Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Novoroční předsevzetí: Chci přestat kouřit

Vyhodit poslední krabičku je novoročním snem mnoha kuřáků,  skoncovat s kouřením ale není jednoduché. Je potřeba to chtít, chtít a zase chtít. Tipů a triků je mnoho, některé jsou účinné více a některé méně. Každý musíme najít ten svůj originální postup, pomocí kterého skutečně dokážeme přestat. Podívejte se jak na to!

Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Předsevzetí do Nového roku si dáváme mnoho. Zvláště na nejvyšších postech se již mnoho let objevuje touha kuřáků s kouřením přestat.  Je to hnusný zlozvyk, co si budeme povídat. Ví to nekuřáci stejně jako (někteří) kuřáci. Větším oříškem, než samotné přiznání toho, že jakýsi problém máme, je dopracovat se k tomu, že s ním sami nedokážeme efektivně skoncovat.

Volba je na vás

Pro začátek bychom měli jako první zapracovat na své vůli a motivaci přestat, a to dříve, než se pustíme do samotného procesu odvykání. Když je řeč o vůli, téměř každý odborník vám potvrdí, že se jedná čistě a jen o vůli vás samotných. Nepřestávejte kouřit jen proto, že je to již mnoho let zbožným přáním vašeho partnera, partnerky, rodičů nebo dětí. Teprve až se jednoho krásného dne probudíte a sám či sama sobě řeknete dost, bude ta správná chvíle na začátek konce.

Chtít znamená moci

Pokud chcete, dokážete všechno. I přestat kouřit.  Chtíč je tudíž naprosto klíčový. Chtějme. Nenuťme se!  Pokud je naším hnacím motorem právě ono začarované musíš, vlastně tím rozkazujeme tělu, ať se zbaví činnosti, které se zbavovat nechce. A vsaďte se, že tělo se bude svým způsobem bránit. A proč? Protože musí! Přece se nevzdá látek, které potřebuje.

Přestat kouřit není jednoduché, ale ani nemožné. Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Jak na to? Odteď nemusíme nic, my totiž chceme! Chceme ráno vstát a jít do práce, chceme uklidit a chceme přestat kouřit. Rozhodli jsme se dobrovolně a nezávisle na ostatních, a proto bude naše odvykání úspěšné (stejně jako ranní vstávání do práce).

Zvolte si svůj den D!

Den D bude dnem, kdy přestanete kouřit a již více si nezapálíte. Den před tímto velkým dnem si naposledy koupíte krabičku, naposledy zapálíte a pak ulehnete do postele s pocitem, že od zítřejšího dne jste nekuřákem. Zní to pěkně jednoduše, že? Bohužel to tak jednoduché není, proto přípravu na den D nezanedbávejte!

Navštivte lékaře a dohodněte si společné datum, kdy definitivně přestanete kouřit. Zpravidla vám lékař předepíše také podpůrné prostředky, které začnete brát ještě předtím, než nastane den D. V tento den pak de facto nepocítíte žádnou fyzickou potřebu si dát cigaretu a vše už závisí jen na vaší odvaze.  V braní léku, který tyto fyzické neduhy při odvykání redukuje, budete pokračovat další tři měsíce.

A pozor – nezapomeňte fakt, že přestáváte v určitý den kouřit, oznámit rodině a přátelům. Zkrátka všem.  Snažte se nevnímat tento den jako katastrofu, berte to pozitivně! Podaří se vám přece docílit toho, co jste si stanovili a jistým způsobem si proměníte život k lepšímu. To je přece super, nebo ne?

Zákaz kouření pro vás už nebude strašák. Zdroj: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Tipy a triky pro odvykání

Jako první projděte celým svým bytem či domem a odstraňte předměty, které by ve vás jakýmkoliv způsobem mohli evokovat kouření. Zbavte se popelníků, zapalovačů, baliček, papírků, prostě všeho. Vyperte také všechno oblečení, aby vám vaše kouření už nepřipomínal ani váš oblíbený svetr.

Znáte pořekadlo, že ve dvou se to lépe táhne? Jistě ho znáte. Proto je dobré najít přítele, který má podobný cíl jako vy. Můžete si být vzájemnou oporou či kontrolou, ale můžete také společně oslavovat úspěchy, které se jistě dříve nebo později dostaví.

Jistě si také moc dobře uvědomujete, že některé situace si bez cigarety prostě představit neumíte. Připravte se na ně a pokud možno, snažte se jim vyhnout. Když už víte, že taková situace nastane, mějte náhradní řešení. Dejte si žvýkačku, odejděte na záchod, něco jistě vymyslíte.

Odvykání kouření je běh na dlouhou trať, proto se nezapomeňte odměňovat za každý úspěšný den, týden nebo měsíc. Potěší vás to a dodá motivaci k pokračování.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novoroční předsevzetí: Chci přestat kouřit