Odstartoval šestnáctý ročník přehlídky Dny evropského filmu. Jedenáctý ročník Semináře archivního filmu se ohlédne za divokým obdobím konce šedesátých let. Režisér Terminátora plánuje natáčení filmu podle provokativní hry Frühlings Erwachen.
Dny evropského fimu zahájil rumunský snímek Boogie
V pražském kině Světozor začal ve středu 15. dubna již šestnáctý ročník přehlídky Dny evropského filmu. Zahájen byl projekcí rumunského komediálního dramatu Boogie, jenž popisuje příběh dvou kamarádů ve zralých letech vzpomínajících na středoškolské časy. Scénárista Alexandru Baciu je hostem přehlídky. Za zmínku stojí také italský zástupce, debut Anny Negri, Dobrý den, smutku. Snímek vypráví o dvou dokumentaristech, kteří v rámci svého projektu snímají život jednoho obyčejného páru a nechtěně se stanou svědky jejich rozchodu. Melancholický film byl nominován na Velkou cenu poroty na festivalu nezávislých snímků Sundance. Zaujmout by mohl také litevský film Sběratelka, vyprávějící o ženě neschopné jakýchkoliv citů. Naše filmaře zastupuje Paříž 36, kde se vrátíme do francouzského hlavního města poloviny třicátých let. Dále Občan Havel, uváděný v rámci sekce k 20. výročí pádu železné opony a řada krátkých filmů z produkce FAMU a z programu festivalu Fresh Film Fest 2008. Návštěvníci mohou zhlédnout celkem 28 hraných, 5 dokumentárních a 17 krátkých filmů.
Deziluze z utopie
Od čtvrtka 23. do neděle 26. dubna se v Uherském Hradišti promítne v rámci jedenáctého
ročníku Semináře archivního filmu více než čtyřicet snímků. Festival nese podtitul Deziluze z utopie a zaměří se na období konce šedesátých let. „Naší snahou je sehnat filmy, které v Česku ještě nebyly uvedeny.“ říká za pořadatele Josef Korvas. Program zahrnuje snímky mapující sexuální a drogovou revoluci, či protiválečné protesty. Uvedeno bude například dílo Dívka na motocyklu, o ženě, která pod vlivem heroinu utíká od svého nudného manžela k profesoru filozofie v podání Alaina Delona. Dále se představí filmy jako Miluji tě, ty mě taky ne Serge Gainsbourga, Maminka a děvka Jeana Eustache nebo Godardovo Zachraň si kdo můžeš (život). Hlavním hostem bude herec a režisér Mike Sarne, který představí svůj snímek Joanna, jenž spustil v roce 1968 protestní stávku na festivalu v Cannes. Pozvání přijal také Jim Haynes, velká postava sexuální revoluce, aby zde uvedl svůj počin Užívejte si bez hranic. Do Hradiště se chystá i řada českých historiků, sociologů a pamětníků.
Na MFF Karlovy Vary se objeví pozoruhodné debuty
Trojice debutů z Belgie, Izraele a Velké Británie se představí na letošním MFF v Karlových Varech, a to v sekci mapující nemainstreamový filmový pohled na svět. Belgický Lhář Toma Geense je portrétem neúspěšného mladého muže, stresovaného požadavky své rodiny, které nedokáže splnit. Zaplétá se proto to bezvýchodné spleti lží. Snímek bude mít na festivalu mezinárodní premiéru. Za druhé libanonské války roku 2006 se odehrává izraelská miniatura Orena Gviliho Bezpečný prostor. Popisuje přípravu jedné svatby, jejíž účastníci řeší praktické i osobní problémy ukrytí před neustálými výbuchy bomb ve sklepním krytu. Britské dílo Dospělost režiséra Noela Clarka se odehrává v západním Londýně, ve světě násilníků, drogových dealerů a pouličních gangů, do kterého se po šesti a půl letech vrací Sam, který jako patnáctiletý kluk zabil. Mezitím vyšla do ulic nová generace drsných hochů a Sam musí najít odpuštění těch, kterým ublížil a zároveň cestu k přežití. Ani letos nebude na festivalu chybět sekce Hudební odysea, která uvede mimo jiné portrét básnířky, výtvarnice a rockerky Patti Smith: Dream Of Life fotografa a filmaře Stevena Sebringa. Snímek měl světovou premiéru na festivalu Sundance a zaujal i na Berlinale.
McG chce točit film o sexuálním zrání dětí
Americký režisér McG (vlastním jménem Joseph McGinty Nichol), který stojí za posledním dílem Terminátora, se pouští do nového projektu. Jeho plánovaný film Spring Awakening vychází ze stejnojmenného broadwayského muzikálu, a ten zas odkazuje na dílo německého dramatika Franka Wedekinda Frühlings Erwachen. V něm vystupovala čtrnáctiletá dívka, která nechtěně otěhotněla se stejně starým studentem. Její matka se spolu s porodní bábou pokusily o domácí potrat, při kterém dívka zemřela. Hra, popisující dětskou sexualitu, byla krátce na to v Německu zakázána pro údajný pornografický obsah.
Reese Witherspoon se zdá zabíjení snazší, než rozchod
Společnost Fox Searchlight plánuje natočit filmovou adaptaci románu Jen Sacks Nice a do hlavní role počítá s herečkou Reese Witherspoon, známé převážně z romantických filmů jako Pravá blondýnka nebo Kdo s koho. Hlavní postavou chystaného snímku je novinářka Grace, která jednoho dne zabije svého milence, protože rozchod se jí zdá příliš složitý. Poté se seznámí s profesionálním zabijákem Samem, se kterým utvoří bizarní pár. Film má být prý drsnější přesně podle knihy a plný černého humoru.