Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky ve filmu: Febiofest, Občan Havel přikuluje i film o Konfuciovi

Ve středu 25. března zemřel kameraman, režisér a fotograf Jiří Ployhar. Jen pár dní poté odešel do filmového nebe populární herec a dabér Miroslav Moravec. V Praze začal 16. ročník filmové přehlídky Febiofest. A Číňané se odvážně pustí do natáčení vysokorozpočtového filmu o filozofu Konfuciovi.

Jiří Ployhar patřil mezi první studenty pražské FAMU. Natočil více než sto dokumentárních filmů, např. Československo země neznámá; Hrdinové, na které nezbyl čas nebo Afghánistán. Podílel se i na celovečerních hraných projektech jako Bylo nás pět nebo Pevnost na Rýně. V roce 1950 získal ocenění za film Bardějov. Uspěl i na mnoha zahraničních festivalech. Po normalizačních čistkách po roce 1968 bylo jeho jméno vystřiháváno z titulků. Zemřel 25. března krátce před svými dvaaosmdesátými narozeninami.

Po dlouhé těžké nemoci zemřel v neděli časně ráno v pražské motolské nemocnici herec a dabér Miroslav Moravec. Podle mluvčí nemocnice Evy Jurinové byl herec hospitalizován od ledna kvůli vážnému nádorovému onemocnění. Moravec byl absolventem DAMU, poté působil v Divadle Pohraniční stráže v Chebu či v Divadle pracujících v Gottwaldově. Na konci šedesátých let začal hrát v pražských divadlech. Během svého života ztvárnil desítky filmových rolí. Díky svému charismatickému hlasu patřil mezi nejvyhledávanější dabingové herce. Před sedmi lety získal Cenu Františka Filipovského za celoživotní dílo v dabingu. Moravec se dožil sedmdesáti let.

Ve čtvrtek 26. března zahájily filmy Předčítač, International a Občan Havel přikuluje 16. ročník Febiofestu. Ten potrvá devět dní v Praze, poté navštíví dalších osm měst. Celkem bude uvedeno 214 filmů z 58 zemí. Mezi hosty nechybí slavný německý režisér Wim Wenders, dánský filmař Thomas Vinterberg nebo přední britský režisér Mike Leigh. Poprvé budou všechny filmy doplněny titulky. Své ceny domácím filmům uplynulého roku udělí čeští novináři – Kristiána dostane nejlepší hraný, animovaný a dokumentární snímek, Hrocha obdrží snímek nejslabší. Od 30. března bude následovat slovenská část, jejíž program se připravuje samostatně, a tudíž není s českým totožný.

Populární francouzský herec Pierre Richard se zúčastní Dnů evropského filmu, jejichž 16. ročník proběhne od 16. do 23. dubna v pražských kinech Světozor a Lucerna. Pak budou pokračovat v Brně a Olomouci. Zahajovacím titulem se stane rumunský film Boogie režiséra Radu Munteana. V sekci k 20. výročí pádu železné opony bude uvedena pětice dokumentů. Všechny filmy je možné zhlédnout v původním znění, většinu doplní anglické titulky a budou přes sluchátka tlumočeny do češtiny.

Na americkém filmovém festivalu Tiburon, konajícím se poblíž San Franciska, získal celkem čtyři ceny český snímek Filipa Renče Hlídač č. 47. Porota ocenila režii, kameru, Lucii Siposovou za nejlepší ženský herecký výkon a přiřkla Hlídači i cenu za nejlepší film.
Ve středu 25. března představili režisér Julius Ševčík s herci Dagmar Havlovou, Milanem Kňažkem a dalšími tvůrci v pražské Lucerně nový film Normal. „Film je o tenké hranici mezi normálností a šílenstvím,“ uvedl Ševčík. Normal vznikl podle skutečného případu německého masového vraha z 30. let Petra Kürtena známého jako „upír z Düsseldorfu“. Ševčík i Kňažko popírají, že by se nechali inspirovat slavným americkým filmem Mlčení jehňátek, jemuž se díky některým scénám Normal podobá. Producentka snímku dodává, že zájem o uvedení už zaznamenali z Francie, Německa, Skandinávie a Jižní Ameriky.

K říjnovému 60. výročí založení lidového režimu natočí pekingská společnost Tati Cinema a státní společnost China Film Group velkofilm o starověkém čínském filozofovi Konfuciovi. Ten po staletí platil za mudrce odsuzovaného Mao Ce-tungem coby feudální myslitel. Hlavní roli obsadí hvězda hongkongských gangsterek Chow Yun-Fata, známý například z filmu Tygr a drak.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky ve filmu: Febiofest, Občan Havel přikuluje i film o Konfuciovi