Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Novoroční předsevzetí: Budu více přispívat na charitu

Jsme zdraví, máme možnost získat dobré vzdělání, máme co jíst i kde bydlet. Přesto si stále stěžujeme, že musíme chodit do školy, do práce, že musíme jíst zeleninu, platit nájem, hypotéku nebo složenky. Co by za to ale dali ti, kteří tohle všechno nemohou?

Foto: Kristýna Hrášková, Topzine.cz

Přestože máme stále pocit, že se nemáme dobře, nemáme peníze, dům, auto a spoustu dalších věcí, nevážíme si toho, co máme. Stále se zajímáme o to, co nám chybí, a přitom si neuvědomujeme, že jsme na tom o dost lépe než velké množství lidí žijících na zeměkouli.

Žijí ze dne na den

V Africe žije velká spousta lidí, kteří nemají co jíst, jsou nemocní bez vyhlídek na uzdravení, i malé děti musí chodit kilometry daleko pro vodu. Neví, co s nimi bude druhý den.

Starají se o nemocné rodiče, kteří už je pomalu připravují na život bez jejich péče, protože v důsledku AIDS se hroutí jejich imunitní systém. Sebemenší nemoc může mít pro ně smrtelné následky. Ti šťastnější mohou chodit do školy a pyšní se tím, že umí číst a psát.

Protože nemocných lidí přibývá, zdejší doktoři nemohou ošetřit všechny nebo nemají dostatek léků a vybavení na to, aby se o všechny postarali. Proto jim jezdí pomáhat doktoři z celého světa. Jenže budou mít dost materiálu na to, aby ošetřili každého?

Africe nejvíce pomůže obvazový materiál, Foto: Kristýna Hrášková, Topzine.cz

Často slýchávám: Ano, já bych na charitu přispěl(a), jenže kdybych věděl(a), že se to dostane opravdu tam, kam má. Jistotu bohužel nemáte nikdy, pokud nejedete přímo s vaší pomocí až na místo. Teď ale můžete pomoci i jinak než finančně.

Sběr lékárniček pro Afriku

Na pomoc můžete přispět dodáním autolékárničky, která v důsledku nové vyhlášky o změně jejího složení už nevyhovuje kritériím naší země pro autoprovoz, ale v afrických zemích může výrazně pomoci.

Sběr lékárniček už začal v Písku, kde hasičský záchranný sbor ve spolupráci s humanitární organizací Adra zahájil akci Lékárničky pro Afriku. Akce bude probíhat až do konce ledna. Materiál z lékárniček pomůže například zdravotnickým zařízením v Keni nebo afgánské policii a armádě.

Sběrná místa jsou také u vojenských útvarů v Žatci a Lipníku nad Bečvou. Další sbírku organizuje Diecézní charita Hradec Králové do Rumunského Banátu. Dále naleznete sběrná místa v Pardubicích, Šumperku, Slatiňanech a Zaječíně na Chrudimsku nebo v Kroměřížské nemocnici.

Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

Pomáhat můžete po celý rok

Pokud jste milovníci zvířat a chtěli byste pomoci pejskům nebo kočkám v útulku, ale bohužel si nemůžete dovolit dalšího domácího mazlíčka, můžete přispět útulku na jejich provoz nebo jim donést pytlík granulí. Pejskové uvítají, i když je vezmete na procházku.

Některé útulky dokonce organizují i společné venčení nebo spolupracují s charitativními obchůdky, kde zakoupením drobného zboží či bižuterie přispějete na provoz útulku. Toto zboží je většinou k těmto účelům darováno jejich autory.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novoroční předsevzetí: Budu více přispívat na charitu