Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky: Zakončení letní filmové sezony proběhne v Litoměřicích. Zfilmování biografie Jimiho Hendrixe brání chaos ve vlastnictví autorských práv.

Zakončení letní filmové sezony proběhne v Litoměřicích. Věra Chytilová uvažuje o druhém dílu Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Zfilmování biografie Jimiho Hendrixe brání chaos ve vlastnictví autorských práv. Oliver Stone se obuje do temných zákoutí amerických dějin.

Letní filmová sezona končí

Filmový festival v Litoměřicích, který proběhne poslední srpnový víkend, zakončí již podeváté letní filmovou sezonu. Akce nazvaná „Film fatal“ se letos zaměří na žánr noir a divákům nabídne francouzské gangsterky, německé téměř hororové příběhy natočené v první polovině 20. let podle skutečných událostí nebo japonské noir snímky. Českým zástupcem pak bude oceněná Bába Zuzany Kirchnerová-Špidlové. Celou přehlídku zpestří koncerty, workshop, divadlo a několik představení pro děti.

„Paní doktorko, věříte v Boha?“

Já bych si dal ty kaviárové tousty..., Zdroj: obrázek z filmu Dědictví...

Já bych si dal ty kaviárové tousty…, Zdroj: obrázek z filmu Dědictví…

Kdo by neznal pokračování této hlášky (a mnoha dalších)  z oblíbené komedie Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntag. Režisérka prý spolu s představitelem hlavní role, věčně opilým křupanem Bohúšem ztvárněným Bolkem Polívkou, jedná o scénáři druhého dílu. Realizace je sice teprve v plenkách, ale Chytilová už má jasno v obsazení. Má zůstat zachováno. Chybět bude pouze děda Košťál, jehož představitel Josef Króner před jedenácti lety zemřel. Otázkou také je, zda se bývalá první dáma Dagmar Havlová opět ujme role Vlastičky…

Chystá se film o Hendrixovi (už poněkolikáté)

Filmové studio Legendary Pictures pracuje na novém filmu mapujícím život a kariéru slavného kytaristy, zpěváka a skladatele Jimiho Hendrixe. V současné době probíhají jednání o podmínkách použití jeho jména a písní. Bohužel na těchto právech ztroskotalo více pokusů o zfilmování příběhu rockové legendy. Údajným vlastníkem Hendrixova hudebního katalogu byl jeho manažer Michael Frank Jeffery, který zemřel při leteckém neštěstí. Svůj majetek zahrnující i onen katalog rozdělil v závěti mezi 14 charitativních organizací. Před třemi lety byl nabídnut do dražby a označen jako riskantní koupě. Zmatky okolo vlastnictví se však vyřešily a jeho současnou majitelkou je Hendrixova nevlastní sestra Janie. Podle Legendary Pictures je tedy vše na dobré cestě.

Oliver Stone odhalí tajnou historii Ameriky

Oliver Stone, Zdroj: Reprofoto

Oliver Stone, Zdroj: Reprofoto

Co přimělo prezidenta Trumana k souhlasu se svržením atomové bomby na Hirošimu? Co se skutečně skrývá za vraždou Johna Kennedyho? Válečné konflikty, spiknutí, politické machinace – to je téma desetidílného dokumentu Olivera Stonea nazvaného Oliver Stone´s Secret History of America (Tajná historie Ameriky podle Olivera Stonea). Politická témata jsou režisérovi velmi blízká, vynášejí mu prestižní ocenění i uznání odborné kritiky (tři nominace na Oscara za snímek JFK, oscarová nominace za scénář k filmu Nixon, Oscar za nejlepší režii za Četu a Narozen 4. července).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky: Zakončení letní filmové sezony proběhne v Litoměřicích. Zfilmování biografie Jimiho Hendrixe brání chaos ve vlastnictví autorských práv.