Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Novinky z hradů, zámků a památek na léto 2010

Hana Chytrá

Hana Chytrá

23. 7. 2010

FOTO: Zámek VeltrusyHrady, hrádky, zámky, zříceniny, ruiny – to vše patří mezi hlavní turistické cíle v letní sezóně. Není snad člověka, který by během léta nenavštívil alespoň jednu památku. Ať  jste fandové okázalých zámeckých prostor, nebo naopak temných chladných hradů, z naší nabídky si určitě vyberete. Většina našich kulturních památek nabízí speciální akce, výstavy a atrakce a Topzine.cz přináší pár zajímavých tipů!

FOTO: Zámek Veltrusy

Zámek Veltrusy, Foto: Hana Chytrá

V minulém článku jsem vás pozvala na vybrané akce v rámci tématu Rodinný život šlechty, dnes si přiblížíme i akce s jinými, neméně zajímavými tématy.

Ve Středních Čechách na vás čeká na zámku v Mníšku pod Brdy tajemný svět víl, vodníků hejkalů a čarodějnic v rámci nového III. prohlídkového okruhu s loutkami. Prohlídka významného středověkého Sázavského kláštera byla obohacena o nově zrekonstruovanou fresku ambitu kláštera s námětem knížete Boleslava I. obětujícího nadační listinu na oltář Panny Marie.

Zámek Veltrusy pak v červenci otevřel v budově bývalého špejcharu pro návštěvníky výstavu věnovanou fenoménu šlechtického lovectví a myslivosti od osmnáctého do dvacátého století. Výstava je založena zejména na zámeckých sbírkách trofejí, loveckých pomůcek a uměleckých předmětů s loveckou tematikou.

Opočenský zámek v Královéhradeckém kraji připravil novou výstavy s názvem Krása cínu. Je otevřena od 17. dubna do 31. října 2010 a představí cínové nádobí a užitné předměty ze sbírek opočenského zámku.

FOTO: Zámek Hrubý Rohozec

Zámek Hrubý Rohozec, Foto: npu.cz

Na zámku Hrubý Rohozec v Libereckém kraji si zase návštěvníci mohou prohlédnout nové interiéry, kterým byla vrácena podoba podle fotografií z 30. let 20. století. Oproti počátku sezóny je prohlídková trasa rozšířena o kulečníkový pokoj, chodbu k panské oratoři a samotnou oratoř.

Milovníkům historických detektivních příběhů Vlastimila Vondrušky byla na hradě Bezdězu zpřístupněna v květnu výstava o panu Oldřichovi z Chlumu, který je jednou z postav oblíbených knih. Zbrojnice zámku Lemberk se pyšní novými exponáty v podobě několika zrestaurovaných brnění, z nichž jedno tvoří vzácná maxmiliánská zbroj ze 16. století. Mimořádně se pro návštěvníky otevírá hlavní věž a clam-gallasovské apartmá, v němž postupně probíhá obnova.

Zámek Sychrov na prázdniny zpřístupnil výstavu historických hraček s názvem Jak si hrály rohanské princezny a milovníkům koní jsou určena každodenní vystoupení inspirovaná Dumasovým románem Tři mušketýři.

V Ústeckém kraji se návštěvníci mohou těšit na tyto novinky: na státním zámku v Duchově je od 2. července do 3. října 2010 otevřena v Galerii Giacomo Casanovy výstava Příběh cínového vojáčka ze sbírek soukromých sběratelů. Ve sbírce jsou cínoví vojáčci  od antiky až po II. světovou válku.

FOTO: Hrad v Bečově nad Teplou

Hrad v Bečově nad Teplou, Foto: Hana Chytrá

Hrad a zámek Bečov v Karlovarském kraji zpřístupní, počínaje vernisáží dne 12. srpna, na nově obnoveném II. nádvoří výstavu pod širým nebem Blíže ke hradu blíže, kde se mohou zájemci podrobněji seznámit s novými objevy ze středověkého hradu.

Klášter Plasy v Plzeňském kraji zpřístupnil nový prohlídkový okruh – někdejší klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie s výkladem o jeho historii, přestavbách, umělecké malířské a řezbářské výzdobě, unikátních varhanách i cisterciácké spiritualitě.

Nový lovecký pokoj nainstalovali na zámku v Nebílovech. Doplnění expozice připomíná jednoho z držitelů zámku, hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého.

Památky v Jihomoravském kraji připravily také řadu novinek; Zámek v Rájci nad Svitavou nabízí mimořádné procházky pod zámeckými krovy a hrad Veveří otvírá tzv. anglický trakt návštěvníkům, aby mohli obdivovat nově zrestaurované výmalby.

Zámek ve Velkých Losinách v Olomouckém kraji připravil pro letošní rok speciální nabídku pro hendikepované návštěvníky – 30 minut audiovizuální prezentaci pro návštěvníky s pohybovým omezením a hmatový model zámku s předměty z depozitáře k výkladům pro návštěvníky s poruchami zraku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky z hradů, zámků a památek na léto 2010