Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: Zemřel dramaturg Miloš Smetana. Orlando Bloom bojuje za lepší budoucnost.

Orlando BloomZemřel dramaturg Miloš Smetana. V Česku se rozdávaly ceny za dabing, v USA zase Emmy. Orlando Bloom bojuje za lepší budoucnost, Černí panteři proti rasové diskriminaci.

Orlando Bloom Zdroj: xtraordinarypeople.com

Orlando Bloom Zdroj: xtraordinarypeople.com

Orlando Bloom v nové sci-fi

Mladý muž jménem Mylar dorazí spolu se svým bratrem Castrem do neznámého města. To je obklopeno jakousi tajemnou hranicí, která se nedá (nebo možná dá, ale nesmí) překročit. Nikdo z obyvatel přesně neví, co se za ní nachází. Mylar je první, komu se podaří za onu hranici proniknout. Jako správný hrdina se ovšem vrátí zpět, aby osvobodil ostatní spoluobčany a především ženu, do které se zamiloval. Tak to je stručný děj nového sci-fi filmu The Cross režiséra a scénáristy Andrewa Niccola (Obchodník se smrtí, Gattaca), jehož premiéry bychom se měli dočkat během příštího roku. V hlavní roli se představí krasavec Orlando Bloom, ve vedlejších Olga Kurylenko, John Goodman a Vincent Cassel.

Zemřel dramaturg Miloš Smetana

V noci ze soboty na neděli zemřel po dlouhé nemoci ve věku 77 let dramaturg, scénárista a spisovatel Miloš Smetana. Svou kariéru zahájil nejprve jako divadelní dramaturg, poté byl redaktorem Divadelních novin, kde publikoval řadu recenzí a článků. Později se začal angažovat v televizních seriálech (Nejmladší z rodu Hamrů, Život na zámku). Za svůj život napsal více než třicet televizních a rozhlasových her. Spolupracoval například s Jaroslavem Dietlem, Zdeňkem Svěrákem, Zdeňkem Mahlerem a Romanem Rážem.

Ceny za dabing pro Bebarovou a Dlouhého

Již po čtrnácté se letos udělovaly v Přelouči na Pardubicku ceny za dabing. Nejlepším ženským a mužským výkonem byli vyhlášeni Tereza Bebarová za roli Laury ve filmu V odborné péči a Vladimír Dlouhý za Johna Adamse ve stejnojmenném díle. Oba si odnesli Cenu Františka Filipovského. Cenu FITESu (Filmového a televizního svazu) za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu získala překladatelka a režisérka Věra Barešová. Aťka Janoušková, Eva Jiroušková, Jiří Dušek a Jiří Brož převzali ocenění za celoživotní mistrovství v dabingu. Cena Jednoty tlumočníků a překladatelů za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy dabovaného díla připadla překladu snímku Billy Elliot. Zvláštní cenou Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování byla oceněna čtvrtá řada Zoufalých manželek. Nejlepší zvuk má podle poroty dabing filmu Monstrum.

Ceny Emmy jsou předány

V noci na pondělí rozdělovala americká Akademie televizních umění a věd prestižní ceny Emmy. Hlavní kategorie zůstaly tradičně rozdělené na komediální žánry a dramata. Letošní jednašedesátý ročník nebyl příliš překvapivý, neboť jeho výsledky téměř odpovídají těm loňským. V hlavních hereckých kategoriích si ceny „rozebrali“ Alec Baldwin za svou roli v komediálním seriálu 30 Rock (stejně jako loni), Bryan Craston za seriál Breaking Bad (stejně jako loni) a Glenn Close za drama Damages (stejně jako loni). Nově oceněnou je pouze Toni Collette za titulní úlohu v sérii Tara a její svět. Seriály známé z tuzemských televizí se prosadily pouze ve vedlejších rolích: Michel Emerson (Ztraceni), Cherry Jones (24 hodin) a Jon Cryer (Dva a půl chlapa).

Ceny jsou předány..., Zdroj: beat.bodoglife.com

Ceny jsou předány..., Zdroj: beat.bodoglife.com

HBO chystá seriál o Černých panterech

Nejedná se však o žádný dokument ze života kočkovitých šelem. Black Panther Party For Self-Defense (Strana černých panterů pro sebeobranu) je černošská organizace bojující za lidská práva, která vznikla v 60. letech v Kalifornii. Hlavním cílem byla ochrana černochů před policejním terorem a nastolení rasové rovnocennosti. Provokativní a mnohdy kontroverzní projevy představitelů hnutí budily v některých lidech nadšení, v jiných zase obavy. Tím spíše, že se snažili o zásadní přeměnu americké společnosti pomocí třídního boje. V 70. letech se strana pod návaly skandálů zhroutila, ovšem i dnes se najdou její stoupenci. Společnost HBO osud této organizace inspiroval a chystá se o něm natočit seriál. Scénář píše Carl Franklin, který se ujme i režie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: Zemřel dramaturg Miloš Smetana. Orlando Bloom bojuje za lepší budoucnost.