Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Novoroční předsevzetí: Budu studovat

V dnešní době si začínáme zvykat na to, že nemusíme studovat proto, abychom mohli danou profesi vykonávat. Jenže všichni nemohou dělat stejnou práci a studium vám cestu k vašemu vysněnému zaměstnání může výrazně zkrátit. Proč dávají zaměstnavatelé přednost těm, kteří mají vystudovanou školu?

Foto: Michal Sojka, Topzine.cz

Studium na škole je už první zkouškou, kterou musíte absolvovat, abyste dali na vědomí, že to s danou profesí myslíte opravdu vážně. Můžete se snažit sebevíc, ale pokud nemáte vystudovanou školu v oboru, zaměstnavatel dá stejně přednost těm, kteří ji mají.

To vás bude stát spoustu energie a přesvědčování, že byste v dané oblasti mohli být opravdu dobří. Studium na škole je pro vás první zkouškou, na kolik o práci v daném oboru opravdu stojíte. A zaměstnavatelé to vědí.

Pokud nemáte obor vystudovaný, musíte tento handicap vyvážit dlouholetou praxí. Jenže kde ji můžete získat, když jediné, co máte, je zájem o daný obor?

Pro zaměstnavatele je příliš riskantní zaměstnat někoho v daném oboru, když neví, jak dlouho budete schopni danou práci vykonávat. Navíc vám školy leckdy umožní absolvovat souběžně s ní praxi, čímž o sobě dáte vědět i potenciálním zaměstnavatelům.

Začali jste studovat a za celý semetr jste otevřeli skripta pouze na přednáškách? Blíží se zkouškové období a vy se snažíte dohnat, co se dá? Učení jste neustále odkládali a termín zkoušek se neúprosně blíží? Otevíráte skripta a máte pocit, že se prostě nemůžete stihnout všechno naučit?

Učte se průběžně

Možná si říkáte, proč byste se měli učit průběžně, když všechno stejně zase zapomenete. Ano, zapomenete, ale učení vám pak nedá už takovou práci, jako když jste se učili poprvé. Zapomenuté věci se vám začnou vybavovat a spojovat do dalších souvislostí.

Zdroj: Michal Sojka, Topzine.cz

Díky tomu lépe porozumíte další látce a učení pro vás nebude takový boj. Jenže jak se donutit, když vás známí lákají do hospody nebo na diskotéku? Dávejte si cíle a pište si poznámky, které vás na učení upozorní.

Nenechávejte učení na poslední chvíli

Stres organismu neprospívá, ale pokud je v nízkých dávkách, zvyknete si na něj a dokáže vás vyburcovat k menším krůčkům, které ve finále způsobí, že budete klidnější. Učení není o inteligenci, jak si většina lidí myslí, ale hlavně o vytrvalosti a cílevědomosti.

Pokud dokážete správně odvyprávět, co se od vás očekává, máte dobré předpoklady k tomu, že uspějete. Na většinu otázek totiž existuje víc možných odpovědí, ale důležité je říkat to, co chtějí slyšet zkoušející. Protože oni nakonec rozhodnou o tom, zda jste uspěli nebo ne.

Můžete být inteligentní a snažit se odpověď vymyslet. Pokud ovšem máte profesora, který lpí na definicích a vaší odpovědi neporozumí, stejně vám nezbyde nic jiného než se látku příště naučit tak, jak se od vás očekává.

Nespoléhejte se na štěstí

Talent a štěstí tvoří pouze 5 % celkového úspěchu. O zbytek se musíte postarat sami. Pokud budete mít jednou štěstí na otázku, nemusíte ho mít příště. Je lepší znát z každé otázky něco než umět výborně pár otázek a ostatní neznát vůbec.

FOTO: Student

Foto: Michal Sojka, Topzine.cz

Nefixujte se na jeden předmět a učte se od každého trochu. Nevadí, že vám jeden předmět nevyjde a budete muset jít ke zkoušce znovu. Vždyť zkouška je od slova zkusit.

Hlaste se už na první termín zkoušky

Odkládáním termínu ničeho nedosáhnete. A pokud si myslíte, že budete mít na učení pak více času, stejně nakonec získaný čas využijete jinak než učením. Stanovený termín vás navíc donutí se začít látku učit.

Pozdější termín vám možná dodá trochu klidu na začátku, ale nakonec vám způsobí více nervozity, než kdybyste šli na dřívější. Všichni okolo vás vám totiž budou vyprávět, jak už mají zkoušky za sebou.

Neučte se jen předmět, ze kterého máte největší strach, na úkor ostatních předmětů. Ve finále se totiž může stát, že neuspějete nejen v obávaném předmětu, ale ani v těch ostatních. A pak vám nezbyde stejně nic jiného než se rychle ostatní předměty doučit.

A to vám způsobí víc stresu, než kdybyste se učili průběžně. A hlavně nechtějte všechno hned. Studium je běh na dlouhou trať a pouze disciplínou a vytrvalostí dojdete ke svému cíli. Hodně štěstí!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novoroční předsevzetí: Budu studovat