Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Novinky v kladenském divadle: Jen co se odstěhují, uvedou na scénu Othella

Eva Síčová

Eva Síčová

22. 9. 2011

FOTO: Jan Krafka - OthelloS novou sezónou se Městské divadlo Kladno stěhuje do sesterského divadla Lampion. První premiéra klepe na dveře a již v říjnu uvidíme mocného Othella v podání Jana Krafky. Uvidíme také dvě nové tváře, které doplní kladenský soubor.

FOTO: Jan Krafka - Othello

Jan Krafka jako kladenský Othello Foto: Tomáš Glasberger

V této době probíhá rekonstrukce Městského divadla Kladno. O své inscenace a oblíbené herce nepřijdete. O svůj prostor se podělí Divadlo Lampion, aby divadelní sezóna mohla v klidu začít. Novinek je v Kladně mnohem více. Přivítat můžete hned dvě nové posily.

FOTO: Lenka Zahradnická

Lenka Zahradnická

Lenka Zahradnická, která již účinkovala v Příbězích obyčejného hovadství, nyní hraje již v pěti inscenacích. Můžete ji znát z televizních seriálů Ordinace v růžové zahradě, Kriminálka Anděl nebo Vyprávěj. Mužskou část doplní Jan Vlas, který přichází z Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Ondřej Pavelka spoléhá na nové neokoukané tváře a oba výše jmenované obsadí do nové premiéry.

Kladenské divadlo vsadí na jedno z nejslavnějších Shakespearových dramat, které se stane 1. října počáteční premiérou sezóny. Nejedná se však o klasické zpracování, jak by se zprvu mohlo zdát. Z původní tragédie se zrodil nostalgický muzikál o lásce, žárlivosti a touze po moci. Úpravu tohoto velkolepého dramatu na komorní příběh sedmi hlavních postav má na svědomí režisér  Ondřej Pavelka a dramaturgyně Adéla Šotolová.

Ondřej Pavelka: ,,Myslím si, že jednou dobře zvolenou písní dokáže postava často vyjádřit víc než dvoustránkovým monologem, kde všechny své pohnutky doslovně vysvětluje. Vytrácí se pak její tajemství.“

V inscenaci uvidíte stálice souboru Jana Krafku, Alenu Štréblovou, Petra Pěknice a Tomáše Petříka. Představení oživí zmíněné nové tváře společně s hostující Týnou Průchovou.

Odraz naší doby

O Shakespearovských dramatech se s oblibou říká, že jsou nadčasová. Proto jsou tak hraná a vždy v nich najdete podobenství s naší dobou. Režisér má tedy možnost využít tuto výhodu a měnit drama k obrazu svému. Ondřej Pavelka si na paškál vezme Othella a vyzvedne myšlenku touhy po moci.

I přesto, že lidé toužící po moci jsou citově omezení, režisér nezapomíná, že Othello nedisponuje pouze negativní aurou. V této nostalgické muzikálové verzi má vedle krutosti a chladnokrevné vypočítavosti nezbytně své místo něžnost, lehkost a vtip.

Othello

Divadlo Lampion

Režie: Ondřej Pavelka

Hrají: Jan Krafka, Tomáš Petřík, Týna Průchová, Jan Vlas, Petr Pěknic, Alena Štréblová, Lenka Zahradnická

Premiéra: 1. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Novinky v kladenském divadle: Jen co se odstěhují, uvedou na scénu Othella