celé odpoledne a kolem čtvrté hodiny odpolední budete hledat cokoliv, co by vás mohlo alespoň trochu zasytit.

Pokud se dostatečně najíte ráno a v poledne, nebudete mít nutkání jíst hodně večer. Večeře by měla být nejmenší ze všech jídel. Pokud ovšem snídat nestíháte, v poledne si dáte sálat, není divu, že přijdete večer vyhladovělí a sníte, co vám přijde pod ruku.

Největší zabijáci štíhlé linie

Dávejte si pozor na nenápadné cukry a tuky nebo příliš soli, která v těle zadržuje vodu. Nejnenápadnějšími přírůstky váhy jsou arašídy, oříšky v jakékoliv formě, chipsy, křupky atd., které tak rádi konzumujeme večer u televize.

Pokud máte nutkání něco zobat u televize, usušte si křížaly nebo pijte hodně neslazených minerálek. Ne nadarmo se říká: Hlad je převlečená žízeň. Ale pozor sladké limonády obsahují nebezpečně vysoké množství cukrů, těm se raději vyhýbejte. A hlavně se nezapomeňte cítit dobře. Protože mnohem důležitější je být sám se sebou spokojený než to, jestli máte velikost 38 nebo 42. A mnohem lepší je být sytý a spokojený než hladový a neurotický.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novoroční předsevzetí: Chci zhubnout