Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Novinky ve filmu: FBI pátrá po X-Menech a F. F. Coppola oslaví sedmdesátiny

Pražská část Febiofestu skončila, udílely se ceny za nejlepší a nejhorší díla. Otec filmového Kmotra slaví 70. narozeniny. Slavný dobrodružný snímek Souboj titánů znovu ožije. Po filmových pirátech pátrá v USA dokonce FBI!

Poslední film Mika Leigha zakončil pražský Febiofest

Přední britský režisér Mike Leigh převzal v pátek večer na slavnostním zakončení pražské části Febiofestu čestnou cenu Kristián za přínos českému publiku. Poté osobně uvedl svůj zatím poslední film Happy-Go-Lucky, který byl nominován na Oscara za nejlepší scénář a oceněn Zlatým Globem a Stříbrným medvědem Berlinale 2008 za nejlepší ženský herecký výkon. Hlavní cenu Febiofestu za nejlepší film soutěžní sekce Nová Evropa přiřkla porota snímku Sníh debutující režisérky Aidy Begićové, který se odehrává v roce 1997 po skončení bosensko-srbské války. Nejlepším celovečerním hraným filmem se stali Karamazovi Petra Zelenky, Kristiána za nejlepší dokument dostali Miroslav Janek a Pavel Koucký in memoriam za Občana Havla. Nejlepším animovaným filmem byl vyhlášen Kozí příběh – Pověsti staré Prahy Jana Tománka. Poprvé v historii festivalu se udílela také anticena Hroch nejhoršímu fimu. Dostal ho snímek Martina Kotíka Vy nám taky, šéfe.

Festival Finále letos nebude hodnotit všechny filmy

Festival českých filmů Finále, který se uskuteční od 19. do 25. dubna v Plzni, již nebude hodnotit roční domácí produkci všech celovečerních hraných filmů. „Není možné promítnout porotě třiadvacet filmů, proto jsme vytvořili pětičlenný tým, který udělá předvýběr pro soutěž“, oznámil ředitel festivalu Ivan Jáchim. Ten také prohlásil, že vybrané snímky musí být vhodné i pro zahraniční diváky. Zároveň byly vyřazeny filmy pro děti uváděné na jiném festivalu. Z novinek se v Plzni nebudou hrát Normal a Na půdě, které producenti přihlásili do Cannes, a účast na Finále by vadila jejich přijetí.

Francis Ford Coppola oslaví sedmdesátiny

Americký režisér, scénárista a producent oslaví 7. dubna již 70. narozeniny. Jeho filmografie je poměrně střídmá, ale zřejmě se nenajde filmový fanoušek, který by neznal Coppolovo válečné drama z Vietnamu Apokalypsa a mafiánskou ságu s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích Kmotr, která získala tři Oscary a stala se filmovou klasikou.

Titáni po letech opět změří své síly

Již v dubnu se začne podle nového scénáře Lawrence Kasdana točit remake slavného dobrodružného fantasy Souboj titánů, jehož původní verze z roku 1981 se stala jedním z nejoblíbenějších filmů osmdesátých let. Režie se ujme mladý francouzský režisér Louis Leterrier, jehož nejznámějšími počiny jsou filmy Neuvěřitelný Hulk a The Transporter 1 a 2. Hlavního hrdinu Persea ztvární Sam Worthington, kterého bude na jeho cestě za krásnou Andromedou (Alexa Davalos) doprovázet velitel pretoriánské gardy Draco, představovaný dánským hercem Madsem Mikkelsenem, známým především díky trháku Casino Royale. Nad Perseem bude držet ochrannou ruku kněžka bohyně Héry Io, jíž si zahraje britská herečka Gemma Arterton. Na premiéru snímku, který slibuje i triky odpovídající dnešním technickým možnostem, se můžeme těšit v březnu 2010.

Sex ve městě bude mít pokračování

415 miliónů dolarů vydělal po celém světě první celovečerní film Sex ve městě a stal se tak jedním z nejlépe vydělávajících amerických snímků. Studio Warner Bros. potvrdilo, že v květnu příštího roku do kin dorazí i druhý díl. Režírovat jej bude opět Michael Patrick King a v hlavních rolích opět uvidíme všechny čtyři hvězdy původního seriálu (Sarah Jessica Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis a Cynthia Nixon), který patřil k nejúspěšnějším televizním projektům v historii. Získal několik cen Emmy a Zlatých glóbů.

FBI pátrá po posledních X-manech

Nový akční sci-fi film o mutantech X-Men Origins má mít sice premiéru až koncem dubna, přesto si ho už 100 000 zájemců stáhlo z internetu. Filmové studio 20th Century Fox se kvůli úniku kopie obrátilo dokonce na Federální úřad pro vyšetřování FBI. Údajně šlo o téměř hotovou, vysoce kvalitní kopii, v níž nejsou dotaženy jen některé zvláštní efekty. Podle prohlášení studia se pirátská kopie na internetu již nenachází.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky ve filmu: FBI pátrá po X-Menech a F. F. Coppola oslaví sedmdesátiny